Budowa domu wymaga wysokich nakładów finansowych, zaangażowania oraz sporej ilości czasu. Efekt jest jednak tego wart. Przeczytaj, skąd wziąć pieniądze na przeprowadzenie takiej inwestycji i od czego zacząć starania o pozyskanie kredytu hipotecznego.
Kredyt na budowę domu – rozwiązanie dla każdego?
Dla poszukujących możliwości „zamieszkania na swoim” budowa domu może stanowić interesującą alternatywę wobec zakupu mieszkania. Własny dom daje znacznie wyższy komfort życia, swobodę i niezależność. Ale skąd wziąć pieniądze na budowę domu? Odpowiedź jest prosta – z banku.
Statystyki pokazują, że na takie finansowanie decyduje się większość inwestorów. Ponad 75% wszystkich budujących korzysta w całości lub w części z kredytu hipoteczno-budowlanego. Blisko 65% zaciąga go w młodym wieku, na ponad 35 lat.
Kredyt hipoteczny, zgodnie z założeniem, powinien być przeznaczony na budowę lub zakup domu lub mieszkania. Można go także spożytkować na remont czy zakup i zagospodarowanie działki. Warunkiem jest posiadanie zdolności kredytowej i pozytywna historia kredytowa.
Kredyt hipoteczny jest wieloletnim oraz kosztownym zobowiązaniem, dlatego zanim zdecydujesz się na jego zaciągnięcie, dobrze jest bez emocji i z pomocą profesjonalisty przeanalizować warunki.
Kredyt na budowę domu: od czego zacząć
Na początek powinieneś określić swoje potrzeby mieszkaniowe i możliwości finansowe. Sprawdź, jakie są realia: ile Twój wymarzony dom będzie kosztował, jak szybko będziesz w stanie go wybudować, jaka technologia zapewni Ci komfortowe i ekonomiczne użytkowanie. Kiedy poznasz niezbędną kwotę – przeanalizuj, czy stać Cię na realizację marzeń.
Wniosek kredytowy
Po wstępnej analizie możesz już rozpocząć wypełnianie wniosku o przyznanie kredytu. Jest to dość skomplikowane, dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalnego doradcy kredytowego – najlepiej, jeśli oferuje on kredyty kilku banków. Specjalista taki przeprowadzi Cię przez procedury i podpowie, na co i w którym banku zwrócić szczególną uwagę.
Do wniosku należy dołączyć ściśle określone, wymagane przez bank dokumenty. Ich lista może różnić się w zależności od banku. Zawsze jednak potrzebne będą:
zaświadczenia o zatrudnieniu (formie współpracy) od Twojego pracodawcy,
zaświadczenia o wysokości dochodów,
zeznania podatkowe PIT oraz zaświadczenie o niezaleganiu z ZUS, jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą,
wypis z księgi wieczystej lub akt notarialny potwierdzający prawo własności do działki, na której chcesz budować,
projekt budowlany wraz z kosztorysem inwestycji.
Historia kredytowa
Niekiedy, aby uzyskać kredyt hipoteczny, niezbędna może być historia kredytowa w BIK-u (Biurze Informacji Kredytowej). Jest to przedsiębiorstwo stworzone przez Związek Banków Polskich i prywatne banki, które zbiera, integruje i udostępnia dane dotyczące historii kredytowej klientów banków, SKOK-ów oraz parabankowych firm pożyczkowych.
Brak historii kredytowej w BIK-u nie zamyka jednak drogi do otrzymania kredytu hipotecznego. Bywa, że klienci nie mający jakiejkolwiek historii skutecznie ubiegają się o kredyt na budowę domu. W takim przypadku badana jest zdolność kredytowa, wysokość wkładu własnego, a także zarobki, sytuacja rodzinna czy historia zawodowa ubiegającego się o kredyt. Należy pamiętać, że zabezpieczeniem kredytu hipotecznego jest budowana nieruchomość, co skutecznie niweluje i zmniejsza ryzyko dla banku przy jego udzielaniu.
Kredyt hipoteczny – szansa na własny dom
Budowa domu to skomplikowane przedsięwzięcie. Niemniej złożony bywa sam proces pozyskania kredytu hipotecznego. Wiesz już, od czego zacząć, jednak w trakcie zwykle pojawia się wiele kolejnych pytań i wątpliwości. Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule: Edukator kredytowy, czyli kredyt na budowę domu w pytaniach i odpowiedziach.