Jak postawić szeregowiec? Jaka działka?
Pierwszym mitem dotyczącym stawiania nowych osiedli jest to, ile potrzeba na to przestrzeni. Hektary? Tysiące mkw.? W rzeczywistości małe osiedle z projektu domów jednorodzinnych szeregowych można postawić już na działce o powierzchni ok. 800 mkw. Przykładowo dom z projektu szeregowców Zs3 wymaga tylko 300 mkw. powierzchni działki, ale przy złączeniu dwóch sąsiednich budynków ścianami ta powierzchnia jeszcze maleje. Mając działkę o powierzchni 1000 mkw., można postawić ok. 5 takich domków. Dysponując dwoma symetrycznymi działkami po obu stronach drogi, możesz na bazie tego projektu stworzyć osiedle z prawdziwego zdarzenia.
Zamówienie projektu domu szeregowego
Kolejnym etapem jest zadbanie o projekt domów szeregowych. Dla deweloperów istnieją osobne oferty tego typu – nie musisz sam zamawiać od zera ani przerabiać projektu. Ceny też mogą Cię pozytywnie zaskoczyć, bo za jeden segment nie powinieneś zapłacić więcej, niż kilka tysięcy złotych. Niektóre domy, jak Z450 D, nadają się do zbliźniaczenia, więc nie ogranicza Cię ilość ani rozmieszczenie segmentów w obrębie działki. Inne to koncepcje domów dwulokalowych jak Zb31.
Wiele osób w ten sposób zaczyna budowę swojego pierwszego osiedla: buduje dla siebie i rodziny, później buduje i sprzedaje segment na sąsiedniej działce, a w przyszłości dokupuje kolejne grunty. Taka budowa domu może nie jest szybka, ale za to pozbawiona dużego ryzyka, bo koszty ponosisz stopniowo. Sprawdź, czy opłaca się budować dom piętrowy, czy lepszy będzie projekt domu szeregowego parterowego?
Budowa z projektu domów szeregowych
A na czym polega sama budowa z projektu domów szeregowych? Tu też można liczyć na zaskoczenie. Obecnie deweloper niekoniecznie musi dysponować arsenałem narzędzi, takich jak maszyny budowlane. Do budowy obiektu może wynająć podwykonawców. Rola dewelopera ogranicza się wówczas do funduszu powierniczego i podpisywania umów z klientami. Sama inwestycja może zostać sfinansowana z kredytu, co jeszcze ułatwia realizację pierwszego projektu domów szeregowych. Warto w tym miejscu wspomnieć o tym, że przy budowie pięciu czy dziesięciu domów za materiały i robociznę w przeliczeniu na jednostkę (ilości czy czasu) zapłacisz mniej, niż wtedy, gdy budujesz dom pojedynczy. Ciekawą możliwością może być też zamówienie domu z paczki Eneroo, który stawia się wyjątkowo szybko. Kilka budowli może w tej technologii powstawać równolegle obok siebie.
Podsumowanie
Mamy nadzieję, że ten poradnik w krótkiej formie odpowiedział na najważniejsze pytania o projekty domów szeregowych dla deweloperów. Jak widać, ani projekt, ani budowa czy kwestie związane z działką nie są tak skomplikowane, jak może się wydawać w pierwszej chwili.