Na fali zainteresowania projektami domów do 70m2 i projektami domów do 35m2 coraz więcej osób zastanawia się, czy nie postawić domu z płaskim dachem. Również większość domów-bliźniaków ma właśnie taką bryłę, choć dzisiejsze znacznie różnią się od tych, które budowano w latach 70. Jak przerobić stary dom na nowoczesne budownictwo z płaskim dachem, czego szukać w projekcie i ile kosztuje budowa domu tego typu?
Poniżej spis treści, to znaczy krótki opis tego, czego możesz się dowiedzieć z tekstu:
Domy z płaskim dachem – domy bliźniaki, nowy design, kostka z PRL
Dom bez pozwolenia 70 m2 z płaskim dachem
Jak przerobić stary dom z płaskim dachem?
Podsumowanie: czy dom z płaskim dachem jest tańszy niż tradycyjny?
Dach płaski czy dwuspadowy? To jedno z pierwszych pytań nasuwających się na etapie budowy. Dom z płaskim dachem ma szereg zalet – o ile oczywiście nie zależy Ci na dodatkowej przestrzeni na poddaszu. Na dachu możesz stworzyć taras widokowy, ogród, a nawet basen.
Bryła dachu może zależeć od tego, jakie jest ukształtowanie terenu na działce i w jej pobliżu, a także czy planujesz panele fotowoltaiczne (łatwiej jest ustawić na domu z płaskim dachem panele na stojakach pod niewielkim kątem, niż odpowiednio umieścić je na ostro opadającym dachu). Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?
Domy z płaskim dachem – domy-bliźniaki, nowy design, kostka z PRL
Przyjrzyjmy się, jak najczęściej wygląda dom z płaskim dachem:
dom-bliźniak – oferowany zarówno przez deweloperów, jak i pojedynczych inwestorów.
Nowoczesna bryła w skandynawskim stylu – projekty domu do 70m2, które można znaleźć w sieci, często mają właśnie taką formę.
Dom-kostka – najpopularniejszy dom z płaskim dachem w PRL, którego forma jest zazwyczaj bardzo prymitywna.
Sprawdźmy, jaki projekt sprawdzi się w konkretnej sytuacji.
Dom bez pozwolenia 70 m2 z płaskim dachem
Niedawno weszła w życie wyjątkowa nowelizacja przepisów prawa budowlanego. Okazuje się, że da się już postawić dom bez pozwolenia 70m2. Projekty dodatkowo mają być dostępne pod koniec roku bezpłatnie do wykorzystania i adaptacji, bo rząd rozpisał konkurs dla architektów. Jak prezentują się te konkursowe domy 70 metrów bez pozwolenia?
Wśród zwycięzców znalazły się zarówno projekty, które uwzględniają dach płaski czy dwuspadowy, jak i bardziej skomplikowane konstrukcje. Nie wiadomo jednak, czy wszyscy wygrani zdecydują się na przystąpienie do realizacji pełnego projektu budowlanego, co byłoby warunkiem udostępnienia tych projektów na dom bez pozwolenia 70 m2 za darmo.
A ile kosztuje budowa domu tego typu? Serwis money.pl po analizie konkursowych prac wyliczył, że średnio budowa do stanu surowego kosztuje 125-188 tys. zł. Dodając do tego cenę działki i koszty wykończenia, otrzymujemy dom na zgłoszenie 70 m2 właściwie w takiej samej cenie, jak przed nowelizacją prawa, a nawet porównywalny z tym, ile kosztuje domek-bliźniak w niektórych regionach Polski.
Jak przerobić stary dom z płaskim dachem?
Może więc, zamiast budować od podstaw, lepiej przerobić dawne projekty domu do 70 m2, czyli popularne w PRL „kostki”? Wszystko zależy od tego, ile kosztuje zrobienie planu starego domu tego typu, bo to tam będą uwzględnione niezbędne przeróbki. Do mediów trafiają zwykle najbardziej spektakularne przebudowy tego typu budynków wykonane przez znanych architektów. W takim wypadku sam projekt może kosztować kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jednak nie da się ukryć, że wiele osób planuje mniej kompleksowy remont. Obejmuje on zazwyczaj:
ocieplenie lub docieplenie domu,
wymianę źródła ciepła,
remont łazienek, kuchni,
pokrycie elewacji,
rewitalizację otoczenia domu.
Jeśli już wiesz, jak odnowić stary dom, to reszta zależeć będzie od wybranych materiałów wykończeniowych. Samo odmalowanie „kostki”, wymiana poręczy, okien czy uzupełnienie schodów mogą zrobić duże wrażenie. Położenie na elewacji gresu, paneli ze szlachetnego drewna czy kamienia całkowicie odnowi wygląd budynku, a nie musi kosztować majątku. To, jak przerobić stary dom na całkowicie nowy, najczęściej zależy od pomysłu, a niekoniecznie od budżetu. Skąd więc biorą się podawane przez media sumy za przebudowę starego domu? Większość osób przy okazji remontu rozbudowuje swoją przestrzeń. A przecież odpowiedź na pytanie, ile kosztuje budowa domu 200m2, naturalnie będzie się różniła od wyceny projektu domu do 70m2.
Jest jeszcze jeden powód, dla którego wielu decyduje się na przebudowę domu z czasów PRL, zamiast na dom bez pozwolenia 70m2. Na jakiej działce można budować – to zależy od tego, czy mówimy o nowej inicjatywie budowlanej, czy o starym domu. W przypadku „kostki” dom można bez dużych formalności rozbudować. Przy nowych domach to może być problem, bo obowiązują ścisłe limity metrażu, o ile chcemy zbudować dom na zgłoszenie 70 m2.
Podsumowanie: czy dom z płaskim dachem jest tańszy niż tradycyjny?
Podsumowując, raczej nie ma znaczenia przy wycenie nieruchomości, czy chodzi o dom z płaskim dachem, czy ze spadzistym. Potwierdza to lista laureatów rządowego konkursu na projekt domu do 70 m2 do darmowego wykorzystania dla inwestorów, gdzie pojawiają się zarówno domy z płaskim dachem, jak i z poddaszem. Jeśli chodzi o domy-bliźniaki, to zdecydowanie bardziej popularne są domy z płaskim dachem. Tu powody są prozaiczne – „spadzisty” dom po podziale często zyskuje dwa niskie i bardzo niefunkcjonalne poddasza. Z kolei w przypadku zakupu domu od dewelopera, nieco droższe są niekiedy domy ze spadzistym dachem. Zdarza się, że projekty domu do 70m2 uwzględniają w swojej cenie poddasze, mimo że jest ono niezbyt praktyczne jako dodatkowa sypialnia, a raczej nadaje się na schowek.