Szklane balustrady do balkonów i schodów

Szkło od zawsze jest ulubionym materiałem architektów, ale szklane balustrady i barierki jeszcze do niedawna spotykało się w budynkach użyteczności publicznej. Ponieważ w projektach domów jednorodzinnych coraz więcej jest dużych szklanych powierzchni, także balkony, schody i inne elementy wyposażane są w szklane detale wykończeniowe. Nadają one budynkom i wnętrzom nowoczesny charakter, urozmaicają wnętrza i powiększają je wizualnie dzięki przejrzystości. Sprawiają także, że położone od północy wnętrza sąsiadujące z balkonem, szczególnie gdy jest zadaszony, mają szanse na więcej światła.



W projekcie Zx63 szklana balustrada odsłania efektowną bryłę domu i nadaje mu lekki atrakcyjny wygląd.

Zalety szklanych balustrad

Jedną z największych zalet szklanych balustrad balkonowych jest to, że są po prostu bardzo ładne! Przydają budynkom lekkości i sprawiają, że lśnią w słońcu. Są uniwersalne w tym znaczeniu, że łatwo je dopasować do pozostałych elementów tarasu czy ogrodu. Szkło świetnie komponuje się ze stalą, kamieniem, drewnem, betonem – praktycznie z każdym materiałem elewacyjnym będzie wyglądało dobrze, pod warunkiem, że nie będziemy próbowali używać wielu płaskich tafli szkła w budynku stylizowanym na szlachecki dworek.

Balustrady ze stali nierdzewnej ze szklanym wypełnieniem są doskonałym uzupełnieniem elewacji nowoczesnego budynku, coraz częściej wybieranym przez inwestorów indywidualnych. Są one odporne na niekorzystne warunki pogodowe. Ani mroźne zimy, ani podwyższona wilgotność, ani wysokie temperatury nie zmieniają ich wyglądu i właściwości. Są na tyle twarde, że trudno je zarysować lub uszkodzić. Nadają się dzięki temu zarówno na rzadko uczęszczane balkony, jak i na intensywnie eksploatowane tarasy. Nie wymagają szczególnych zabiegów konserwujących.

Tafla szklana może też kolorowa, dzięki czemu można ją dopasować do innych elementów elewacji cy wyposażenia wnętrza. Będzie wtedy nieco maskowała, na przykład wypoczywających na balkonie domowników, zapewni pewne poczucie prywatności podczas biesiadowania lub codziennego użytkowania przestrzeni, którą okala.

Wady

Jasne, że szklane barierki mają jakieś wady - jedną z nich jest to, że ważą znacznie więcej niż balustrady z innego surowca. W związku z tym, pełne balustrady ze szkła wymagają solidnego montażu, przy którym wykonawca weźmie pod uwagę dopuszczalne obciążenia tarasu lub balkonu. Jeśli planujesz budowę typu balustrad, najlepiej jest je uwzględnić już na etapie adaptacji gotowego projektu domu. Kolejna sprawa to dość wysoki koszt, takie balustrady są droższe od metalowych lub drewnianych, szczególnie dotyczy to modeli o niestandardowych kształtach, wymagających najwyższej jakości wykonania.

Bezpieczeństwo i komfort użytkowania

Balustrady ze szkła hartowanego są bezpieczne, zarówno dla dzieci, jak i osób starszych lub niepełnosprawnych. Zapewniają też wystarczającą ochronę. Przede wszystkim trudno je uszkodzić, ponieważ wytrzymują silne uderzenia. Stłuczona balustrada szklana nie stanowi większego zagrożenia, nie rozpada się bowiem na wiele ostrych kawałków, jak zwykłe szkło.

Jeśli chodzi o utrzymanie czystości, to szklane balustrady balkonowe i tarasowe nie sprawiają dużych problemów. Owszem, widać na nich różnego rodzaju zabrudzenia, ale łatwo je oczyścić, ponieważ nie pochłaniają np. tłustych plam czy innych substancji. Wystarczy przetrzeć je mokrą ściereczką z dodatkiem detergentu, a następnie wytrzeć do sucha.

Barierki szklane samonośne, inaczej całoszklane, To najbardziej elegancki i efektowny wariant, jeden z droższych. Nie używa się przy nim żadnych innych materiałów oprócz odpowiednio dobranego szkła. Takie balustrady tworzą jednolitą, elegancką taflę o dowolnym wybarwieniu. Montuje się je do stropu za pomocą specjalnych łączników liniowych bądź punktowych. Wykonanie go wymaga dużej precyzji i doświadczenia, dlatego warto zatrudnić do tego zadania sprawdzoną ekipę monterską. Inne sposoby mocowania szkła to na szynie lub w ramie.

