Kredyt hipoteczny: co musisz wiedzieć zanim zaciągniesz kredyt na budowę domu

Kredyt hipoteczny: co musisz wiedzieć zanim zaciągniesz kredyt na budowę domu

Budowa domu wymaga wysokich nakładów finansowych, zaangażowania oraz sporej ilości czasu. Efekt jest jednak tego wart. Przeczytaj, skąd wziąć pieniądze na przeprowadzenie takiej inwestycji i od czego zacząć starania o pozyskanie kredytu hipotecznego.

Kredyt na budowę domu – rozwiązanie dla każdego?

Dla poszukujących możliwości „zamieszkania na swoim” budowa domu może stanowić interesującą alternatywę wobec zakupu mieszkania. Własny dom daje znacznie wyższy komfort życia, swobodę i niezależność. ‍Ale skąd wziąć pieniądze na budowę domu? Odpowiedź jest prosta – z banku.

Statystyki pokazują, że na takie finansowanie decyduje się większość inwestorów. Ponad 75% wszystkich budujących korzysta w całości lub w części z kredytu hipoteczno-budowlanego. Blisko 65% zaciąga go w młodym wieku, na ponad 35 lat.

Kredyt hipoteczny, zgodnie z założeniem, powinien być przeznaczony na budowę lub zakup domu lub mieszkania. Można go także spożytkować na remont czy zakup i zagospodarowanie działki. Warunkiem jest posiadanie zdolności kredytowej i pozytywna historia kredytowa.

Kredyt hipoteczny jest wieloletnim oraz kosztownym zobowiązaniem, dlatego zanim zdecydujesz się na jego zaciągnięcie, dobrze jest bez emocji i z pomocą profesjonalisty przeanalizować warunki.

Kredyt na budowę domu: od czego zacząć

Na początek powinieneś określić swoje potrzeby mieszkaniowe i możliwości finansowe. Sprawdź, jakie są realia: ile Twój wymarzony dom będzie kosztował, jak szybko będziesz w stanie go wybudować, jaka technologia zapewni Ci komfortowe i ekonomiczne użytkowanie. Kiedy poznasz niezbędną kwotę – przeanalizuj, czy stać Cię na realizację marzeń.

Wniosek kredytowy

Po wstępnej analizie możesz już rozpocząć wypełnianie wniosku o przyznanie kredytu. Jest to dość skomplikowane, dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalnego doradcy kredytowego – najlepiej, jeśli oferuje on kredyty kilku banków. Specjalista taki przeprowadzi Cię przez procedury i podpowie, na co i w którym banku zwrócić szczególną uwagę.

Do wniosku należy dołączyć ściśle określone, wymagane przez bank dokumenty. Ich lista może różnić się w zależności od banku. Zawsze jednak potrzebne będą:

  • zaświadczenia o zatrudnieniu (formie współpracy) od Twojego pracodawcy,

  • zaświadczenia o wysokości dochodów,

  • zeznania podatkowe PIT oraz zaświadczenie o niezaleganiu z ZUS, jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą,

  • wypis z księgi wieczystej lub akt notarialny potwierdzający prawo własności do działki, na której chcesz budować,

  • pozwolenie na budowę,

  • projekt budowlany wraz z kosztorysem inwestycji.

Historia kredytowa

Niekiedy, aby uzyskać kredyt hipoteczny, niezbędna może być historia kredytowa w BIK-u (Biurze Informacji Kredytowej). Jest to przedsiębiorstwo stworzone przez Związek Banków Polskich i prywatne banki, które zbiera, integruje i udostępnia dane dotyczące historii kredytowej klientów banków, SKOK-ów oraz parabankowych firm pożyczkowych.

Brak historii kredytowej w BIK-u nie zamyka jednak drogi do otrzymania kredytu hipotecznego. Bywa, że klienci nie mający jakiejkolwiek historii skutecznie ubiegają się o kredyt na budowę domu. W takim przypadku badana jest zdolność kredytowa, wysokość wkładu własnego, a także zarobki, sytuacja rodzinna czy historia zawodowa ubiegającego się o kredyt. Należy pamiętać, że zabezpieczeniem kredytu hipotecznego jest budowana nieruchomość, co skutecznie niweluje i zmniejsza ryzyko dla banku przy jego udzielaniu. ‍

Kredyt hipoteczny – szansa na własny dom

Budowa domu to skomplikowane przedsięwzięcie. Niemniej złożony bywa sam proces pozyskania kredytu hipotecznego. Wiesz już, od czego zacząć, jednak w trakcie zwykle pojawia się wiele kolejnych pytań i wątpliwości. Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule: Edukator kredytowy, czyli kredyt na budowę domu w pytaniach i odpowiedziach.

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Kredyt hipoteczny: co musisz wiedzieć zanim zaciągniesz kredyt na budowę domu"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.
OK, zgadzam się zmieniam zgody