Projekty domów
Zmiany
Dla deweloperów
Plac budowy

Załóż konto Z500
Zyskaj pełne wsparcie

Co zyskujesz?

 • rysunki szczegółowe do projektu
 • kontakt z innymi użytkownikami
 • informację o budowach w okolicy
 • specjalne promocje
 • obserwację innych budujących
 • dodawanie do ulubionych

Dom rekreacyjny, czyli jaki? Co można postawić na działce?

Dom rekreacyjny, czyli jaki? Co można postawić na działce?

Działka pracownicza, działka siedliskowa a letnisko

  Wyjaśnijmy na początek, co to jest działka rekreacyjna i skąd biorą się nieporozumienia wokół tego, jak kupić działkę, na której można się budować:

  • działka budowlana – można na niej budować dowolne domy, w tym dom do 70m2 bez pozwolenia – również dom rekreacyjny.

  • Działka rolna i siedliskowa – zazwyczaj kupujące je mieszczuchy wybierają takie, na których już stoi dom – siedlisko. Często jest on traktowany jako dom rekreacyjny, choć niektórzy mieszkają na takiej działce. Nowego domu raczej nie można postawić bez pozwolenia, chyba że to będzie domek na zgłoszenie do 35 m2. Można też budować i rozbudowywać wszystko to, co w teorii służy do działalności rolniczej, a więc np. stodoły i chlewiki – stąd popularne są różnego rodzaju projekty domów letniskowych z przerobionej stodoły. W wielu przypadkach na działce siedliskowej może się budować tylko rolnik lub ktoś, kto dostał pozwolenie na budowę po poprzednim właścicielu.

  • Działkapracownicza, ROD – Jednym z najpopularniejszych pytań jest: czy można mieszkać w domku letniskowym? Ci, którzy kupili działkę i nie są tego pewni, powinni najpierw sprawdzić, czy dom letniskowy jest budynkiem mieszkalnym. Jeśli tak, a ich działka ma charakter budowlany, to nie ma przeciwwskazań, by tam mieszkać. Natomiast jeśli chodzi o popularne ROD czy działki letniskowe, to nie powinno się tam mieszkać przez cały rok. Przepisy nie zabraniają wprawdzie przyjechać na długie zimowisko i na całe lato, ale z pewnością nie da się tam zameldować (a co za tym idzie: nie można odbierać pod tym adresem poczty, zapisać dziecka do przedszkola, podpisać umowy na comiesięczny odbiór śmieci itp.)

  • Działka rekreacyjna i letniskowa – nad brzegami jezior, w górach i nad morzem istnieją całe osiedla działek rekreacyjnych, które nie należą do ROD. Warunki zabudowy określa tam miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Czasem wynika z niego, że można zabudować określony procent powierzchni działki (np. 10 proc.). Innym razem uwzględniona jest tylko maksymalna dopuszczalna powierzchnia budynku.

  Ile kosztuje domek letniskowy?

  Domy szkieletowe

   Można je postawić w rekordowo szybkim czasie, a technologia wykonania jest na tyle prosta, że poradzi sobie z nią każda ekipa. Domy szkieletowe o powierzchni do 70 m2 kosztują około 150 tys. zł. Nie jest przy tym prawdą, że to tymczasowe konstrukcje z karton-gipsu. Niektórzy mieszkają w domach wykonanych w tej technologii – wszystko zależy od wykończenia i ocieplenia.

   Domki z drewna

    Domki z drewna o powierzchni do 35 m2 to jedne z najtańszych, jakie można znaleźć na rynku. Firmy, które stawiają i wykonują takie chatki, życzą sobie zazwyczaj od 50 tys. zł za całość. Jeśli myślimy o czymś bardziej oryginalnym, to trzeba zamówić projekt domku z drewna, materiały i ekipę, która go postawi. Koszty zamkną się w ok. 100 tys. zł.

    Nowoczesne domki – projekty

     W niektórych wyjątkowych przyrodniczo regionach istnieją ograniczenia dotyczące architektury – na przykład w Tatrach preferowane są domki o tradycyjnie spadzistych dachach. Jeśli jednak w okolicy nie ma takich ograniczeń, to nic nie stoi na przeszkodzie, by postawić nowoczesny domek. Projekty obejmują często rozwiązania oszczędne pod względem energetycznym i ekologiczne, co przekłada się na wysokość rachunków w dłuższej perspektywie. Projekty nowoczesnych domków kosztują zwykle od 2 do 6,5 tys. zł.

     Zobacz projekty domów o powierzchni do 70m2

     Inne domki na działkę

      Coraz popularniejsze są różne domki na działkę w technologiach pasywnych, np. domy z gliny i słomy, z kostki konopnej lub modne domy kopułowe.

      Podsumujmy na koniec, co wynika z przepisów:

      Jaki domek na działce rekreacyjnej bez pozwolenia?

      W obrębie ROD można postawić domek do 35 m2, który będzie miał maksymalnie jedną kondygnację. W praktyce takie domki często mają antresolę, którą dopuszcza się w tego typu projektach. Na działce rekreacyjnej można postawić dom o takiej powierzchni, jak określa plan zagospodarowania przestrzennego, ale raczej nie większy niż 150 m2.

      Jak zbudować domek na działce ogrodniczej?

      Wśród najmniejszych domków są takie, które wystarczy przenieść i postawić w wybranym miejscu. Jeśli ma mieć kilkanaście metrów powierzchni, to można go zamówić na portalu aukcyjnym, a nawet wybrać w markecie budowlanym. Popularne są też kontenery mieszkalne i małe domy szkieletowe. Domki na działkę ogrodniczą często mają tymczasowy charakter i prostą konstrukcję.

      Jak zbudować domek na działkę siedliskową?

      Na działce siedliskowej rolnik może stawiać bez pozwolenia domki letniskowe o powierzchni do 35 m2 – po jednym na każde 500 m2. Dodatkowo warto przerobić stodołę tak, by spełniała również funkcję mieszkalną (takie projekty można znaleźć m.in. na https://z500.pl).

      Czy można budować na działce rolnej?

      Dla działki rolnej obowiązują takie same zasady, co dla siedliskowej. Rolnik może postawić tam dodatkowo dom mieszkalny o dowolnej powierzchni po uzyskaniu pozwolenia.

      Jaki budynek bez pozwolenia na działce budowlanej?

      Na działce budowlanej można stawiać dowolne budynki, a po zmianie prawa w 2022 roku na samo zgłoszenie da się postawić dom o powierzchni do 70 m2.


      Oceń artykuł
      (
      Ocen: 0
      Średnia: 0
      )

      Co Ty na to?

      Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983
      ^
      Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj.