Izolacja z celulozy – ekologiczna i skuteczna metoda ocieplania domów jednorodzinnych

Izolacja z celulozy – ekologiczna i skuteczna metoda ocieplania domów jednorodzinnych

Jak budować w czasach podwyżek cen energii, trudności w dostępie surowców oraz zmieniającego się klimatu? Stosujące energooszczędne metody budownicze oraz nowoczesne materiały. Rozważ izolację z celulozy. To produkt o wysokich walorach termicznych, przyjazny środowisku i coraz częściej wykorzystywany przez inwestorów. Zobacz dlaczego.

Czym jest celuloza budowlana do ociepleń? Jak się ją pozyskuje?

Celuloza budowlana, zwana również watą celulozową lub wełną celulozową, to materiał izolacyjny. Powstaje z szarego papieru gazetowego, czyli makulatury. Papier w trakcie procesu zostaje zmielony i poszarpany, co pozwala uzyskać masę o konsystencji puchu. Faktura celulozy do ociepleń sprawia, że temperatura magazynuje się wewnątrz izolacji i tym samym może efektywnie przechowywać ciepło przez długi okres.

Podczas produkcji celulozy budowlanej wykorzystuje się wyłącznie papier gazetowy oraz dodatek soli mineralnych. Tak prosty skład okazuje się wystarczający do uzyskania materiału izolacyjnego o wyjątkowej skuteczności. Od dawna stosuje się go w budownictwie w USA oraz krajach Skandynawii, które kładą ogromny nacisk na ekologię i efektywność izolacji – ze względu na trudne warunki w rejonach północnych.

Właściwości celulozy do ociepleń: trwałość i skuteczność

W procesie produkcji celulozę do ociepleń poddaje się impregnacji przy użyciu soli mineralnych pozbawionych chloru. Rezultatem jest wysoka odporność na palenie oraz wytrzymałość - nawet na biodegradację oraz działanie gryzoni. Ponadto celuloza budowlana posiada klasyfikację ogniową B-s2,d0, która w razie pożaru zabezpiecza przed rozprzestrzenianiem się ognia na inne elementy izolacji.

Poza walorami cieplnymi izolacja z celulozy zapewnia wiele innych korzyści:

  • niweluje hałas;

  • chroni przegrody przed przewiewaniem, ponieważ celuloza budowlana jest elastyczna i szczelnie przylega w każdym fragmencie;

  • celuloza ma właściwości higroskopijne, czyli absorbuje wilgoć z miejsc narażonych na skraplanie wody, nieszczelnych;

  • materiał ma zdolność do wysychania bez konieczności stosowania warstwy wentylacyjnej i zapobiega w ten sposób pojawieniu się pleśni, bakterii i grzybów.

Żywotność izolacji celulozowej można oszacować na kilkadziesiąt lat. Zdecydowanie wygrywa w tej kwestii ze styropianem. Celuloza budowlana tworzy zbitą warstwę, która się nie rozwarstwia, nie pęka i nie tworzy szczelin.

Jak działa celuloza do ociepleń?

Jedną z najważniejszych cech celulozy budowlanej jest jej wysoki współczynnik przenikalności cieplnej lambda 0,037 W/ (mK). Wskaźnik ten informuje, że materiał skutecznie zabezpiecza budynek przed przenikaniem zimna z zewnątrz do środka budynku.

Kolejnym ważnym parametrem jest dobry współczynnik ciepła właściwego (innymi słowy: pojemność cieplna). W skrócie: celuloza chłodzi latem, a grzeje zimą. To zasługa przesunięcia fazowego, które sprawia, że materiał przejmuje temperaturę z zewnątrz i oddaje ją do atmosfery. Dzięki temu latem tworzy pewien rodzaj naturalnej klimatyzacji.

Gdzie i kiedy sprawdzi się izolacja z celulozy?

Izolację z celulozy można stosować w nowych budynkach mieszkalnych, takich jak domy jednorodzinne i wielorodzinne. Doskonale nadaje się do uszczelniania newralgicznych miejsc z tendencją do powstawania mostków termicznych. Podczas ocieplania domu, izolację z celulozy umieszcza się w ścianach szkieletowych i murowanych, ścianach trójwarstwowych, stropach międzykondygnacyjnych, stropodachach, dachach i ściankach działowych.

Celulozę izolacyjną warto rozważyć również w trakcie remontu domu bądź jego docieplania. Łatwo wypełnić nią szczeliny, można wykorzystać ją też do napraw źle wykonanych izolacji, uszczelnień i uszkodzeń powstających z biegiem czasu lub przez takie czynniki jak aktywność insektów i gryzoni. Istnieje możliwość uzupełnienia ubytków w izolacji poprzez wprowadzenie materiału w przestrzenie za np. płytą gipsowo kartonową przez otwory o średnicy 30-70 mm, wypełniając tym samym puste przestrzenie po opadniętej czy uszkodzonej wełnie mineralnej.

W jaki sposób montować celulozę izolacyjną?

Dla uzyskania wysokiej skuteczności izolacji z celulozy kluczowy jest właściwy sposób montażu – metodą sprężonego powietrza. Materiał rozkłada się w każdej wolnej przestrzeni, dociera do wszelkich otworów i zakamarków. Dzięki temu nie trzeba docinać elementów czy wycinać odpowiednich kawałków jak np. w przypadku styropianu. Nie trzeba wpychać celulozy na siłę w każdy kąt, ponieważ szczelnie otula elementy konstrukcji budynku. Tym samym zmniejsza ryzyko powstawania m.in. mostków termicznych.

Warto także zauważyć, że podczas wykonywania prac izolacyjnych z użyciem celulozy, nie ma żadnych odpadów. Wełny czy styropianu po budowie zostaje zawsze sporo. Dodatkowo prace ociepleniowe można wykonać bardzo szybko. Doświadczeni fachowcy są w stanie zaizolować celulozą ok. 150-200 m2 w jeden dzień. 

Przed rozpoczęciem prac nad ociepleniem domu warto skonsultować się z producentami celulozy budowlanej lub licencjonowanymi instalatorami, żeby sprawdzić, jakie zagęszczenie będzie wymagane dla danego typu budynku i oszacować ilość potrzebnego produktu izolacyjnego. Struktura szarego papieru gazetowego powoduje mniejsze zużycie materiału, a jednocześnie pozwala zbudować trwałą powłokę izolacyjną.

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Izolacja z celulozy – ekologiczna i skuteczna metoda ocieplania domów jednorodzinnych"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.

Jeśli nie możesz odzyskać hasła lub masz inne problemy techniczne zgłoś to na adres [email protected].

wysłano e-mail resetujący hasło

Sprawdź adres e-mail: gdzie wysłany został reset Twojego hasła.

Gdyby wiadomość nie dotarła w ciągu kilku minut, sprawdź także wiadomości w folderze spam.

Dlaczego warto mieć konto w Z500

  • rabat na projekt i specjalne promocje
  • oferta na budowę i kredyt
  • kontakt z innymi użytkownikami
  • darmowa wysyłka
  • rysunki szczegółowe do projektu
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem