Skład budowlany, market czy internet? Co gdzie kupić przed budową domu?

Skład budowlany, market czy internet? Co gdzie kupić przed budową domu?

Przystępując do budowy, nie zastanawiamy się nawet, gdzie kupić materiały na budowę domu. Okazuje się jednak, że to ma duże znaczenie, a nie wszystko opłaca się kupić w tym samym miejscu. Podpowiadamy, gdzie się zaopatrzyć.

Materiały budowlane przez internet – czy to ma sens?

Co warto kupić na budowę domu przez internet? Droższe, rzadsze materiały budowlane czy nietypowe kolory mogą być niedostępne w okolicy i w zwykłym markecie budowlanym. Warto je zamówić przez internet, by dostać dokładnie to, czego potrzebujesz.

Czego nie warto kupować na budowę domu przez internet? Tanie, ciężkie rzeczy lepiej kupić w składzie budowlanym lub w tartaku blisko domu. Przykładowo transport cegieł zamówionych z internetowego sklepu na drugim końcu Polski może by droższy niż... same cegły.

Wiele osób na co dzień po meble czy dodatki kieruje się do sklepów internetowych. Może się wydawać, że to ma sens również gdy przychodzi do budowy domu, jednak okazuje się, że nie wszystkie materiały budowlane warto zamawiać przez internet: Pierwszym problemem jest transport. Rzeczy na budowę domu jak płyty OSB czy drewno są bardzo ciężkie, więc transport może kosztować tysiące złotych. Po drugie, czasem nic nie zastąpi fachowej porady na miejscu. Można miesiącami przeglądać oferty sklepów internetowych i nie znaleźć potrzebnej części, po czym dostać ją od ręki w najbliższym składzie budowlanym. Oficjalna terminologia w internecie może być myląca i inna od tej, której używa majster z okolicy. Nietypowe wymiary czy wzory nie zawsze są dostępne od ręki. Czasem lepiej po prostu udać się do tartaku czy do producenta i zapytać osobiście na miejscu.

Ważne! Im bliżej znajduje się sklep z materiałami budowlanymi, tym mniejsze przestoje na placu budowy. Jeśli ekipa musi „domówić” materiał przez internet, to będzie musiała poczekać na niego co najmniej kilka dni. Gdy wystarczy pojechać do lokalnego składu budowlanego, zakupy stają się dużo mniej skomplikowane, a przestoje wynoszą najwyżej 1-2 godziny.

Markety znanych sieci – czy rzeczywiście wszystko w nich jest?

Co warto kupić na budowę domu w supermarkecie budowlanym? Można tam tanio kupić rzeczy uniwersalne, jak chemia budowlana czy okna.

Czego nie warto kupować na budowę domu w supermarkecie budowlanym? Przy bardziej specyficznych potrzebach warto szukać u lokalnych producentów i w specjalistycznych sklepach, gdzie wybór kafli do pieca, blachy dachowej czy okuć z pewnością będzie większy.

Kolejny popularny mit dotyczy dużych, popularnych marketów międzynarodowych sieci. Przeciętnemu Kowalskiemu wydaje się, że można tam dostać „wszystko” do budowy domu. Tymczasem tak naprawdę, o ile rzeczywiście można tam kupić każdy rodzaj chemii budowlanej, to ilość paneli, drewna czy glazury jest tam mocno ograniczona. Są tam głównie podstawowe rodzaje, bez np. paneli fornirowanych, drewna sezonowanego czy droższych rodzajów płytek. Ceny są przy tym bardzo nierówne – w niektórych kategoriach materiałów rzeczywiście duży market będzie bezkonkurencyjny, ale wiele rzeczy jest tam po prostu droższych niż w przeciętnym składzie budowlanym czy w specjalistycznym sklepie.

Gdzie kupić drewno na budowę domu?

Co warto kupić na budowę domu w tartaku? Duże ilości określonych rodzajów drewna (legary, krokwie, więźby itp.)

Czego nie warto kupować na budowę domu w tartaku? Standardową deskę elewacyjną czy do szalunków można kupić też w internecie, składzie budowlanym lub markecie.

Osobny temat stanowi to, skąd wziąć drewno na budowę domu. Przy domach drewnianych chodzi o znaczne ilości, a odpowiednie sezonowanie jest kluczowe. W takiej sytuacji bardzo dobrym rozwiązaniem jest lokalny tartak. Im większa odległość, tym droższy będzie transport, dlatego najlepiej, jeśli uda się znaleźć dobre miejsce w promieniu kilkudziesięciu kilometrów.

