Domki gospodarcze – projekty szop, które ułatwią codzienne życie

Domki gospodarcze – projekty szop, które ułatwią codzienne życie


Gotowy domek gospodarczy?

Pierwszym, co przychodzi na myśl inwestorom, jest gotowy domek gospodarczy. Można go kupić nawet w markecie, a cena rzędu 2-4 tys. zł mocno kusi. Niestety, powierzchnia to zazwyczaj maksymalnie 3-8 m2. Jeśli chodzi tylko o to, by mieć gdzie trzymać grabie i taczkę, to z pewnością postawienie takiego domku będzie najprostszym rozwiązaniem. Czy gotowy domek gospodarczy ma jakieś wady?

Z pewnością należy do nich architektura, która zazwyczaj jest mało wyszukana. Można mówić o szczęściu, jeśli taki domek jest drewniany. Zazwyczaj jednak jest to plastikowa lub metalowa konstrukcja bez okien, która przypomina raczej blaszany garaż.

Ile kosztuje projekt domu z budynkiem gospodarczym?

Projekty domów często uwzględniają już przestrzeń do majsterkowania, przetrzymywania zapasów czy pojazdów. Pisaliśmy już o tym, ile kosztują projekty domu z garażem. A co z domem z budynkiem gospodarczym? Takie projekty często są opisane jako domy z garażem na 2,3 lub więcej miejsc parkingowych. Jeśli nie masz tylu samochodów, to od razu zyskujesz tam miejsce na dowolne aktywności związane ze stolarstwem, ogrodnictwem czy rękodziełem. Projekt z budynkiem gospodarczym może mieć też dodatkowe pomieszczenie nad garażem, idealne do zamiany na magazyn, spiżarnię lub pracownię. Projekt Z388D jest bardzo chętnie wybierany przez osoby z dużym ogrodem. To 171-metrowy budynek, w którym uwzględniono garaż na dwa samochody i 5-metrowe pomieszczenie gospodarcze. Jego postawienie będzie kosztowało ok. 500 tys. zł.

Projekty domów gospodarczych...mieszkalnych

W polskim prawie budowlanym jest pewne ułatwienie dla osób, które mają siedlisko lub działkę rolną. Dodatkowo przepisy złagodniały przy okazji wprowadzenia ustawy z 13 lutego 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r., poz. 471). Bez pozwolenia można stawiać teraz na działkach rolnych czy siedliskowych obiekty gospodarcze, które związane są z produkcją rolną lub uzupełniają zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej. Chodzi o budynki do 35 m2 takie, jak np.:

  • chlew,

  • obora,

  • stodoła,

  • suszarnia,

  • magazyn,

  • garaż,

  • wiata (do 50 m2)

  • tzw. kuchnia letnia

  • i inne, które tradycyjnie występują w gospodarstwie.

Wielu właścicieli działek od razu zaczęło się zastanawiać, czy nie jest to dobra okazja do tego, by zamówić projekt domu gospodarczego...mieszkalnego? Pytanie jest o tyle zasadne, że dla właścicieli letnisk często goszczenie znajomych czy agroturystyka są ważniejsze, niż produkcja rolna. Okazuje się, że rzeczywiście da się zamówić projekty domów gospodarczych, które mogą pełnić przy okazji inną funkcję.

Przykładowo dostępny na stronie Z500.pl projekt garażu na jedno auto z sienią i pomieszczeniem gospodarczym pozwala z wolnego pomieszczenia zrobić pokój dla niezapowiedzianego gościa. Z kolei gotowe garaże drewniane, które stawiają niektóre firmy w Polsce, bardzo często mają powierzchnię do 35 m2, ale w niej wliczony jest pokoik na antresoli. Można też zamówić projekt domu gospodarczego mieszkalnego wg własnej specyfikacji, np. z kilkoma pokojami, które pełnią nie tylko funkcję magazynową.

Oceń artykuł
(
Ocen: 1
Średnia: 5
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Domki gospodarcze – projekty szop, które ułatwią codzienne życie"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.
OK, zgadzam się zmieniam zgody