Dostępne systemy mocowań i duży wybór akcesoriów umożliwiają zaprojektowanie oryginalnej szklanej balustrady. Elementy wchodzące w skład systemu dopasowuje się do siebie w dowolny sposób, a niektóre firmy produkują okucia i mocowania do szkła na wymiar, na potrzeby konkretnego projektu balustrady. Projekt i rodzaj balustrady przy schodach wewnętrznych najlepiej przemyśleć wcześniej, nawet na etapie projektowania schodów, aby nie okazało się potem, że do wykonania wymarzonej szklanej barierki brakuje na przykład miejsca między biegami.

Schody ograniczone szklaną taflą z odpowiednim oświetleniem mogą stanowić ozdobę salonu. Na wizualizacji z projektu Zx108 zaproponowano aranżację, w której szklana balustrada pięknie komponuje się z przeszkleniem ścian.

Na balustrady nie używa się zwykłego szkła, rozpadającego się na ostre kawałki. Przepisy nie precyzują rodzaju szkła, jaki należy stosować, a określają ogólnie, że powinno mieć ono większą wytrzymałość na uderzenia i nie może tłuc się na drobne, ostre odłamki. Wymagania te spełniają szkło hartowane i szkło laminowane.

Aby osiągnąć lepsze parametry wytrzymałościowe, szkło ogrzewa się do temperatury ponad 600°C, a następnie schładza zimnym powietrzem. Tak powstaje szkło hartowane (ESG) o podwyższoną wytrzymałość mechanicznej w stosunku do zwykłego szkła. Po uderzeniu nie rozbija się ono na małe, nieostre odłamki. Na balustrady używa się także szkła o częściowo wzmocnionej odporności, „zahartowanego” w niższej temperaturze, tak zwanego TVG. Szkło laminowane oznacza się symbolem VSG. Dwie tafle skleja się folią PVB (poliwinylobutylową). W razie uszkodzenia odłamki takiego szkła się nie rozsypują, tylko pozostają przyklejone do folii. Do laminowania można wykorzystywać zarówno szkło hartowane, jak i zwykłe. Tam, gdzie szkło przenosi większe obciążenia, oraz w przypadku mocowania punktowego, najczęściej na balustrady całoszklane stosuje się materiał o symbolu VSG/ESG 8.8.4, czyli dwie hartowane tafle o grubości 8 mm sklejone czterema warstwami folii (grubość takiego zestawu to 17,52 mm). Do wypełnienia pól między słupkami lub w ramie, czyli wystarczy szkło bezpieczne VSG 4.4.2 (zestaw szklany 8,76 mm - złożony z dwóch tafli grubości 4 mm sklejonych dwiema warstwami folii). Warstwy folii między taflami można barwić, drukować na nich elementy grafiki lub umieszczać tam diody LED. Możliwe jest też dodanie na taflę powłoki samoczyszczącej. Cząstki organiczne rozkładają się na niej, reagując z promieniami UV. Pod wpływem światła powłoka taka nabiera właściwości hydrofilowych i woda nie zbiera się na niej w krople, tylko spływa po powierzchni i jednocześnie spłukuje zanieczyszczenia.

Szkło jest wspaniałym materiałem, zarówno do unowocześnienia elewacji, jak i do uatrakcyjnienia aranżacji wnętrz, Warto je wykorzystać, bo posłuży na lata i jest bezpieczne, a nada twojemu domowy wyjątkowy, elegancki, nowoczesny charakter.

ZOBACZ OFERTĘ PONAD 1300 WYJĄTKOWYCH DOMÓW Z500

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Szklane balustrady do balkonów i schodów"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.

Jeśli nie możesz odzyskać hasła lub masz inne problemy techniczne zgłoś to na adres [email protected].

wysłano e-mail resetujący hasło

Sprawdź adres e-mail: gdzie wysłany został reset Twojego hasła.

Gdyby wiadomość nie dotarła w ciągu kilku minut, sprawdź także wiadomości w folderze spam.

Dlaczego warto mieć konto w Z500

  • rabat na projekt i specjalne promocje
  • oferta na budowę i kredyt
  • kontakt z innymi użytkownikami
  • darmowa wysyłka
  • rysunki szczegółowe do projektu
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem