Domy z bali – o czym trzeba wiedzieć przed budową?

Domy z bali – o czym trzeba wiedzieć przed budową?

Inwestorzy coraz częściej doceniają zalety drewnianych domów, które z jednej strony wyglądają imponująco, a z drugiej – są bardzo praktyczne. Konstrukcje z bali to jeden z popularnych rodzajów domów drewnianych. Czym się charakteryzują, jakie są ich zalety i wady? Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na tego rodzaju budynek.

Jak przygotować się do budowy domu z bali?

Domy z bali charakteryzują się niepowtarzalnym, urokliwym wyglądem. To jednak niejedyna ich zaleta. Są zarówno stylowe, jak i ekologiczne. Tego rodzaju konstrukcja jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które cenią prostotę, a jednocześnie marzą o wyróżniającym się domu w naturalnym stylu.

Jeśli zdecydujesz się na budowę domu jednorodzinnego z bali, zmierzysz się z wieloma niełatwymi decyzjami – zarówno podczas wyboru samego projektu, jak i na dalszym etapie budowy. Jedną z ważniejszych jest dobór odpowiednich materiałów, przede wszystkim dobrej jakości drewna. Inwestorzy najczęściej wybierają jodłę, sosnę i świerk. Bale wykonuje się zazwyczaj z drewna litego. W technologii tej wyróżnia się cztery rodzaje bala:

  1. Bale pełne, które wykonane są zazwyczaj z litego drewna. Najczęściej spotyka się następujące przekroje bali pełnych:
    • okrągłe pełne,

    • dwustronnie zaokrąglone,

    • klasyczne (zewnętrzna strona jest wyokrąglona, a wewnętrzna prosta),

    • prostokątne (zwykłe lub ścięte pod różnym kątem zewnętrzne krawędzie)

  2. Bale klejone, które powstają poprzez sklejenie ze sobą dwóch lub więcej cieńszych elementów.

  3. Bale izolowane, które posiadają różne przekroje o grubości od 5 do 20 cm.

  4. Bale warstwowe, które wykonane są z okładzin drewnianych i wypełnione materiałem izolacyjnym: pianką poliuretanową, styropianem lub wełną szklaną.

Konstrukcję domów z bali, tak jak w przypadku domów murowanych czy szkieletowych, umieszcza się na ławach fundamentowych lub w płycie. Domy z bali wykonywane są w różnych technologiach. Możemy mówić o nich w zależności od:

  1. sposobu obrobienia bali:
    • bale obrabiane tradycyjnie,

    • bale obrabiane ręcznie,

    • bale obrabiane maszynowo.

  2. rodzaju połączenia bali w narożnikach budynku:
    • połączenie z zamkiem zębowym,

    • połączenie na zamek francuski,

    • połączenie w jaskółczy ogon,

    • połączenie na nakładkę prostą węglową.

Ocieplenie domu z bali

Zgodnie z warunkami technicznymi z 2021 roku, wszystkie domy – także drewniane – muszą spełniać minimalne wymagania wskaźnika EP. Oznacza to lepszą izolację oraz dużo większą energooszczędność. Bardzo ważnym etapem podczas budowy domów z bali jest wybór odpowiedniego ocieplenia.

Można wykonać je za pomocą wełny mineralnej, styropianu czy piany poliuretanowej. W jednym z projektów domu z bali Z500 (Z30 B) architekci zaproponowali wykonanie ocieplenia z płyty PIR. Jest to bardzo skuteczne rozwiązanie – lekkie i proste w montażu. Płyty te charakteryzują się bardzo wysokimi wartościami izolacyjnymi. Są idealną alternatywą nawet dla 25-centymetrowego tradycyjnego materiału izolacyjnego.

Domy z bali – zalety i wady

Domy z bali stają się coraz bardziej popularne wśród inwestorów. Dostrzegają oni liczne zalety tego typu konstrukcji. Do najważniejszych z nich należą:

    Jak każda konstrukcja, domy z bali mają jednak także pewne wady. Są to przede wszystkim:

    • problemy z osiadaniem budynku,
    • trudności ze spełnieniem i zachowaniem aktualnych wymagań dotyczących izolacyjności cieplnej,
    • konieczność systematycznej konserwacji budynku,
    • trudności ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanej ekipy budowlanej.

    Czy warto wybudować dom z bali?

    Decydując się na dom z bali, warto mieć świadomość możliwości wystąpienia pewnych trudności. Należy liczyć się z koniecznością regularnej konserwacji budynku, a także rozważyć, czy w danym regionie taki styl budownictwa będzie pasował do otoczenia. Jednak dla wielu inwestorów kwestie te są mało znaczące w porównaniu z korzyściami, jakie zapewniają takie konstrukcje.

    Domy z bali stanowią bardzo dobrą alternatywę dla budynków murowanych czy szkieletowych. Większości projektów tego typu nie można odmówić wyjątkowego, charakterystycznego wyglądu. Są idealnym rozwiązaniem dla każdego miłośnika natury czy górskiego krajobrazu.

    Oceń artykuł
    (
    Ocen: 0
    Średnia: 0
    )
    Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Domy z bali – o czym trzeba wiedzieć przed budową?"
    Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
    ^
    Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.
    OK, zgadzam się zmieniam zgody