W dniu 2 maja nasze biuro będzie nieczynne.

Płaski dach a śnieżna zima

Płaski dach jest charakterystyczny dla nowoczesnych budynków, a te mają duże grono entuzjastów. Niektórzy z nich mogą mieć pewne obawy przed budową domu z płaskim dachem związane z tym, że należy dbać o taki dach bardziej nic o stromy, zwłaszcza jesienią i zimą. To prawda, że śnieg nie zsunie się sam z płaskiego dachu, na co można liczyć, jeśli dach jest spadzisty, ale to nie musi oznaczać konieczności codziennego odśnieżania.


Śnieg nie stanowi dużego zagrożenia dla płaskiego dachu nowego, odpowiednio zabezpieczonego budynku. Projekt Zx96 to wspaniała nowoczesna rezydencja z płaskim dachem i wbudowanym garażem. 

Jak zbudować płaski dach, żeby był bezpieczny w czasie opadów śniegu?

Eksperci w dziedzinie budownictwa jednorodzinnego zgodnie twierdzą, że dachy nowych domów projektowane są z uwzględnieniem obciążeń znacznie większych niż te, które zdarzają się w czasie przeciętniej zimy w Polsce. Architekci tworzą konstrukcje przestrzegając obowiązujących norm, czyli normy PN-EN 1991-1-3: 2005 Eurokod 1: "Oddziaływania na konstrukcje" i uaktualnionej normy PN-80/B-02010/Az1: 2006 "Obciążenia w obliczeniach statycznych. Obciążenie śniegiem". W tym drugim dokumencie umieszczono nową mapę podziału kraju na pięć stref klimatycznych, z przypisanymi do nich wartościami charakterystycznego obciążenia śniegiem Qk, które w porównaniu z poprzednią wersją są większe niż były o 30% na przeważającym obszarze i o 70% na Warmii i Mazurach i w okolicach Lublina. Poza odpowiednią konstrukcją, która gwarantuje, że zalegający śnieg nie uszkodzi dachu, stosuje się instalacje, które wspomagają rozpuszczanie go i odprowadzanie wody, jak podgrzewane wpusty dachowe i kable grzejne. 

Woda z dachów płaskich wpływa do rur spustowych z rynien albo bezpośrednio poprzez wpusty dachowe. Wpusty kielichowe montuje się w ścianie attykowej lub w niżej położonym krańcu dachu. Kierują one wodę do rur zamontowanych na zewnątrz domu, zaś wpusty umieszczone w dachu – do rur częściowo lub całkowicie położonych wewnątrz budynku. Aby zawczasu zabezpieczyć się przed zalegającym śniegiem można użyć wpustów dachowych z przewodami grzewczymi lub dokupić takie przewody do wcześniej zainstalowanych wpustów. Dzięki czujnikowi ogrzewanie włączy się automatycznie, kiedy temperatura spadnie poniżej +4°C, i wyłączy się przy wyższej temperaturze. Kable grzejne, takie same jakie układa się w rynnach i jakich używa się na przykład do podgrzewania podjazdów, rozprowadza się po dachu płaskim, aby przyspieszyć topnienie śniegu lub lodu. Zapobiega to powstawaniu lodowych korków, które utrudniają szybkie odprowadzanie wody. Kable grzewcze rozprowadzone wzdłuż krawędzi dachu zapobiegną powstawaniu sopli, które mogą stanowić zagrożenie, kiedy odrywają się i spadają z dużej wysokości.


Konserwacja płaskiego dachu przed zimą i odśnieżanie

Chociaż w praktyce zalegający śnieg zagraża raczej konstrukcjom dachów płaskich w domach starych i drewnianych, bo nowe domy projektowane są ze sporym zapasem na obciążenie śniegiem, to nie warto czekać w niepewności, czy coś się stanie, jeśli zima będzie śnieżna i mroźna, i aby spać spokojnie, można przed zimą zadbać o dach.

Warto czasem zrobić przegląd jeszcze jesienią, aby sprawdzić stan pokrycia, zwłaszcza w miejscach łączenia elementów. Jeśli tę pracę zleci się fachowcowi, będzie on lepiej wiedział, na co zwrócić uwagę, niż przeciętny użytkownik domu jednorodzinnego. Aby udrożnić rynny i rury spustowe, trzeba usunąć z nich liście, gałęzie czy cokolwiek się tam przypadkiem znalazło. Nawet jeśli tego typu zanieczyszczenie nie uniemożliwią przedostawania się wody, to mogę skutecznie opóźnić odpływ bądź rozmrażanie wnętrza rury. Jeśli przewidujemy odśnieżanie płaskiego dachu pokrytego papą lub żwirem, dobrze jest położyć na nim deski lub grubą folię budowlaną. Nie uszkodzimy dzięki temu pokrycia dachowego łopatą do odśnieżania. Na odśnieżanie najlepiej zdecydować się dopóki śnieg jest lekki i puszysty, bo zbity i zlodowaciały jest po pierwsze ciężki i zaczyna faktycznie grozić uszkodzeniem dachu, a po drugie – trudniej go usunąć. Należy przy tym unikać rozbijania twardych grud i tafli śniegowo-lodowych, bo przy tym także można zniszczyć pokrycie dachowe. W czasie odśnieżania dachu trzeba pamiętać, aby zgarnięty śnieg zabezpieczyć w miejscu, w którym nie będzie zagrażał przechodniom ani roślinom w ogrodzie. Nie należy zapominać także o tym, że właściciel nieruchomości jest odpowiedzialny za szkody wynikające z nieodśnieżenia dachu, na przykład wyrządzone przez opadające spole.

Projekty domów z płaskimi dachami są bardzo atrakcyjne, zarówno wizualnie i estetycznie, jak i pod względem użytkowym. Płaski dach nie tworzy skosów, które zmniejszają powierzchnię użyteczną pomieszczeń ostatniej kondygnacji. W świetle obowiązujących norm i wobec powszechnie dostępnych technologii ułatwiających oczyszczanie dachów płaskich ze śniegu można śmiało decydować się na nowoczesny projekt domu z płaskim dachem, bo ze śniegiem można łatwo sobie poradzić, a jeszcze lepiej – zapobiegać temu, aby zalegał dłużej na budynku.

ZOBACZ PROJEKTY DOMÓW Z500 Z PŁASKIM DACHEM

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Płaski dach a śnieżna zima"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.

Jeśli nie możesz odzyskać hasła lub masz inne problemy techniczne zgłoś to na adres [email protected].

wysłano e-mail resetujący hasło

Sprawdź adres e-mail: gdzie wysłany został reset Twojego hasła.

Gdyby wiadomość nie dotarła w ciągu kilku minut, sprawdź także wiadomości w folderze spam.

Dlaczego warto mieć konto w Z500

  • rabat na projekt i specjalne promocje
  • oferta na budowę i kredyt
  • kontakt z innymi użytkownikami
  • darmowa wysyłka
  • rysunki szczegółowe do projektu
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem