Dachy płaskie w domach jednorodzinnych: czy warto je budować?

Dachy płaskie w domach jednorodzinnych: czy warto je budować?

Płaskie dachy stają się w Polsce coraz popularniejsze. Wielu inwestorów wciąż jednak zastanawia się, czy taki rodzaj konstrukcji jest odpowiedni, szczególnie w polskich warunkach klimatycznych. Jak zabezpieczyć się przed ewentualnymi trudnościami związanymi z płaskim dachem w domu jednorodzinnym? I czy w ogóle warto się na niego zdecydować?

Czy płaski dach to dobry pomysł?

Dachy płaskie to coraz częściej stosowane rozwiązanie w budownictwie jednorodzinnym. I nic dziwnego: nie tylko świetnie wyglądają, lecz także zapewniają szereg praktycznych korzyści. Jakie są zalety płaskiego dachu?

  • Konstrukcja nadaje domowi nowoczesny wygląd, który wyróżnia się na tle klasycznych i wszechobecnych dachów skośnych.
  • To także niemal gwarancja dobrej termoizolacji, gdyż płaski budynek jest znacznie łatwiejszy do skutecznego zaizolowania - zarówno termicznego, jak i przeciwwodnego.
  • Płaski dach przekłada się na większą powierzchnię użytkową pomieszczeń ze względu na brak niewygodnych skosów. W ślad za tym idzie łatwiejsze i mniej kosztowne wykończenie wnętrz.
  • Dach płaski stanowi doskonałe podłoże do różnego rodzaju zabudowy, np. w postaci tarasu czy placu zabaw. Trzeba jednak przestrzegać wysokości barierek czy murków attykowych, aby użytkowanie takiej przestrzeni było bezpieczne.

    Jeśli planujesz budowę domu i jesteś na etapie wyboru projektu, warto wziąć pod uwagę te z płaskim dachem.

    Płaskie dachy zielone

    Płaski dach jest także dobrym rozwiązaniem na zwiększenie terenu zabudowy działki. Stosuje się wtedy konstrukcję z powierzchnią biologicznie czynną, czyli dachy zielone.

    To ekologiczne rozwiązanie, które odgrywają dużą rolę w retencji cieczy i pozwala lepiej zagospodarowywać wodę opadową. Odbiera i zatrzymuje ok. 50% ilości wody, co sprawia, że nie spływa ona od razu do kanalizacji, a na dłużej zostaje w domowym ekosystemie. To istotne, ponieważ że z roku na rok susze i nagłe deszcze stanowią coraz większy problem.

    Dach zielony zwiększa powierzchnię biologicznie czynną i pomaga uniknąć wprowadzonego w 2021 roku podatku od deszczu. Specjaliści twierdzą, że taki rodzaj konstrukcji pozwala również walczyć ze smogiem - może odpowiadać za absorpcję nawet 20% szkodliwych gazów i pyłów pochodzących z powietrza.

    Pod kątem technicznym dach zielony, obsadzony właściwymi roślinami, jest bardzo trwały. Warstwa zielona chroni powłokę izolacyjną przed uszkodzeniami mechanicznymi i promieniowaniem UV. Pomaga także uzyskać większą stabilność temperatur oddziałujących na poszczególne poziomy pokrycia dachowego, co dodatkowo wydłuża ich żywotność.

    Dach zielony oznacza dla inwestora konkretne korzyści. Przede wszystkim jest to rozwiązanie niezwykle trwałe, które pozwala zdecydowanie wydłużyć żywotność całej konstrukcji. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu dachu zielonego, budynek będzie bardzo dobrze zaizolowany pod względem termicznym i akustycznym.

    Płaski dach - najczęstsze obawy inwestorów

    Jak wielu inwestorów, mimo zalet tego rodzaju budynków, możesz mieć jednak pewne wątpliwości co do decyzji o budowie domu z płaskim dachem.

    Dach płaski a wilgoć

    Najbardziej powszechną obawą związaną z dachem płaskim jest problem wilgoci i odprowadzania wody. Trudno jednak znaleźć argumenty za potwierdzeniem tych wątpliwości.

    Prawidłowo wykonana warstwa paroizolacyjna dachu płaskiego skutecznie separuje wilgoć z wnętrza budynku do warstw izolacyjnych. Jest ważnym elementem całego układu i można wykonać ją z kilku rodzajów materiałów, np. papy termozgrzewalnej lub samoprzylepnej. Dach płaski z założenia powinien być suchy, dlatego tak ważne jest, aby nie dopuścić wilgoci podczas montażu. W okresie eksploatacji nie wymaga się - jak w przypadku dachu skośnego - wentylowania w celu oddania wilgoci na zewnątrz.

    Drugą ważną kwestią jest odprowadzenie wody z dachu. Indywidualnie dobrany spadek nie powinien być mniejszy niż 1% dla układów dwuwarstwowych z pap i 3% dla układów jednowarstwowych (wg polskiej normy) lub co najmniej 1% dla dachów z EPDM. Spadek w połączeniu z rzetelnym montażem oraz odpowiednio dobranymi akcesoriami do dachów płaskich skutecznie eliminują problem odprowadzania wody i śniegu.

