Płyta fundamentowa w budownictwie jednorodzinnym. Zalety i wady rozwiązania

Płyta fundamentowa w budownictwie jednorodzinnym. Zalety i wady rozwiązania

Na temat płyt fundamentowych i ich zastosowania w budownictwie jednorodzinnym można znaleźć w internecie mnóstwo teorii. Jedne bardziej, inne mniej prawdziwe. Przeczytaj, jak jest naprawdę i czy warto zainwestować w tę technologię.

Czym jest płyta fundamentowa?

Płyta fundamentowa jest – obok ław fundamentowych, fundamentów palowych czy stop fundamentowych przy lżejszych konstrukcjach – jedną z najpopularniejszych metod fundamentowania budynków. Stanowi ona szeroką podstawę, która konstrukcyjnie zabezpiecza budynek przed osiadaniem. Jednocześnie izoluje nieruchomość termicznie przed niepożądaną utratą ciepła, a także magazynuje to ciepło.

Płyta fundamentowa – prawidłowy projekt

Ekipa wykonawcza pracuje w oparciu o to, co znalazło się w projekcie domu. Profesjonalnie zaprojektowana i wykonana płyta fundamentowa powinna zawierać takie elementy, jak:

  • izolacja termiczna,

  • żelbet jako warstwa konstrukcyjna,

  • niezbędne podłączenia kanalizacyjne,

  • przepusty teletechniczne (woda, prąd, telekomunikacja itp.),

  • różnego rodzaju podłogowe systemy grzewcze w miejscach wskazanych przez architekta.

Powyższą instalację można kompleksowo zrealizować w krótkim czasie, ok. 5-7 dni roboczych. Ma to duże znaczenie dla redukcji czasu oraz kosztów pracy kolejnych ekip budowlanych.

Gdzie i kiedy zastosować płytę fundamentową?

Inwestorzy często zastanawiają się, jaki rodzaj fundamentu będzie dla nich odpowiedni, czyli z jednej strony opłacalny finansowo, z drugiej – bezpieczny i niewymagający w przyszłości uwagi.

  • Oszczędność czasu

Płyta fundamentowa znakomicie sprawdzi się w przypadku ograniczonego czasu na realizację inwestycji, ponieważ jej zastosowanie znacząco skróci początkowy etap budowy.

  • Trudny grunt

Fundament płytowy, ze względu na swoją charakterystykę konstrukcyjną, sprawdzi się prawie wszędzie. Dedykowany jest jednak do gruntów trudnych, np. o słabej nośności, zróżnicowanym ułożeniu warstw geotechnicznych czy o wysokich wodach gruntowych. Przed podjęciem decyzji warto zawsze wykonać badania gruntu i ocenę techniczną, a w razie potrzeby wymienić niepożądany grunt czy przygotować podbudowę.

  • Budynki energooszczędne

Płyta fundamentowa to technologia doskonale izolująca. Polecana jest więc przez konstruktorów do budynków energooszczędnych i pasywnych.

Płyta fundamentowa a fundament tradycyjny

Tradycyjne fundamenty dobrze sprawdzały się przez wiele lat. Od okołu 30 lat to płyta fundamentowa staje się jednak w Polsce coraz popularniejszym wyborem. Dlaczego? Ponieważ w wielu aspektach to znacznie korzystniejsze rozwiązanie.

Zalety płyty fundamentowej

  • Płyta fundamentowa umożliwia równomierne rozłożenie ciężaru budynku na grunt, co minimalizuje ryzyko osiadania i pękania ścian.

  • Zmniejsza się dostępność działek z idealnym gruntem pod fundament tradycyjny, a w przypadku budowy na terenach o trudnych warunkach, zastosowanie płyty pozwala zaoszczędzić kłopotów w przyszłości (np. osuszania budynku w przypadku przeciętnie wykonanej roboty).

  • Płyta fundamentowa jest zwykle tańsza, gdyż eliminuje konieczność głębokich wykopów i użycia większej ilości materiałów.

  • Technologia ta pozwala na szybsze tempo budowy, co jest istotne w przypadku dużych projektów budowlanych.

  • Płyta to najlepsze rozwiązanie dla budownictwa energooszczędnego. Jest tania w użytkowaniu, ponieważ przeciwdziała ucieczkom ciepła. Dodatkowo może być wyposażona w niskokosztowy i przyjazny dla zdrowia system grzewczy.

  • Gotowa płyta to jednocześnie gotowa posadzka. Można bezpośrednio na niej układać kafelki czy panele.

‍Ograniczenia w stosowaniu płyty fundamentowej

Ograniczenia w stosowaniu płyt fundamentowych wynikają głównie z warunków gruntowych.

Przed rozpoczęciem inwestycji konieczne jest przeprowadzenie odpowiednich badań gruntu i analiz geotechnicznych. Mogą one wykluczyć zastosowanie tego rodzaju fundamentu. W specyficznych, trudnych warunkach nie wystarczą standardowe możliwości. Potrzebny jest złożony konstrukcyjnie projekt płyty, wymagający indywidualnego podejścia do potrzeb inwestora, wykonania dokładnych obliczeń i wyboru odpowiednich rozwiązań.

Projekt takich adaptacji i optymalizacji jest jednak zwykle tańszy niż przy zastosowaniu technologii tradycyjnej. Dodatkowo, w perspektywie kilkudziesięcioletniego okresu użytkowania domu, będzie to niewielki wydatek – szczególnie w porównaniu do przyszłych oszczędności, wynikających z użytkowania energooszczędnej technologii.‍

Najczęściej popełniane błędy przy budowie płyty fundamentowej

Proces budowania płyty można porównać do wypieku chleba. Im bardziej doświadczony piekarz, lepsze proporcje i jakościowe składniki, tym lepszy będzie efekt końcowy. Podobnie jest z płytą fundamentową – duże znaczenie ma doświadczenie i profesjonalne podejście wykonawcy. Liczy się precyzja, staranność i niezawodność – dobrze jest zatem korzystać z rozwiązań systemowych, dostarczanych przez uznanych producentów.

Dzięki temu można uniknąć błędów, takich jak:

  • niepoprawne przygotowanie podłoża,

  • niedostateczne zbrojenie,

  • niewłaściwe mieszanie betonu,

  • zaniedbania w procesie utwardzania betonu,

  • niewystarczająca izolacja termiczna lub hydroizolacja, co może prowadzić do problemów z wilgocią w budynku.

Czy warto zainwestować w płytę fundamentową?

Płyta fundamentowa oznacza liczne korzyści dla inwestora. Jest ekonomiczna i szybka w wykonaniu, a dodatkowo może długofalowo zmniejszyć koszty użytkowania budynku.

Aby jednak spełniła swoją funkcję, konieczne jest najpierw przeprowadzenie odpowiednich badań i analiz. Jeśli wykażą one, że zastosowanie tej technologii jest możliwe, warto się na nią zdecydować. Należy zadbać o prawidłowe wykonanie przez doświadczoną ekipę i można cieszyć się solidną konstrukcją przez długie lata.

Oceń artykuł
(
Ocen: 1
Średnia: 5
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Płyta fundamentowa w budownictwie jednorodzinnym. Zalety i wady rozwiązania"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.
OK, zgadzam się zmieniam zgody