Nieszablonowe projekty domów w góralskim stylu. Zobacz ofertę i wybierz projekt domu dla siebie!
Domy góralskie
Domy góralskie to typowy element zabudowy, który kojarzy się z terenami polskiego Podhala – grube bale drewna, spadzisty dach, wymyślna stolarka, będąca ozdobą samą w sobie. Naturalne surowe i bliskość przyrody tworzą w głowie obraz, który szybko podsuwa dalsze elementy układanki: ciepło ognia w kominku, miękkość owczych skór i zapach suszonych ziół wiszących u sufitu. Mimo tego, że domy góralskie mocno łączą się z tradycyjnym budownictwem, dzisiaj bardzo często są tylko punktem wyjściowym do dalszych eksperymentów z nowoczesną stylistyką.
Projekty domów góralskich są bardzo popularne – wybierając swój wymarzony dom z bali można przebierać pośród różnorodnych pomysłów na domy całoroczne i letniskowe. Twórcą i popularyzatorem stylu podhalańskiego, do którego nawiązuje współczesne budownictwo, był Stanisław Witkiewicz. Góralski charakter projektowanej przez niego architektury podhalańskiej podkreślały nie tylko solidne, drewniane ściany, kamienne podmurówki i strome pokrycie, ale także budowane od frontu odkryte werandy lub tarasy, które podpierano belkami. Ich związek z terenami górskimi jest nieprzypadkowy – to właśnie takie miejsca upodobali sobie turyści, lubiący wygrzewać się w ciepłych promieniach zimowego słońca.
Obecne domy góralskie wyglądem nadal przypominają konstrukcje zapoczątkowane przez Witkiewicza. Charakterystycznymi elementami są odbitki, słoneczka, rysie oraz drewniane opaski wokół okien, a także okiennice zdobione folkowymi motywami. Góralskie wnętrza domów zdobione są zwykle drewnem, co nadaje odpowiedni klimat – przytulny i ciepły, który szczególnie może spodobać się domatorom lubiącym spędzać czas w środku.
Góralskie domy stwarzają niezliczone możliwości aranżacji wyglądu zewnętrznego i wewnętrznego, łączenia drewna z innymi naturalnymi surowcami, takimi jak np. kamień. Domy z bala są ekologiczne, bo drewno jest surowcem odnawialnym. Same domy bez trudu wpisują się w cenny przyrodniczo krajobraz, a ich mieszkańcy cieszą się długim i dobrym zdrowiem.