Zwrot VAT przy budowie domu w 2024 r. Możliwy?

Zwrot VAT przy budowie domu w 2024 r. Możliwy?

Zwrot VAT za materiały budowlane pozwala przynajmniej trochę zrekompensować konieczność poniesienia wydatków związanych z remontem. A jak będzie w 2024 r.? Czy zwrot VAT za materiały budowlane będzie jeszcze możliwy?


Będzie nowa ustawa?

W 2024 r. zwrot podatku prawdopodobnie będzie możliwy tylko za materiały budowlane kupione w czasie remontu pomiędzy 2014 a 2018 r., choć branża budowlana ma inny pomysł.

”Nastąpił wyraźny spadek sprzedaży większości wyrobów budowlanych, a także dynamiki produkcji budowlano-montażowej. Szybko rosną koszty produkcji, co przekłada się na nienaturalne wzrosty cen wyrobów budowlanych dla konsumentów. Zwiększa się skala sprzedaży wyrobów budowlanych w szarej strefie.

- pisze w apelu do premiera m.in. Związek Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa i Stowarzyszenie Producentów Pap. Budowlańcy chcieliby, aby rząd zwrócił VAT również przy budowie domu w 2024 r. Na razie jednak nie słychać nic o tym, by miało do tego dojść.

Dla kogo zwrot VAT za materiały budowlane w 2024 r.?

Póki co zwrot VAT za budowę domu dotyczy więc tylko tych, którzy już skończyli remont w latach 2014-2018.

O zwrot VAT za materiały budowlane może ubiegać się każda osoba fizyczna, która spełnia następujące warunki:

  1. Wiek: Do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków inwestor nie może ukończyć 36 lat. W przypadku małżeństwa, liczy się wiek młodszego z małżonków.

  2. Posiadane nieruchomości: Osoba ubiegająca się o zwrot VAT za materiały budowlane w 2024 r. nie może być właścicielem innego budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego.

  3. Cel budowy: Taka osoba w okresie od 2 stycznia 2014 roku do 30 września 2018 roku musiałaby zakupić materiały budowlane potrzebne do budowy domu jednorodzinnego, nadbudowy, rozbudowy budynku na cele mieszkalne lub przebudowy (przystosowania) budynku niemieszkalnego na cele mieszkalne (np. przebudowa domu czy stodoły z lat 80. na cale mieszkalne).

  4. Powierzchnia domu: nie może przekraczać 100-110 m2 (to ostatnie dotyczy rodziców trójki i większej liczby dzieci).

Jakie materiały budowlane można odliczyć?

Najważniejszym elementem wniosku o zwrot VAT za materiały budowlane jest wykaz faktur dokumentujących poniesione wydatki. Materiały budowlane, które można uwzględnić to te, które były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług (VAT) w wysokości 7% przed 30 kwietnia 2004 roku lub 22% i 23% od 1 maja 2004 roku. Chodzi o standardowe zakupy niezbędne na placu budowy, jak gips, drewno czy cegły.

Ile zwrotu VAT za materiały budowlane w 2024 r.?

Kwota zwrotu VAT za materiały budowlane w 2024 r. zależy od wielu czynników, w tym od stawki podatku VAT oraz powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Wyliczenia zaproponowane przez Urząd Skarbowy są bardzo skomplikowane i uwzględniają powierzchnię domu, rodzaj materiału, daty... ale wystarczy wiedzieć, że w 2023 r. to było maksymalnie 45 201 zł. W tym miejscu trzeba dodać, że zwrot tego typu bez pomocy księgowej raczej nie będzie możliwy...

Limit kwoty zwrotu jest ustalany dla każdego okresu, w którym składany jest wniosek, dlatego w 2024 r. prawdopodobnie ulegnie zmianie.

Jak uzyskać zwrot VAT za materiały budowlane?

Procedura obejmuje trzy etapy:

  1. Wniosek: Po pierwsze, należy złożyć wniosek o zwrot wydatków we właściwym urzędzie skarbowym. Wniosek musi zawierać wymagane informacje, takie jak dane osobowe, dane dotyczące inwestycji, wykaz faktur i wiele innych.

  2. Dokumenty: Później trzeba przygotować wszystkie niezbędne dokumenty, w tym faktury VAT za materiały budowlane, pozwolenie na budowę lub zgłoszenie budowy, oraz inne dokumenty potwierdzające spełnienie warunków.

  3. Zwrot: Po złożeniu wniosku i przeprowadzeniu niezbędnych procedur urząd skarbowy może zdecydować o zwrocie części wydatków w ciągu kilku miesięcy.

Zobacz: Ekonomiczny projekt domu, w którym tanio zamieszkasz

Podsumowanie

Zwrot VAT za materiały budowlane to ważne wsparcie dla osób budujących własny dom. Jednak aby skorzystać z tej możliwości, trzeba spełnić określone warunki i dostarczyć właściwe dokumenty. Niestety istnieje tu wiele ograniczeń. Miejmy nadzieję, że podobna ustawa zacznie wkrótce obowiązywać na wydatki na remont poniesione również w 2024 r.

Oceń artykuł
(
Ocen: 2
Średnia: 5
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Zwrot VAT przy budowie domu w 2024 r. Możliwy?"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.
OK, zgadzam się zmieniam zgody