Rekuperacja w praktyce, czyli na co zwrócić uwagę przy montażu wentylacji mechanicznej?

Rekuperacja w praktyce, czyli na co zwrócić uwagę przy montażu wentylacji mechanicznej?

Rekuperacja staje się dziś powszechnym rozwiązaniem stosowanym przy budowie domów jednorodzinnych, a także budynków wielorodzinnych. Decyduje się na nią wielu inwestorów, Ważniejsze od pytania „CZY”, staje się więc pytanie, „JAK” zamontować rekuperacje. Poznaj praktyczne wskazówki dotyczące instalacji wentylacji mechanicznej.

Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja nazywana jest inaczejwentylacją mechaniczną lub wentylacją z odzyskiem ciepła. Mechanizm jej działania pozwala na wymianę zużytego powietrza w budynku na świeże powietrze z zewnątrz. Jest to stosunkowo nowy system wentylowania, który staje się obecnie coraz bardziej popularny.

Na co uważać przy montażu rekuperacji?

Rekuperacja wpływa na komfort życia domowników, oczyszcza powietrze, jest ekologiczna i energooszczędna - pozwala na oszczędność przy rachunkach za ogrzewanie. By jednak spełniała swoje funkcje, musi zostać poprawnie zainstalowana.

Brak projektu rekuperacji

Podstawowym błędem jest brak projektu rekuperacji. W konsekwencji powstają głośne instalacje ze źle dobranym urządzeniem. Brak bilansu sprawia, że w jednym pomieszczeniu jest nadmiar powietrza, a w innych go brak.

Niedoświadczona ekipa

„Gwoździem do trumny” dla właściwego działania rekuperacji, jest wykonanie instalacji przez niedoświadczone osoby. Często twierdzą one, że zamontowanie wentylacji to bardzo prosta sprawa, jednak okazuje się, że trzeba mieć odpowiednią wiedzę i umiejętności. W przeciwnym razie usterki dadzą o sobie – prędzej czy później – znać.

Przykładem może być woda kapiąca z urządzeń, która nie jest winą złej konstrukcji – jak często się słyszy – a błędnie wykonanej instalacji (brak izolacji lub brak ciągłości izolacji). Woda dostaje się tam, gdzie nie została przewidziana przez projektanta urządzenia. Skrapla się, a wilgoć powoduje zniszczenia i tworzenie pleśni.

Oszczędności inwestora

Zatrudnienie niedoświadczonej ekipy wiąże się zwykle z chęcią oszczędności inwestora. Na wstępie zapłaci on mniej, jednak szybko okaże się, że jest to tylko pozorna oszczędność. Do takiego „interesu” trzeba często dopłacić z nawiązką – na przykład w sytuacji, gdy konieczne jest dokonanie przeróbek.

To samo dotyczy próby samodzielnego montażu wentylacji mechanicznej. Pamiętaj, że doświadczeni instalatorzy zdobywali wiedzę latami. Uczyli się też na własnych błędach. Przeczytanie kilku artykułów czy różnego rodzaju forów internetowych nie zastąpi doświadczenia praktycznego. Każda instalacja jest inna i niejednokrotnie szyta na miarę potrzeb klienta.

Firmy wykonujące profesjonalny montaż rekuperacji mają wiedzę i niezbędne narzędzia, aby prawidłowo zainstalować mechanizm. W razie problemów pracownicy reagują i rozwiązują je na bieżąco. W przypadku, gdy zdecydujesz się na samodzielny montaż, zostajesz z problemem sam.

Na co zwrócić uwagę przy odbiorze rekuperacji?

Jeśli montaż rekuperacji w Twoim domu zbliża się do końca, przygotuj się na odbiór. W tym celu warto sporządzić listę kontrolną z elementami, na które zwrócisz szczególną uwagę przy sprawdzeniu poprawności instalacji. Może ona obejmować następujące elementy:

  • Jakość połączeń – izolację przechodzącą przez strefę zimną. Połączenia muszą być wykonane starannie, bez mostków. Masz wówczas pewność, że instalacja będzie miała prawidłowy odzysk.

  • Dokumentacja lub certyfikat potwierdzający jakość materiału. Jednostki do wentylacji domowej podlegają pod dyrektywę Ecodesing. Powinny więc, tak jak inne sprzęty, np. lodówka, mieć etykietę efektywności energetycznej.

  • Regulacja systemu. Powinna ona być zakończona protokołem z pomiarami. Warto zweryfikować, jak wygląda przepływ powietrza w każdym pomieszczeniu. Nie oczekuj precyzji do 0,5 m3/h, mimo to sprawdź poprawność działania.

Rekuperacja – must have w Twoim domu

Montaż rekuperacji to dziś must have w każdym nowo powstałym domu. Czyste powietrze przyczynia się do dobrej kondycji zdrowotnej domowników, a ta jest bezcenna. W cenie jest za to oszczędność przy rachunkach za ogrzewanie. Na jedno i drugie możesz liczyć instalując wentylację mechaniczną. Tym bardziej, że wiesz już, czego unikać i na co zwrócić uwagę w procesie montażu.

Oceń artykuł
(
Ocen: 1
Średnia: 5
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Rekuperacja w praktyce, czyli na co zwrócić uwagę przy montażu wentylacji mechanicznej?"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.

Jeśli nie możesz odzyskać hasła lub masz inne problemy techniczne zgłoś to na adres [email protected].

wysłano e-mail resetujący hasło

Sprawdź adres e-mail: gdzie wysłany został reset Twojego hasła.

Gdyby wiadomość nie dotarła w ciągu kilku minut, sprawdź także wiadomości w folderze spam.

Dlaczego warto mieć konto w Z500

  • rabat na projekt i specjalne promocje
  • oferta na budowę i kredyt
  • kontakt z innymi użytkownikami
  • darmowa wysyłka
  • rysunki szczegółowe do projektu
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem