Jak wybudować tanio dom w 2024 roku? 8 praktycznych porad

Jak wybudować tanio dom w 2024 roku? 8 praktycznych porad

Planujesz budowę domu jednorodzinnego? Idziemy o zakład, że już niejeden życzliwy odradzał Ci takie przedsięwzięcie w 2024 roku. Z jednej strony trudno się dziwić – szalejące ceny i kolejne regulacje mogą odstraszać. Z drugiej jednak strony, jeśli zastosujesz kilka prostych trików, możesz znacząco obniżyć koszty budowy.

Budowa domu to jedna z większych inwestycji w życiu. o sprawia, że przy wyborze projektów, materiałów budowlanych czy firm wykonawczych powinieneś kierować się jakością. A ta zwykle idzie w parze z wyższą ceną. Niestety, na jakości nie warto oszczędzać. Co dodatkowo utrudnia decyzję, to nowe regulacje, które wejdą w życie w 2024 r.

Sprawdź: Jak uzyskać zwrot VAT za materiały budowlane w 2024 r.?

Są jednak pewne zyskowne decyzje, które możesz podjąć jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Dzięki nim cała inwestycja będzie dużo tańsza. Poniżej znajdziesz 8 rad, jak tanio wybudować dom w czasach kryzysu i szalejącej inflacji.

Zobacz też, czy będzie Ci przysługiwać ulga termomodernizacyjna.

Po pierwsze: zrezygnuj z piwnicy

Koszty wybudowania podziemnej kondygnacji są znacznie wyższe niż postawienie piętra. Na tej głębokości bardzo często występuje woda gruntowa, która przenika przez elementy konstrukcyjne do wewnątrz budynku i powoduje jego niszczenie. Co więcej, wokół budynku niezbędne jest rozprowadzenie systemu drenarskiego w postaci rur drenarskich i studzienek, który będzie na bieżąco odprowadzać wodę gruntową poza obszar budynku. Piwnica jest więc rozwiązaniem kosztownym, które w dodatku może przysporzyć Ci wielu trudności.

Po drugie: zrezygnuj z garażu

Zgodnie z aktualnym prawem budowlanym możesz wybudować garaż o powierzchni zabudowy do 35m2 na zgłoszenie. Koszt takiej wielkości garażu w bryle budynku to 800 – 1000 zł/m2, co daje średnio 24 000 – 30 000 zł. Dla porównania, łączny koszt budowy garażu murowanego wolnostojącego, o takim samym metrażu, to ok. 42 000 zł plus cena projektu (ok. 1500 zł). Wszystko więc zależy od tego, czy dysponujesz budżetem, by zrealizować od razu dom i garaż. Zamiast garażu możesz postawić wiatę lub zbudować go w późniejszym czasie, kiedy uzupełnisz domowy budżet.

Po trzecie: zbuduj dom w formie prostokąta

Prosta bryła domu zmniejsza znacznie koszt robocizny. Rozczłonkowana bryła budynku utrudnia pracę fachowcom, spowalnia ich, a co za tym idzie zwiększa koszty. Tani dom posiada regularne kształty, ma niewiele detali architektonicznych, nie zawiera lukarn czy wykuszy oraz osadzony jest zwykle na planie prostokąta. Dom bez zbędnych uskoków sprzyja ograniczeniu strat ciepła - minimalizuje ryzyko wystąpienia wielu mostków cieplnych, przez które ucieka energia.

Po czwarte: wybierz dach płaski lub dwuspadowy

O ile miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (lub warunki zabudowy) na to pozwala, wybierz dach płaski lub dwuspadowy. Pod kątem finansowym najlepiej sprawdzi się prosta konstrukcja dwuspadowa bez lukarn, które przedłużają jego wykonanie. Na lokalizację okien wykorzystaj ściany szczytowe. Można w nich umieścić wysokie modele, które ładnie doświetlą wnętrze. Okna połaciowe mają swoją cenę, ponieważ ich osadzenie i obrobienie wymaga sporego nakładu pracy. Lepszym rozwiązaniem jest wykonanie na tyle wysokiej ściany zewnętrznej piętra, by zmieściły się w niej okna standardowej wielkości. Dodatkowym atutem są normalnej wysokości pomieszczenia na poddaszu, bez utraty powierzchni na rzecz skosów.

Po piąte: wybierz dwukondygnacyjny projekt o prostej bryle

Budynki z dwiema kondygnacjami w zwartej, prostej bryle wypadają finansowo znacznie korzystniej niż domy parterowe o tej samej powierzchni użytkowej. Dodatkowym kosztem jest, co prawda, budowa schodów i montaż okien dachowych, ale poza tym oszczędzasz na każdym innym etapie. Co ciekawe, budowa stropu nie kosztuje więcej w domu z poddaszem, mimo że musi być on mocniejszy. Budynek o dwóch kondygnacjach łatwiej także ogrzać niż parterowy, gdyż ciepłe powietrze unosi się do góry.

Po szóste: zrezygnuj z balkonów i tarasów na piętrze

Jak tanio wybudować dom w 2024 roku? Zrezygnuj z elementów, które nie są niezbędne. Trudno wykonać poprawnie balkon i taras znajdujące się nad parterem czy bezpośrednio nad pomieszczeniem. Trzeba je bardzo dobrze zaizolować papą, ocieplić, wyprofilować spadki oraz przede wszystkim odpowiednio zamontować balustrady, by nie naruszyć poszczególnych warstw wykończeniowych tarasu. Sama balustrada to też niemały koszt.

Po siódme: wybierz okna o typowych wymiarach i kształtach

Okna to relatywnie duży wydatek przy budowie domu. Lepiej postawić na sprawdzone, standardowe wymiary, dzięki czemu oszczędzisz niemałą kwotę. Duże przeszklenia wyglądają pięknie, ale ich koszt może być bardzo wysoki. Średnia cena okna tworzywowego, białego, o wsp. Uw<1,0 wynosiła w połowie 2023 roku 600 zł/m2. Koszt lepszej jakości okien PCV jest nieco wyższy. Produkty przeznaczone do domów pasywnych będą kosztować 900 – 1 200 zł. Jeszcze więcej możesz zapłacić za drzwi balkonowe. Kwota za drzwi o popularnym rozmiarze 1400 x 2200 mm wynosi 1 300 – 1 700 zł.

Po ósme: Ogranicz liczbę łazienek i toalet

Prywatne łazienki w sypialniach? Brzmi dobrze, niestety każda łazienka to spore koszty. Jej wykończenie i wyposażenie wiąże się zawsze z dużym wydatkiem. Mimo że jest to zwykle niewielka przestrzeń, liczba urządzeń pozostaje stała dla każdego pomieszczenia. Koszt wykonania łazienki o powierzchni 12m2, przy średnich cenach z połowy roku 2023 r. Wg. portalu Zanimzbudujesz.pl, wynosi około 38 tys. Zł i jest to trzykrotny wzrost w porównaniu z sytuacją sprzed zaledwie kilku lat! Zaplanuj maksymalnie dwie łazienki lub łazienkę i toaletę. Najkorzystniej jest zaprojektować po jednej łazience na każdym poziomie domu, aby zapewnić szybki dostęp do tego pomieszczenia.

Jak wybudować tanio dom w 2024 roku?

Budowa domu w 2024 roku to duże wyzwanie. Szalejące ceny i niestabilna sytuacja na światowych rynkach nie sprzyjają podejmowaniu ważnych, życiowych decyzji. Jednak - czy powinieneś rezygnować z marzeń o własnym domu jednorodzinnym? Zdecydowanie nie! Wystarczy, że posłuchasz mądrych rad na temat tego, jak tanio wybudować dom w 2024 roku, a Twoje marzenie stanie się rzeczywistością.

Oceń artykuł
(
Ocen: 1
Średnia: 5
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Jak wybudować tanio dom w 2024 roku? 8 praktycznych porad"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.

Jeśli nie możesz odzyskać hasła lub masz inne problemy techniczne zgłoś to na adres [email protected].

wysłano e-mail resetujący hasło

Sprawdź adres e-mail: gdzie wysłany został reset Twojego hasła.

Gdyby wiadomość nie dotarła w ciągu kilku minut, sprawdź także wiadomości w folderze spam.

Dlaczego warto mieć konto w Z500

  • rabat na projekt i specjalne promocje
  • oferta na budowę i kredyt
  • kontakt z innymi użytkownikami
  • darmowa wysyłka
  • rysunki szczegółowe do projektu
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem