Ile miejsca zajmuje stacja uzdatniania wody?

Ile miejsca zajmuje stacja uzdatniania wody?

Stacja uzdatniania wody to inwestycja, która przynosi wiele korzyści, ale jej montaż wymaga odpowiedniego planowania przestrzeni. Ile miejsca zajmuje taka instalacja? Jak w optymalny sposób zaprojektować system uzdatniania wody? Dowiedz się, o czym pamiętać tworząc kosztorys i planując budowę domu

System uzdatniania wody dobiera się przede wszystkim na podstawie jakości surowej wody oraz jej zużycia. Zdarza się jednak, że na przeszkodzie stoi brak miejsca na montaż niezbędnych urządzeń filtrujących.

Problemy z doborem stacji uzdatniania wody, wynikające z braku odpowiedniej przestrzeni, wcale nie należą do rzadkości. W takiej sytuacji, poszukiwania alternatywnego rozwiązania to źródło zmartwień dla inwestora, a jednocześnie spore wyzwanie dla projektantów i technologów.

Jeśli właśnie przeglądasz projekty domów i dopiero rozważasz zakup stacji do uzdatniania wody, mamy dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek, które w przyszłości pomogą uniknąć wielu kłopotów.

Gdzie zamontować stację uzdatniania wody?

Wybór odpowiedniego miejsca pod instalację stacji uzdatniania wody jest kluczowy dla jej prawidłowego funkcjonowania oraz wygody użytkowania poszczególnych urządzeń. Bezpośredni dostęp do kanalizacji i zasilania elektrycznego, odpowiednia wentylacja, czy stabilna temperatura to tylko niektóre z czynników, jakie należy wziąć pod uwagę na etapie projektowania takiego systemu. W wielu przypadkach największym problemem okazuje się metraż - zbyt mały, aby pomieścić wszystkie komponenty stacji. Nierzadko, przeszkodą bywa również wysokość pomieszczenia.

Kreatywność inwestorów w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań wydaje się nie mieć w tym przypadku żadnych granic. Pojawiają się wówczas pomysły montażu stacji uzdatniania wody poza budynkiem, a nawet wewnątrz studni. Takiej wizji nie można jednak zrealizować z prostego powodu - urządzenia filtracyjne należy umieścić w suchym miejscu, gdzie temperatura nigdy nie spada poniżej 0°C.

Dlaczego montaż systemu uzdatniania wody wymaga planu?

Niewiele osób zwraca uwagę na jakość wody, która w przyszłości popłynie w instalacji budowanego domu. Niestety, taka krótkowzroczność szybko daje się we znaki.

Kwestię ewentualnego uzdatniania kranówki warto rozważyć już na etapie tworzenia projektu. To bowiem najlepszy czas, aby zaplanować wymiary pomieszczenia gospodarczego, w którym zostaną zamontowane urządzenia filtrujące. Jeśli zajdzie taka potrzeba, projekt można jeszcze modyfikować podczas adaptacji budynku. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, jeśli inwestycja została już zrealizowana. Od czego zacząć w takim razie?

Dokonaj analizy swoich potrzeb

Ponieważ kranówka w Polsce musi spełniać normy objęte Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, o jakość wody wodociągowej dba jej dostawca. W tym przypadku największym problemem okazuje się wysoki stopień twardości wody, a niekiedy również drażniący zapach chloru, stosowanego przez zakłady wodociągowe do dezynfekcji. W celu dostosowania parametrów organoleptycznych do swoich potrzeb, część konsumentów decyduje się na filtry kuchenne. Ich zastosowanie ogranicza się jednak tylko do wody spożywczej.

Aby zachować w dobrym stanie całą instalację, obniżyć rachunki za ogrzewanie, wyeliminować kamień kotłowy i problemy z suchą skórą po kąpieli, warto rozważyć montaż centralnej stacji uzdatniania wody. W kontekście planowania przestrzeni, dostępne na rynku rozwiązania należy przeanalizować tak wcześnie, jak to tylko możliwe.

Poznaj skład surowej wody

W przypadku własnego ujęcia, uzdatnianie wody wynika nie tylko z chęci dostosowania jakości kranówki do indywidualnych potrzeb. Ponieważ nikt nie czuwa nad jej parametrami, filtracja wody ze studni stanowi zazwyczaj absolutną konieczność. Warto wówczas zacząć od analizy jej składu.

Fizykochemiczne i mikrobiologiczne profesjonalne badania wody pozwalają zweryfikować jakość kranówki między innymi pod kątem takich zanieczyszczeń jak: bakterie, żelazo, mangan, związki organiczne, stopień twardości wody, metale ciężkie, ropopochodne, czy azotany. To właśnie na podstawie wyników analizy dobierany jest rodzaj stacji uzdatniania wody. Często jednak okazuje się, że jedno urządzenie jest niewystarczające. W kwestii doboru optymalnego rozwiązania najlepiej skontaktować się z ekspertem z branży uzdatniania wody.

O czym pamiętać na etapie planowania montażu stacji uzdatniania wody

Urządzenia filtracyjne różnią się od siebie nie tylko przeznaczeniem czy zasadą działania, ale również w zakresie gabarytów. Tym, co łączy większość dostępnych rozwiązań jest zasilanie prądowe oraz konieczność podłączenia do kanalizacji.

Zarówno duże stacje uzdatniania wody (np. Ecoperla Tower), jak i urządzenia kompaktowe (zmiękczacze wody, stacje wielofunkcyjne, zmiękczacz wody z węglem aktywnym) wymagają w pobliżu miejsca montażu dostępu do gniazdka elektrycznego. Prąd jest niezbędny do zasilania automatycznej głowicy sterującej, która nadzoruje pracę całego urządzenia.

Stacje uzdatniania wody montowane na wejściu do budynku wymagają też często okresowego płukania złoża filtracyjnego. W zależności od rodzaju urządzenia, proces ten jest przeprowadzany z użyciem wody lub specjalnego regenerantu, a do kanalizacji odprowadzane są popłuczyny z regeneracji. Jeśli zajdzie potrzeba zmiękczania wody w instalacji, brak odpływu w piwnicy lub innym pomieszczeniu gospodarczym, może się wówczas okazać sporym problemem.

Kompaktowe stacje uzdatniania wody

Do kompaktowych stacji uzdatniania wody zalicza się między innymi zmiękczacze wody oraz stacje wielofunkcyjne. Ich najbardziej charakterystyczną cechą są wszystkie komponenty zamknięte w jednej obudowie. Tego typu urządzenia projektuje się z myślą, aby zajmowały minimum miejsca, dlatego są zazwyczaj dość wąskie i bez trudu mieszczą się w trudno dostępnych wnękach.

Na etapie projektowania pomieszczenia gospodarczego, przeznaczonego pod montaż kompaktowej stacji uzdatniania wody, trzeba brać pod uwagę nie tylko dostęp do prądu i kanalizacji. W przypadku zmiękczaczy wody należy jeszcze wygospodarować dodatkowe miejsce na filtr mechaniczny.

Do kompaktowych stacji uzdatniania wody można poniekąd zaliczyć filtry kuchenne, w tym popularne systemy odwróconej osmozy. Te niewielkie urządzenia montowane w miejscu poboru wody (zazwyczaj w szafce pod zlewozmywakiem) doskonale sprawdzają się zarówno w dużych, jak i małych domach. W tym przypadku również należy odpowiednio zaplanować najbliższą przestrzeń. System odwróconej osmozy wymaga podłączenia do odpływu oraz wygospodarowania miejsca w blacie na kranik przeznaczony do poboru wody. Wiele modeli obejmuje ponadto zbiornik magazynujący wodę, który również zajmuje sporo przestrzeni.

Duże stacje uzdatniania wody

Duże stacje uzdatniania wody to bardzo wydajne urządzenia zbudowane z butli ciśnieniowej z głowicą sterującą, obejmujące niekiedy także dodatkowy zbiornik na regenerant (np. dwuczęściowe zmiękczacze wody i dwuczęściowe stacje wielofunkcyjne).

Rozwiązania tego typu charakteryzują się zazwyczaj sporymi gabarytami, ale to nie wszystko. Czasami zachodzi bowiem potrzeba montażu kilku takich urządzeń obok siebie. W przypadku popularnych domów do 70m2 montaż takiego systemu wewnątrz budynku jest praktycznie niemożliwy.

Dobra wiadomość jest taka, że niektóre rodzaje stacji uzdatniania wody wymagają do działania jedynie odpływu do kanalizacji. Wśród tego typu rozwiązań największą popularnością cieszą się m.in. kolumny filtracyjne i kolumny węglowe, w których proces płukania sterowany jest ręcznie i nie potrzeba zasilania z sieci.

Znacznie większe potrzeby pod względem warunków montażowych panujących w danym gospodarstwie domowym mają odżelaziacze i odmanganiacze wody. Niektóre modele wymagają wstępnego napowietrzania wody z wykorzystaniem zwężki napowietrzającej i obowiązkowego hydroforu ocynkowanego.

Lampy bakteriobójcze

Stosunkowo specyficzną grupą urządzeń do uzdatniania wody są lampy bakteriobójcze, stanowiące doskonały sposób na ochronę przed mikroorganizmami bytującymi w wodzie. Lampy UV mają niewielkie wymiary i do działania wymagają jedynie podłączenia do gniazdka elektrycznego. Z drugiej strony, sama lampa bakteriobójcza rzadko kiedy jest rozwiązaniem wystarczającym. Niezbędne minimum to zazwyczaj filtr narurowy zatrzymujący zanieczyszczenia mechaniczne, które (podobnie jak żelazo w wodzie czy wysoki stopień twardości wody) mogą obniżać skuteczność dezynfekcji, a nawet prowadzić do uszkodzenia najważniejszych komponentów lampy UV.

Jakie gospodarstwo domowe, taka stacja uzdatniania wody

Doborem urządzeń wchodzących w skład stacji uzdatniania wody należy się zainteresować z wyprzedzeniem również ze względu na inne rozwiązania zastosowane w gospodarstwie domowym. Warto bowiem pamiętać, że nie każde urządzenie filtracyjne jest odpowiednie, jeśli na terenie posesji znajduje się choćby przydomowa oczyszczalnia ścieków. Każde gospodarstwo domowe to bowiem inne uwarunkowania oraz możliwości.

W praktyce, rozwiązania z zakresu uzdatniania wody należy dobierać indywidualnie, najlepiej z pomocą profesjonalisty. Darmowa konsultacja dostępna jest na stronie https://www.filtry-do-wody.info/.

Nieważne czy budujesz dom wolnostojący, szeregowiec, albo bliźniak. Nie odkładaj na później tematu uzdatniania wody. Z kranówki korzystasz na co dzień, dlatego jej jakość powinna być zgodna z indywidualnymi potrzebami. Świadomość w tej kwestii to już połowa drogi do sukcesu.

Jeśli już na etapie planowania budowy domu podejmiesz odpowiednie działania, z pewnością unikniesz wielu kosztownych problemów w przyszłości.


Oceń artykuł
(
Ocen: 3
Średnia: 5
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Ile miejsca zajmuje stacja uzdatniania wody?"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.
OK, zgadzam się zmieniam zgody