Większość osób nie może się doczekać, by ruszyć z budową domu. Jednak tak naprawdę kilka tygodni czy miesięcy nie powinno zrobić dużej różnicy, a może przynieść później znaczne oszczędności… Poniżej odpowiedź na pytania o budowę domu, harmonogram i informacje o terminach, jakich należy się spodziewać.
Kiedy opłaca się ruszyć z budową pod kątem podatków?
Czy wiesz, że… podatek od nieruchomości trzeba zacząć płacić po raz pierwszy w roku, który następuje po roku, gdy budowla została oddana do użytku.
To oznacza, że najbardziej opłacałoby się zakończyć formalnie budowę w styczniu, by podatek płacić dopiero za rok. Jeśli natomiast wprowadzenie się nastąpiłoby w grudniu, to uciążliwe obowiązki podatkowe czekają właściciela już w ciągu najbliższych tygodni. Podatek od nieruchomości nie jest może zbyt uciążliwy w przypadku domów (to zwykle kilkadziesiąt złotych rocznie), ale sama świadomość, że przed nami są pilne obowiązki w urzędzie, może być męcząca.
Więcej: Kupno, sprzedaż, budowa… Ile wyniosą podatki od nieruchomości w 2024 r.?
Z kolei w przypadku firmy czy biura, podatek ten wynosi już często kilka tysięcy złotych za rok, więc tym bardziej warto pilnować tych terminów.
Więcej: 5 projektów domów dla biznesu niezależnie od skali (mikro-, mała i średnia firma
Kiedy ruszyć z budową — terminy ekip i wykonawców
Kolejnym problemem jest to, kiedy ruszyć z budową domu, by po drodze nie narażać się na opóźnienia wynikłe przez harmonogramy ekip budowlanych. Tak naprawdę tu najważniejsze jest skontaktowanie się z wybranymi ekipami odpowiednio wcześniej, by ustalić harmonogram. Budowa domu jednorodzinnego trwa w Polsce średnio 1-2 lata, a opóźnienia bardzo często wynikają z tego, że fachowcy pracują w kilku miejscach na raz. Aby na nich nie czekać, warto korzystać z usług zaufanych ekip i wpłacić zaliczkę, by zarezerwować sobie termin w ich kalendarzu.
Budowa domu a pogoda…
Drugim najczęstszym powodem, dla którego nie udaje się ruszyć z budową domu kiedy Inwestor to planował, jest zmienna pogoda. Z tego powodu najlepiej zaczynać w okolicach maja i czerwca. Później ekipa musi tylko przetrwać lipcowe i sierpniowe upały na placu budowy. Zaczynanie budowy we wrześniu jest już bardziej ryzykowne. Wystarczy mokry, chłodny wrzesień i może się okazać, że wykonanie prac trzeba będzie przełożyć… na przyszły rok. Poza tym jesienią coraz wcześniej robi się ciemno, więc tak naprawdę każdego dnia ekipa będzie miała zaledwie kilka godzin na to, by efektywnie popracować.
Kiedy ruszyć z budową domów szkieletowych i w paczce?
Nieco inaczej jest w przypadku tzw. domów w paczce i domów szkieletowych.
Domy w paczce powstają w fabryce, a samo rozstawienie ich na placu budowy i podłączenie wszystkich instalacji trwa najwyżej tydzień.
Domy szkieletowe powstają zwykle w kilka miesięcy.
Domy mobilne wystarczy przywieźć na plac budowy, więc wraz ze wszystkimi podłączeniami mogą być gotowe w kilka dni.
Wszystko to pozwala nieco swobodniej odpowiedzieć na pytanie o to, kiedy ruszyć z budową — nie ograniczają Cię terminy ekip i w dużym stopniu nie ma tu problemu z pogodą czy dostępnością materiałów (wszystko dociera na plac budowy opłacone już z góry).
Więcej: 7 pytań o dom w paczce do montażu. Czy to rzeczywiście takie proste i… tanie?
Podsumowanie — kiedy ruszyć z budową?
Biorąc pod uwagę powyższą analizę, okazuje się, że rozmowy z fachowcami czy zakup materiałów warto planować jak najwcześniej, a z budową na dobre ruszyć w maju lub czerwcu. W przypadku domu szkieletowego lub modułowego budynek stanie jeszcze tego lata, choć ze względów podatkowych najlepiej byłoby go oddać do użytku dopiero w styczniu, lutym czy marcu kolejnego roku.