Zobacz też: Szkieletowy, czy murowany? Jaki rodzaj domu wybrać?

Ważne! Nie każdy tartak jest równie dobrym miejscem do robienia zakupów! Warto zapytać sąsiadów i okoliczne ekipy budowlane o to, który tartak polecają. Jeśli w okolicy nie ma dobrego tartaku lub potrzeba tylko niewielkich ilości drewna, to lepiej poszukać go w markecie lub przez internet.

Bezpośrednio w tartaku często można od razu zamówić impregnat i farbę do drewna, a pracownicy obliczą, ile materiału będzie potrzebne. Robiąc zakupy w markecie budowlanym, trzeba samodzielnie szukać tych materiałów i zamówić odpowiednie ilości, a nie każdy poradzi sobie z tym zadaniem.

A może lokalny skład budowlany?

Co warto kupić na budowę domu w lokalnym składzie budowlanym? Podstawowe materiały budowlane: gips, wkręty, cegły.

Czego nie warto kupować na budowę domu w lokalnym składzie budowlanym? Nie tyle nie warto, co często nie da się kupić lokalnie wyszukanych drzwi, pięknych okuć czy konkretnych odcieni farby.

Wiele osób budujących dom całkowicie pomija lokalny skład budowlany jako miejsce zakupu materiałów. Może się wydawać, że to jedynie blada imitacja profesjonalnego marketu dla budowlańców... I jest w tym nieco prawdy, bo zazwyczaj wybór jest dużo mniejszy. Z drugiej strony większość domów wymaga tak naprawdę głównie prostych rozwiązań, takich jak cement czy cegły, a te bez problemu można znaleźć w miejscowym składzie budowlanym. To bardzo upraszcza kwestię transportu – w odległości kilku km często można liczyć na darmową dostawę w kilka godzin, podczas gdy duży supermarket czy internetowy sklep zwykle oferują drogie i bardziej skomplikowane rozwiązania.

Ważne! Warto wybrać dobry skład budowlany w okolicy (np. z polecenia) i otworzyć tam kredyt dla swojej ekipy budowlanej. Dzięki temu fachowcy nie muszą prosić inwestora o dokupienie każdego drobiazgu i praca przebiega płynnie. Z drugiej strony inwestor ma wgląd w to, co faktycznie zostało kupione, więc pomaga to uniknąć nieporozumień i „niespodzianek”.

Czytaj też: Podatki, pogoda, terminy. Kiedy ruszyć z budową domu?

Materiały budowlane ze specjalistycznych sklepów

Co warto kupić na budowę domu w specjalistycznym sklepie? Warto porównać ceny w takim sklepie z innymi miejscami. Jeśli są korzystne, lepiej zamówić w nim blachę na dach czy deski na podłogę, niż wybierać przypadkowe rozwiązania z odległych supermarketów budowlanych.

Czego nie warto kupować na budowę domu w specjalistycznym sklepie? Podstawowe materiały budowlane lepiej kupić gdzie indziej – w specjalistycznym sklepie ceny zwykłych cegieł czy gwoździ mogą być znacznie wyższe, niż w składzie lub hurtowni internetowej.

Choć większość Polaków zakup materiałów budowlanych kojarzy głównie z marketami znanymi z reklam, to istnieje wiele mniejszych firm, które specjalizują się w poszczególnych segmentach rynku budowlanego. To mniejsze sklepy, w których można obejrzeć na miejscu i zamówić blachodachówki, parkiety czy systemu kominowe. Można w nich liczyć na fachową poradę i wszystko zobaczyć na własne oczy, a to olbrzymia zaleta w porównaniu ze zdjęciem w internecie. Z drugiej strony wymaga to nieco więcej czasu, bo trzeba będzie odwiedzić co najmniej kilka takich sklepów specjalistycznych.

Zakupy bezpośrednio u producenta

Co warto kupić na budowę domu bezpośrednio u producenta? Warto sprawdzić, czy drzwi albo blachy są tańsze u lokalnego producenta, czy w supermarkecie budowlanym. Jeśli u lokalnego producenta, to warto kupić je bezpośrednio u źródła, o ile mają dobre parametry.

Czego nie warto kupować na budowę domu bezpośrednio u producenta? Choć lokalny patriotyzm brzmi szlachetnie, nie zawsze opłaca się „dla idei” kupować wszystko u lokalnych producentów. Czasem na miejscu jest drożej, obsługa klienta kuleje, a terminy są odległe.

Ostatnim pomysłem na to, gdzie kupić materiały na budowę domu, są zakupy bezpośrednio u producenta. Polska jest w czołówce producentów w Europie (a w niektórych segmentach – na świecie!) jeśli chodzi o wiele podstawowych materiałów budowlanych czy wykończeniowych. Od chemii budowlanej, przez płytki, po blachę – bardzo możliwe, że w Twojej okolicy działa dobry producent dostarczający swoje rozwiązania na cały świat! Jeśli masz dużo czasu i lubisz mieć bezpośredni kontakt z fachowcami, warto kupować bezpośrednio u źródła. Czasem pozwala to znaleźć dokładnie to, czego szukasz, nawet jeśli nie ma tego w sklepie budowlanym, a nawet w internecie. Z drugiej strony paradoksalnie bezpośrednio u producenta nie zawsze jest taniej niż w supermarkecie, który działa na znacznie większą skalę. Czasem terminy mogą być dłuższe, niż w dobrym sklepie, który jest w stanie dostarczyć wszystko od ręki. Nie jest to więc rozwiązanie uniwersalne, ale warto zorientować się, czy w pobliżu placu budowy nie ma dobrego producenta pokryć dachowych, cegieł czy paneli.

Czy zawsze trzeba kupować materiały na budowę domu?

Niektórzy świetnie się orientują wśród lokalnych składów budowlanych i tartaków. Takie osoby mogą sporo zaoszczędzić, bo wiedza, co gdzie opłaca się kupić. Są jednak i tacy inwestorzy, którzy nie znają się na budownictwie i nie mają czasu porównywać ofert. Dla nich wizyty w sklepach budowlanych, umawianie transportu i „domawianie” brakującego materiału to może być zbyt duże obciążenie. W takiej sytuacji pozostają jeszcze tzw. domy z paczki. Wystarczy je opłacić, a wszystkie potrzebne materiały będą już zawarte w tej cenie.

Więcej: 7 pytań o dom w paczce do montażu. Czy to rzeczywiście takie proste i… tanie?

Inwestor nie musi osobno kupować docieplenia, drewna czy profili, bo wszystko jest już przygotowane w formie gotowych paneli, które na placu budowy wystarczy ze sobą złożyć. To może przynieść olbrzymią oszczędność czasu i pieniędzy, jeśli nie masz ochoty sam negocjować cen każdej rzeczy z osobna.

Kto kupuje materiały na budowę domu – ekipa czy inwestor?

W Polsce istnieją już ekipy, które zajmują się systemowo wznoszeniem domów z drewna. Inwestor płaci im z góry i otrzymuje kompletny dom, często wykonany częściowo na zasadzie prefabrykacji. W takiej sytuacji w ogóle nie musi się martwić o to, gdzie kupić drewno na budowę domu, bo fachowcy zadbają o to za niego. A jeśli ekipa nie oferuje takiej usługi, to kto kupuje materiały na budowę domu: ekipa czy inwestor?

Tak naprawdę to zależy od indywidualnych ustaleń. Jeśli wszystko zrobi ekipa, to inwestor nie musi w ogóle pojawiać się w składach budowlanych i omija go sporo stresu. Taka ekipa musiałaby być jednak bardzo zaufana, by mieć pewność, że kupuje dokładnie tyle materiału ile trzeba i rzeczywiście negocjuje korzystne ceny. Kupowanie wszystkiego samemu pozwala mieć kontrolę i dobrać konkretne rozwiązania, a w końcu to inwestor wie najlepiej, jakie materiały i kolory mu najbardziej odpowiadają. Dlatego wiele osób wybiera wariant pośredni, w którym inwestor dobiera najważniejsze ze swojego punktu widzenia rozwiązania, a ekipa korzysta z otwartego kredytu w lokalnym składzie budowlanym i kupuje potrzebne rzeczy w zaprzyjaźnionych sklepach.

Podsumowanie

Gdzie kupić materiały do budowy domu – w składzie budowlanym? Tartaku? W supermarkecie? Okazuje się, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Większość osób musi połączyć kilka z tych źródeł, by w dobrej cenie uzyskać wszystko, co jest potrzebne do budowy.


Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Skład budowlany, market czy internet? Co gdzie kupić przed budową domu?"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.
OK, zgadzam się zmieniam zgody