Większość Polaków nie korzystała z usług profesjonalnego architekta wnętrza, więc wokół tego tematu narosło sporo mitów, rozpoczynając od ceny, a kończąc na zakresie usług. Poniżej szczere odpowiedzi na pojawiające się pytania, wraz z najważniejszym: czy warto aranżować wnętrze samodzielnie, a może z dekoratorem?
Samodzielna aranżacja wnętrza
Plusy samodzielnej aranżacji wnętrza
Do oczywistych plusów samodzielnej aranżacji wnętrza należy oszczędność środków. Porównując cenniki pracowni, można zauważyć, że ceny usług podawane są zwykle za m2. Zaczynają się od ok. 70 zł, a kończą na kilkuset złotych za metr, co może dać kilka tys. zł przy małym i nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych za sam projekt przy dużym mieszkaniu. Stworzenie projektu trwa, więc odpowiedź na pytanie o to, czy warto korzystać z projektanta wnętrz, będzie też zależała od tego, czy Inwestor może na to poświęcić dodatkowe 2-6 miesięcy.
Czytaj też: Podatki, pogoda, terminy. Kiedy ruszyć z budową domu?
Jest też trzeci, nieoczywisty argument dla osób zastanawiających się, czy warto aranżować wnętrze samodzielnie. Przyjrzyjmy się pięknym mieszkaniom w magazynach wnętrzarskich lub na Instagramie. Najczęściej pochwały idą do twórczyni, którą jest właścicielka mieszkania i sama wymyśliła wystrój. Istnieje wiele osób, które mają dobry gust, wyczucie koloru i zmysł praktyczny, który pozwala im stworzyć coś z niczego i zaaranżować ciekawe wnętrze. W ich przypadku może się okazać, że aranżacja wnętrza z projektantem tak naprawdę niewiele wniesie.
Czytaj też: Projekt domu: ile jest ważny? Czy trzeba się go trzymać? I co można zmienić?
Minusy samodzielnej aranżacji wnętrza
Są jednak również minusy samodzielnej aranżacji wnętrza, a aby je opisać, trzeba wyjaśnić, czym właściwie różni się zakres pracy projektanta czy dekoratora, a architekta wnętrz.
Architekt a projektant
Architekt wnętrz — czyli osoba po Akademii Sztuk Pięknych lub innej uczelni z tytułem architekta wnętrz. Projektuje miejsce umieszczenia instalacji, pionów, sufitów, ścian, schodów czy antresoli, ale też wystrój wnętrz.
Dekorator wnętrz — odpowiada za sam wystrój wnętrz.
Projektant — to tak naprawdę to samo, co architekt, jednak nie ma formalnego wymogu odnośnie np. wykształcenia, by posługiwać się takim tytułem (w przeciwieństwie do architekta wnętrz, który powinien mieć uprawnienia). Stąd zakres pracy projektanta może być różny.
Mając tę świadomość, warto zastanowić się, czego konkretnie potrzebujemy. Jeśli chodzi o sam wystrój, to można podjąć próbę samodzielnej aranżacji wnętrza. Jednak samemu nie da się przeprojektować instalacji, rozmieszczenia pokojów, wentylacji czy systemów ogrzewania. Jeśli przestrzeń jest problematyczna, to podejmowane na własną rękę przeróbki tylko pogłębią problemy, a brak wiedzy na temat rozwiązań czy materiałów może w perspektywie lat kosztować dziesiątki tysięcy złotych i powodować codzienny dyskomfort (niewygodnie rozplanowane wnętrza, zła wentylacja itp.)
Przeczytaj też: Czy można samemu zaprojektować dom?
Czy warto korzystać z projektanta wnętrz?
Jak widać, nie da się wprost odpowiedzieć na pytanie, czy warto korzystać z projektanta wnętrz — wszystko zależy od indywidualnej sytuacji. Poniżej zastanówmy się, kiedy taka pomoc może się przydać i jakie mogą być wady.
Korzyści pomocy projektanta wnętrz
Jak już wyjaśniliśmy, projektant to nie to samo, co architekt. Jednak nawet pomoc tego pierwszego może wiązać się z dużymi oszczędnościami dla inwestora. W jaki sposób? Każdy, kto robił kiedyś np. samodzielny remont domu, wie, że oszczędność na fachowej ekipie czasem nie równoważy się ze stresem, problemami i latami spędzonymi na samodzielnej budowie. Tak samo jest z projektantem — pozorne oszczędności nie zawsze są warte stresu. Przykłady zebrane na facebookowym profilu “A po co mi architekt wnętrz” pokazują, że bez doświadczenia łatwo o wpadkę, która uniemożliwi nawet wynajem czy sprzedaż takiej nieruchomości.
Odpowiadając na pytanie o to, dlaczego warto wybrać projektanta wnętrz: to może pomóc zaoszczędzić czas, a nawet zwiększyć wartość nieruchomości. W przypadku firm aranżację wnętrz biurowych z projektantem można potraktować jako koszt prowadzenia działalności i nie martwić się samemu o urządzanie biura. Bardzo często nawet świadomy inwestor po konsultacji z projektantem orientuje się, że sam nie wpadłby na pewne rozwiązania, które doradził specjalista. Projektanci mają też często doskonałe rozeznanie w cenach, sklepach i materiałach, co może pozwolić zaoszczędzić tysiące złotych:
Architekt wnętrz często ma zniżki u określonych dostawców sięgające nawet kilkunastu procent.
To szybsza, ułatwiona ścieżka współpracy z jego partnerami, np. rzemieślnikami czy dostawcami towarów.
Profesjonalna wizualizacja ułatwia pracę kolejnym ekipom, które mają jasne wytyczne.
Jeśli korzystamy z pomocy architekta wnętrz, to dochodzi do tego świadomy dobór instalacji, systemu ogrzewania czy wentylacji, a to kolejne oszczędności. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o tym, czy warto korzystać z projektanta wnętrz w przypadku mieszkań nowych i domów od dewelopera? Tu odpowiedź jest zdecydowanie twierdząca, bo przy odpowiedniej organizacji Inwestor wchodzi już do gotowego, urządzonego domu, bo czas pracy architekta pokrywa się częściowo z czasem budowy czy odbiorów.
Negatywne aspekty pomocy projektanta wnętrz
Aranżacja wnętrza z projektantem nie jest jednak dla każdego. Są osoby o tak zdecydowanej wizji, że aranżacja wnętrz z projektantem dla obu stron będzie trudnym doświadczeniem. Drugi taki przypadek to bardzo specyficzne potrzeby przy niewielkim budżecie — jeśli cały dom wymaga skomplikowanego projektu i przebudowy, zwykły projektant nie poradzi sobie z tym wyzwaniem, pogłębiając tylko chaos. Jest jeszcze aspekt czasu, bo niektórzy architekci wnętrz potrzebują wielu miesięcy na przygotowanie projektu. Może się okazać, że samodzielna aranżacja wnętrza będzie po prostu prostsza, niż konsultacje, wizyty i dopracowywanie projektu. W skrajnych przypadkach praca projektanta zajmuje tyle czasu, że jeszcze przed wcieleniem jego wizji w życie okazuje się, że dom już trzeba przeprojektować (np. wtedy, gdy rodzina powiększa się). W takich sytuacjach warto rozważyć, czy warto aranżować wnętrza samodzielnie.
Podsumowanie
Czy warto korzystać z projektanta wnętrz? Jak widać, nie istnieje jedna odpowiedź. Warto, jeśli mamy wymarzony dom i chcemy, by wszystko było w nim dopracowane w każdym szczególe. Nie warto, jeśli to mieszkanie tymczasowe, a sytuacja jeszcze może się zmienić np. w związku z powiększeniem się rodziny. Niektórym samodzielna aranżacja wnętrza daje dużo satysfakcji, ale ci, którzy do takich osób nie należą, powinni skontaktować się z profesjonalistą i poprosić go o pomoc.