W ostatnich latach ceny materiałów budowlanych szalały. Na przestrzeni kilku miesięcy niektóre z nich drożały nawet o kilkadziesiąt procent. Przed nami moment wytchnienia, choć w dłuższej perspektywie jeszcze możemy się zdziwić...
Między wiosną 2021 a 2022 r. materiały budowlane podrożały aż o 29 proc. Od tamtej pory rynek się stabilizuje, ale szok wywołany tak drastycznymi podwyżkami nadal trwa. Nic dziwnego, że wielu martwi się, czy ceny materiałów budowlanych w 2025 r. nie zaczną znowu rosnąć?
Czytaj więcej: Koszty budowy domu w 2023 i dalej. Na co uważać?
Jakie materiały budowlane potaniały w 2025 r.?
Może zaskoczyć, że są i takie materiały budowlane w 2025 r., które tanieją. Do tej grupy należą sucha zabudowa, dachu i rynny, których cena spadła aż o 4 proc. O 3 proc. potaniały też instalacje wodochłonne, a więc można nieco korzystniej zaizolować piwnicę. Sumując wszystkie materiały do budowy domu, ceny rok do roku do stycznia 2025 r. spadły. Choć tylko o 0,3 proc., to trend jest korzystny dla budujących. Z kolei wczesna, ciepła wiosna sprawia, że remonty ruszają już w marcu-kwietniu, więc ceny na przestrzeni roku mogą jeszcze wzrosnąć. Poza tym są też takie materiały, które już zanotowały wzrost.
Zaskakujące ceny drewna w 2025 r.
Po tych wstrząsach rok 2024 był oddechem dla budujących. Ceny rosły, ale już tylko w tempie zbliżonym do inflacji — ok. 3 proc. rocznie. Jeśli jednak przyjrzeć się dokładnie cenom poszczególnych materiałów, to robi się ciekawiej, bo niektóre rzeczy są droższe, a inne tańsze niż rok temu. Co drożało w tym roku najbardziej?
Płyty OSB - 7 proc.
- Drewno - 7 proc.
- Cement - 4 proc.
To nie najlepsza wiadomość dla tych, którzy chcą stawiać domy w technologii szkieletowej, których podstawą są właśnie płyty OSB i drewno, które już i tak drożało w 2024 r. Powód? Zawirowania za wschodnią granicą (a Białoruś to ważny producent drewna w Europie) i liczne inicjatywy mające na celu ochronę lasów w Polsce sprzyjałyby wzrostowi cen. Ciekawostką w tym kontekście mogą być tzw. domy w paczce w technologii Eneroo. W ich przypadku inwestor kupuje wszystkie materiały (gotowe segmenty, z których powstaje dom) z wyprzedzeniem. To zabezpiecza go przed wahaniami cen materiałów budowlanych w 2025 r. i później.
Więcej: Ile kosztuje projekt domu w 2023 roku i dalej?
Dane PSB Handel
Czytaj dalej: Trendy budowlane w 2024 roku i ich wpływ na koszty budowy (najnowsza aktualizacja!)
Podsumowanie
W kontekście cen materiałów budowlanych, po gwałtownym wzroście w latach poprzednich, rynek zaczyna się stabilizować. Pomimo tego, inwestorzy pozostają zaniepokojeni możliwością kolejnych podwyżek w 2025 r. W celu ukojenia nerwów pomocne może okazać się skupienie na projektach "w paczce" z technologią Eneroo, gdzie inwestor kupuje wszystkie materiały z wyprzedzeniem, chroniąc się przed ewentualnymi wahaniami cen.
Chcesz wiedzieć więcej? Porównaj ceny: Koszty budowy domu jednorodzinnego – lato 2025