Inwestorzy coraz częściej doceniają zalety drewnianych domów, które z jednej strony wyglądają imponująco, a z drugiej – są bardzo praktyczne. Konstrukcje z bali to jeden z popularnych rodzajów domów drewnianych. Czym się charakteryzują, jakie są ich zalety i wady? Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na tego rodzaju budynek.
Jak przygotować się do budowy domu z bali?
Domy z bali charakteryzują się niepowtarzalnym, urokliwym wyglądem. To jednak niejedyna ich zaleta. Są zarówno stylowe, jak i ekologiczne. Tego rodzaju konstrukcja jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które cenią prostotę, a jednocześnie marzą o wyróżniającym się domu w naturalnym stylu.
Jeśli zdecydujesz się na budowę domu jednorodzinnego z bali, zmierzysz się z wieloma niełatwymi decyzjami – zarówno podczas wyboru samego projektu, jak i na dalszym etapie budowy. Jedną z ważniejszych jest dobór odpowiednich materiałów, przede wszystkim dobrej jakości drewna. Inwestorzy najczęściej wybierają jodłę, sosnę i świerk. Bale wykonuje się zazwyczaj z drewna litego. W technologii tej wyróżnia się cztery rodzaje bala:
- Bale pełne, które wykonane są zazwyczaj z litego drewna. Najczęściej spotyka się następujące przekroje bali pełnych:
okrągłe pełne,
dwustronnie zaokrąglone,
klasyczne (zewnętrzna strona jest wyokrąglona, a wewnętrzna prosta),
prostokątne (zwykłe lub ścięte pod różnym kątem zewnętrzne krawędzie)
Bale klejone, które powstają poprzez sklejenie ze sobą dwóch lub więcej cieńszych elementów.
Bale izolowane, które posiadają różne przekroje o grubości od 5 do 20 cm.
Bale warstwowe, które wykonane są z okładzin drewnianych i wypełnione materiałem izolacyjnym: pianką poliuretanową, styropianem lub wełną szklaną.
Konstrukcję domów z bali, tak jak w przypadku domów murowanych czy szkieletowych, umieszcza się na ławach fundamentowych lub w płycie. Domy z bali wykonywane są w różnych technologiach. Możemy mówić o nich w zależności od:
- sposobu obrobienia bali:
bale obrabiane tradycyjnie,
bale obrabiane ręcznie,
bale obrabiane maszynowo.
- rodzaju połączenia bali w narożnikach budynku:
połączenie z zamkiem zębowym,
połączenie na zamek francuski,
połączenie w jaskółczy ogon,
połączenie na nakładkę prostą węglową.
Ocieplenie domu z bali
Zgodnie z warunkami technicznymi z 2021 roku, wszystkie domy – także drewniane – muszą spełniać minimalne wymagania wskaźnika EP. Oznacza to lepszą izolację oraz dużo większą energooszczędność. Bardzo ważnym etapem podczas budowy domów z bali jest wybór odpowiedniego ocieplenia.
Można wykonać je za pomocą wełny mineralnej, styropianu czy piany poliuretanowej. W jednym z projektów domu z bali Z500 (Z30 B) architekci zaproponowali wykonanie ocieplenia z płyty PIR. Jest to bardzo skuteczne rozwiązanie – lekkie i proste w montażu. Płyty te charakteryzują się bardzo wysokimi wartościami izolacyjnymi. Są idealną alternatywą nawet dla 25-centymetrowego tradycyjnego materiału izolacyjnego.
Domy z bali – zalety i wady
Domy z bali stają się coraz bardziej popularne wśród inwestorów. Dostrzegają oni liczne zalety tego typu konstrukcji. Do najważniejszych z nich należą:
- idealne parametry izolacyjne drewna,
- krótki czas budowy,
- wysoka wytrzymałość materiałów,
- bardzo dobre właściwości akustyczne,
- niskie koszty wykończenia wnętrza,
- tańsza eksploatacja w zakresie ogrzewania,
- ekologia,
- duży wybór projektów: domy małe, duże, parterowe, z poddaszem, całoroczne, letniskowe itp.
- wyróżniający się wygląd budynku.
Jak każda konstrukcja, domy z bali mają jednak także pewne wady. Są to przede wszystkim:
- problemy z osiadaniem budynku,
- trudności ze spełnieniem i zachowaniem aktualnych wymagań dotyczących izolacyjności cieplnej,
- konieczność systematycznej konserwacji budynku,
- trudności ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanej ekipy budowlanej.
Czy warto wybudować dom z bali?
Decydując się na dom z bali, warto mieć świadomość możliwości wystąpienia pewnych trudności. Należy liczyć się z koniecznością regularnej konserwacji budynku, a także rozważyć, czy w danym regionie taki styl budownictwa będzie pasował do otoczenia. Jednak dla wielu inwestorów kwestie te są mało znaczące w porównaniu z korzyściami, jakie zapewniają takie konstrukcje.
Domy z bali stanowią bardzo dobrą alternatywę dla budynków murowanych czy szkieletowych. Większości projektów tego typu nie można odmówić wyjątkowego, charakterystycznego wyglądu. Są idealnym rozwiązaniem dla każdego miłośnika natury czy górskiego krajobrazu.