    Odśnieżanie płaskiego dachu

    Wbrew powszechnie panującemu przekonaniu, większości dachów domów jednorodzinnych budowanych w konstrukcji żelbetowej nie trzeba odśnieżać. Konstruktorzy obliczają wytrzymałość budynku w taki sposób, by bez trudu przyjął on tego rodzaju obciążenie.

    Decydując się na dach płaski w drewnianej konstrukcji domu należy zadbać, by attyki nie były wysokie, gdyż to właśnie za nimi gromadzi się śnieg. Jeśli chcesz uniknąć problemów, nie próbuj adaptować projektów stworzonych z myślą o konstrukcji żelbetowej i przerabiać ich 1:1 na konstrukcję drewnianą. Lepiej wybierz projekt, który przeliczony jest właśnie dla konstrukcji drewnianej.

    Budowa dachu płaskiego - na co zwrócić uwagę?

    Najczęściej spotykanym błędem przy budowie płaskiego dachu jest zastosowanie najtańszych materiałów - bez wiedzy o ich budowie czy składzie. Ma to kluczowe znaczenie, bo elementy do pokrycia dachu wybierane są w oderwaniu od systemu i nie współpracują ze sobą dobrze. Przykładowo: najtańsze papy mają wkładkę z welonu szklanego, co uniemożliwia stosowanie ich bezpośrednio na dociepleniu ze styropianu.

    Innym błędem jest źle wykonane odwodnienie i nie stosowanie odwodnienia awaryjnego. Na dach płaski należy patrzeć niczym na organizm - całościowo. Trzeba sprawdzać i przewidywać, jak zastosowanie konkretnego materiału wpłynie na całość konstrukcji.

    Problematyczny może być także wybór ekipy wykonawczej. Wiele firm w Polsce nie potrafi wybudować domu zgodnie z projektem, bez zastosowania autorskich zmian, które często stanowią problem dla inwestora. Także część projektów dostępnych na rynku zawiera błędy, które należy wychwycić i naprawić. Wciąż jednak znacznie więcej odstępstw pojawia się przy dobrze zaprojektowanych obiektach czy dachach, kiedy zmiany podyktowane są ceną.

    Wykonawcy nadal stosują na przykład archaiczne rozwiązanie z wylewką spadkową na styropianie, mimo że na rynku dostępne są kliny prefabrykowane. Przy wykonywaniu wylewki dochodzi do zamoczenia warstwy docieplenia przez wilgoć technologiczną i opady deszczu. Jednym słowem: nie da się wybudować suchego dachu, stosując wylewki betonowe.

    Warto dodać, że koszty dachu z wylewką nie są dużo niższe od dachu z klinami spadkowymi. Różnica w cenie wynosi maksymalnie do 3%. Jest to w dodatku oszczędność pozorna, która odbije się negatywnie na kosztach ogrzewania domu już pierwszej zimy.

    Kolejny przykład pozornej „optymalizacji” projektu to wybudowanie stropu nad pierwszą kondygnacją z tzw. wyrównaniem w obrębie tarasu. Architekt planuje tu najczęściej obniżenie stropu tak, aby możliwe było prawidłowe docieplenie. Wykonawca, wyrównując go, oferuje niższe koszty wykonania, jednak nie przewiduje konsekwencji. Na końcu z problemem pozostaje inwestor, który nie jest w stanie prawidłowo wykonać tarasu nad salonem.

    Wniosek? Na budowę należy patrzeć kompleksowo, a nie wybiórczo - przez pryzmat jednej warstwy dachu czy ceny pojedynczego materiału.

    Specjaliści od zabezpieczania płaskich dachów

    Choć płaskie dachy w domach jednorodzinnych wciąż budzą kontrowersje i wątpliwości, to wiele z nich jest po prostu nieprawdziwych. Nie musisz obawiać się tego rodzaju konstrukcji, szczególnie jeśli wybierzesz do współpracy odpowiednią firmę - specjalizującą się w hydroizolacji i zabezpieczaniu dachów płaskich. Ekipy takie zajmują się szeroko rozumianym przeciwdziałaniem negatywnym skutkom wnikania wody i wilgoci do wnętrza pomieszczeń oraz w strukturę materiałów budowlanych.

    Oceń artykuł
    (
    Ocen: 0
    Średnia: 0
    )
    Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Dachy płaskie w domach jednorodzinnych: czy warto je budować?"
    Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
    ^
    Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.

    Jeśli nie możesz odzyskać hasła lub masz inne problemy techniczne zgłoś to na adres [email protected].

    wysłano e-mail resetujący hasło

    Sprawdź adres e-mail: gdzie wysłany został reset Twojego hasła.

    Gdyby wiadomość nie dotarła w ciągu kilku minut, sprawdź także wiadomości w folderze spam.

    Dlaczego warto mieć konto w Z500

    • rabat na projekt i specjalne promocje
    • oferta na budowę i kredyt
    • kontakt z innymi użytkownikami
    • darmowa wysyłka
    • rysunki szczegółowe do projektu
    Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem