Prognozy dla rynku budownictwa jednorodzinnego na 2024 rok

Prognozy dla rynku budownictwa jednorodzinnego na 2024 rok

Czy warto rozpoczynać budowę domu w 2024 roku? Jak mogą kształtować się koszty materiałów i robocizny? Czy będzie taniej? Na te i wiele innych pytań, związanych z rynkiem budownictwa jednorodzinnego, odpowiadamy w artykule. Poznaj prognozy na 2024 rok.

Budownictwo jednorodzinne w 2022 i 2023 roku

Rok 2023 przyniósł w potężne spadki w branży budowlanej. Według wskaźników GUS sektor budowlany zanotował ponad 12% spadek względem roku 2022, który i tak nie był najlepszy. Przypomnijmy, że na początku 2022 rozpoczęła się wojna w Ukrainie. Nastąpił odpływ siły roboczej, gdyż ukraińscy pracownicy masowo wracali bronić swojego kraju. Dodatkowo realna inflacja w Polsce wyniosła ponad 20%, a wraz z nią wzrosły stopy procentowe kredytów hipotecznych.

Rok 2023 także był trudnym czasem dla firm wykonawczych. Aż 73% z nich notowało mniejsze lub większe problemy finansowe. Najwięksi gracze z budownictwa wielomieszkaniowego mają się zaś całkiem nieźle, gdyż dzięki tańszym kredytom podnieśli ceny małych, najbardziej poszukiwanych, mieszkań.

Szacuje się, że do końca października wpłynęło ponad 85 tys. wniosków o kredyt w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2%. Blisko 28 tys. z nich przerodziło się już w umowy. Popyt na mieszkania i tani kredyt ożywiły rynek budownictwa mieszkaniowego. Ponieważ deweloperzy w 2022 roku nie wiedzieli, jak potoczy się sytuacja rynkowa, wstrzymali wiele inwestycji. Naturalną konsekwencją był więc skokowy wzrost cen mieszkań, który w dużych aglomeracjach wyniósł od 15 aż do 25%. Ceny domów jednorodzinnych pomiędzy 2022 a 2023 rokiem pozostały natomiast na podobnym poziomie.

Rozwój indywidualnego budownictwa jednorodzinnego

Obecnie blisko 35% Polaków mieszka w zatłoczonych mieszkaniach. Gorzej jest tylko w Rumunii, Bułgarii i Łotwie, natomiast średnia w całej UE jest dwa razy lepsza. Deficyt mieszkań szacowany jest na ok. 2 mln lokali.

Dodatkowo, w dużych miastach ceny mieszkań są tak wysokie, że znacznie bardziej opłacalne jest wybudowanie domu, który zapewni zdecydowanie lepszy komfort życia. Za cenę przeciętnego mieszkania o powierzchni 45 metrów można z łatwością wybudować 100/120-metrowy dom.

Jeśli więc nowy rząd ustabilizuje sytuację gospodarczą i zapewni dostęp do kredytowania inwestycji, sytuacja może się poprawić, a rynek budownictwa jednorodzinnego będzie się rozwijał. Potrzebny jest jednak dobry kredyt promujący, który pomoże rozwiązać sytuację mieszkaniową.

Cena 1 metra kwadratowego domu w stanie deweloperskim powinna zamknąć się w kwocie 4-4,2 zł – pod warunkiem, że drastycznie nie wzrosną koszty energii i paliwa. Rozwijającym się trendem będą prawdopodobnie domy prefabrykowane, budowane z naturalnych materiałów i w krótszym czasie.

Rynek budownictwa jednorodzinnego – prognozy na 2024 rok

Na rynek budownictwa jednorodzinnego wpływa wiele aspektów, w tym uwarunkowania klimatyczne, a także sytuacja gospodarcza i polityczna w kraju.

  • Po pierwszych miesiącach 2024 roku można zaobserwować lekkie ożywienie w branży. Wynika ono m.in. z poprawy koniunktury, nastrojów związanych ze zmianą rządów, a także po prostu z łagodnej zimy.

  • Duże nadzieje wiązane są także z uruchomieniem środków z KPO. Pierwsze zaliczki przeznaczone będą na rozwój sektora energetycznego. Wpłyną więc na budownictwo inżynieryjne, projekty energetyczne i infrastrukturalne. Zarobią na pewno duzi gracze oraz ich podwykonawcy.

  • Rok 2024 jest dodatkowo rokiem wyborczym. Ogranicza to skłonność obecnych samorządów do ogłaszania nowych przetargów. Natomiast nowo wybrane władze chętniej będą spełniać obietnice wyborcze w IV kwartale i całym 2025 roku.

  • Rząd szykuje nowy program Kredyt 0% – narzędzie, które ma ułatwić budowę domu. Nie są jeszcze znane zasady i warunki, jednak prawdopodobnie będzie on promował budownictwo jednorodzinne i potrwa aż 4 lata.

Ceny domów i mieszkań

Specjaliści i analitycy rynku nie przewidują znacznego wzrostu kosztów materiałów budowlanych. Jeśli rząd utrzyma ceny energii, także ceny materiałów powinny utrzymać się na obecnym poziomie. Budowa domu jednorodzinnego powinna kosztować mniej więcej tyle, co w 2023 roku.

Wciąż będą za to rosły ceny mieszkań – zakłada się, że nominalny wzrost w tym roku wyniesie średnio 12,5%. Będzie to dotyczyć głównie mieszkań o powierzchni 25-55 metrów kwadratowych , w dużych miastach i dobrych lokalizacjach. Deweloperzy, którzy zarobili dzięki programowi Bezpieczny Kredyt 2% deklarują powrót do odłożonych planów inwestycyjnych i przygotowują się do sprzedaży małych, dwu- i trzypokojowych mieszkań. W mniejszych miastach i gorszych lokalizacjach będzie natomiast szansa kupić duże mieszkanie o ok. 15-20% taniej.

Czy warto budować w 2024 roku?

2024 rok wydaje się dobrym momentem na rozpoczęcie budowy domu jednorodzinnego. Po latach niepokojów ceny materiałów i usług wykonawczych ustabilizowały się. Prawdopodobnie będzie można także liczyć na dofinansowanie od państwa. Jest to również rozsądne rozwiązanie w porównaniu do zakupu mieszkania, które w przeliczeniu na metr kwadratowy wypada zwykle dużo drożej.

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Prognozy dla rynku budownictwa jednorodzinnego na 2024 rok"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem