W ostatnich latach wiele się zmieniło, jeśli chodzi o dostępne rodzaje podłóg do domu. Te, które kiedyś źle się kojarzyły, dziś tak naprawdę pozytywnie zaskakują, a rozwiązania, które były kiedyś powszechne, dziś są bardzo trudno dostępne. Jaki rodzaj podłogi wybrać, żeby nie żałować na każdym… kroku?
Rodzaje podłóg do domu – na co się zdecydować?
Przewaga tego czy innego rozwiązania zależy m.in. od budżetu, natężenia ruchu w danym miejscu, czasu, jaki masz na remont i od tego, czy zamierzasz mieć w pokoju ogrzewanie podłogowe, a jeśli tak, to jakie. Mając już ustalone te elementy, możesz o wiele łatwiej odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki typ podłogi wybrać.
Podłogi drewniane
Parkiety, deski, deseczki… Dawniej istniały tylko takie rodzaje podłóg do domu i nikt nie zadawał sobie nawet pytania o to, jaki rodzaj podłogi wybrać. Drewno dziś wraca do mody, bo tworzy w domu wyjątkowy klimat i przy odpowiedniej konserwacji może przetrwać wiek i dłużej.
O ile inne rodzaje podłóg wyglądają “prawie” idealnie, to podłoga drewniana po prostu zachwyca szlachetnością i to ona najczęściej wieńczy podłogi w naprawdę eleganckich domach. Jest tylko jedno “ale”: sztuka układania desek wg. dawnych sposobów odchodzi w zapomnienie i nieliczne tartaki są w stanie przygotować odpowiednie deski, które muszą być odpowiednio zakonserwowane, sezonowane… Dlatego dziś, gdy mowa o podłodze drewnianej, bardzo często chodzi już o coś nieco innego: parkiet lub różnego rodzaju deski warstwowe, które jednak nie dają już takiego efektu.
A czy taki rodzaj podłogi do domu ma jakieś wady? Drewno rzadko kiedy sprawdza się w pomieszczeniach wilgotnych, jak łazienki czy pralnie. Zazwyczaj wybiera się tam inne rodzaje podłóg. Poza tym dobry parkiet może się zniszczyć, gdy przesuwamy ciężkie meble lub jeździmy po nim fotelem biurowym. Gdy to samo stanie się z panelami, to jest ich mniej szkoda, niż w przypadku drogiej podłogi. Łatwiej jest też wymienić pojedynczy panel, niż zdjąć drewniane deski.
Cena za ten rodzaj podłogi do domu o pow. 50 m2: 10 000 - 30 000 zł
Ważne! Za deski płacisz raz, a po latach możesz je poddać renowacji. Choć cyklinowanie jest trudne, to przy odrobinie uporu da się nawet zupełnie zmienić ich kolor. Tymczasem aby zmienić kolor płytek lub paneli, trzeba je po prostu wymienić.
Zobacz też: Czy warto jeszcze stawiać domy z bala?
Podłogi laminowane
Ponieważ podłogi drewniane stają się coraz mniej wyraziste i coraz bardziej przypominają zwykłe panele, to… może warto się zdecydować właśnie na panele laminowane? Ich wygląd w ostatnich latach nabrał więcej niż kiedyś szlachetności, choć to wciąż nie jest reguła.
Ważne! Większość materiałów podłogowych, ale szczególnie podłogi laminowane, oglądaj osobiście. Na internetowym zdjęciu podłoga może wyglądać zupełnie inaczej niż w rzeczywistości. Dopiero na żywo widać jakość.
Zależnie od rodzaju podłogi do domu opartej na laminacie, do jej ułożenia potrzeba jednej lub dwóch osób, podczas gdy do układania desek potrzeba kilku fachowców. Podłoga na tzw. klik jest jedną z tych, które układa się najprościej, dlatego to świetne rozwiązanie dla osób, którym zależy na czasie i oszczędnościach.
Czy wiesz, że… w niektórych sklepach można kupić próbkę paneli podłogowych, które możesz wziąć do domu i obejrzeć w określonym otoczeniu, a nawet spróbować samodzielnie złożyć na próbę.
Większość producentów określa żywotność paneli podłogowych na 10-30 lat. Po tym czasie trzeba je wymienić, podczas gdy drewniana podłoga po dziesięciu latach dopiero zaczyna nabierać charakteru…
Cena za ten rodzaj podłogi do domu o pow. 50 m2: 2500 - 8000 zł
Zobacz też: Ile kosztuje projekt domu? Porównujemy ceny i warianty
Podłogi fornirowane
W testach wytrzymałości podłogi fornirowane wykazują zwykle ok. 40 proc. większą odporność niż parkiety czy podłogi winylowe. Czym właściwie jest fornir? Wewnątrz to płyta HDF, a na zewnątrz cienka warstwa zwykłego drewna, przez co podłoga jest twardsza i ma bardziej naturalny wygląd. Tak samo jak naturalne deski, każdy taki panel jest nieco inny, czym odróżnia się od paneli winylowych, które czasem z bliska wyglądają sztucznie. Montaż jest jednak równie prosty, jak w przypadku zwykłych paneli, więc układanie podłogi fornirowanej będzie łatwiejsze, niż drewna czy płytek. Niestety, takie panele są też dość drogie.
Cena za ten rodzaj podłogi do domu o pow. 50 m2: 8 000 - 16 000 zł
Ważne! Choć podłogi fornirowane nie są aż tak długowieczne, jak drewno, to w przeciwieństwie do płytek czy paneli — można je poddać renowacji, przedłużając ich życie.
Zobacz też: Czy warto zbudować dom drewniany?
Podłogi winylowe
Jeśli zastanawiałeś się, jaki rodzaj podłogi wybrać, to pewnie trafiłeś w sklepie na całkiem pokaźny dział z podłogami winylowymi. Przeszły w ostatnich latach olbrzymią metamorfozę i wyglądają coraz bardziej naturalnie, przy stosunkowo niskiej cenie. Łatwo się też je myje.
A wady? O ile w przypadku kafelków czy desek różnica w jakości poszczególnych wyrobów nie jest aż tak widoczna, to tanie i jakościowe podłogi winylowe różnią się na pierwszy rzut oka i mogą decydująco wpłynąć na klimat całego pokoju. Klimat również w znaczeniu dosłownym, bo według badań drewno emituje naturalne olejki eteryczne, podczas gdy z podłóg winylowych niestety mogą ulatniać się niekorzystne dla zdrowia związki lotne (np. ftalany).
Jeśli jest taka możliwość, w sypialniach czy pokojach dziecięcych warto więc wybrać bardziej naturalne rozwiązanie lub najlepszej jakości podłogi winylowe. A co ze zniszczeniami? Panele winylowe mają zwykle ok. 10-20 lat gwarancji. Niestety, jeśli ulegną poważnemu uszkodzeniu lub się zetrą, to pozostaje już tylko je wymienić.
Cena za ten rodzaj podłogi do domu o pow. 50 m2: 2500 - 10 000 zł
Klasyczne płytki na podłogę
Kiedyś płytki zdobiły raczej kuchnie i łazienki, ale w ostatnich latach zdobywają przyczółki w kolejnych domowych pomieszczeniach. Powód to z jednej strony popularność ogrzewania podłogowego (wodne najłatwiej założyć pod płytkami), z drugiej — naprawdę olbrzymi wybór, jeśli chodzi o współczesne płytki, gresy i kafelki.
Więcej: Ogrzewanie podłogowe – jakie i czy warto?
Szczególne dużą różnicę zrobiło pojawienie się na rynku podłużnych płytek drewnopodobnych, bo o ile Polacy kochają drewniane podłogi, to nie wszędzie ich montaż jest możliwy. Drewno na podłodze w łazience? Tani, drewniany korytarz? Drewno na ogrzewanie podłogowe? Dzięki płytkom drewnopodobnym to już możliwe.
Cena za ten rodzaj podłogi do domu o pow. 50 m2: 2000 - 15 000 zł
Wykładzina na podłogę
Jednym z tych rozwiązań, które zdecydowanie odeszły w ostatnich czasach do lamusa, są wykładziny. Kiedyś powszechne w biurach, przedszkolach i mieszkaniach, a dziś? Spotyka się je dosyć rzadko, bo wciąż, tak jak przed laty, są dość kiepskiej jakości i mało urozmaicone. Widząc je w pomieszczeniu mieszkalnym, pierwsza myśl wielu osób to: co tak strasznego musi kryć się pod wykładziną, skoro właściciel był zmuszony to ukryć?
A czy wykładzina ma jakieś zalety? Jedną i to zasadniczą: nie trzeba robić remontu, by ją rozłożyć. Jeśli masz w domu wylewkę lub zniszczony parkiet, nie umiesz kłaść podłogi i chcesz od razu zamieszkać, to nie ma lepszego rozwiązania, niż wykładzina. Gdy coś się zmieni, możesz ją po prostu zwinąć i wyrzucić lub przenieść, np. do piwnicy, domku letniskowego lub w inne miejsce, w którym wystrój nie ma aż takiego znaczenia. Jest też bardzo tania.
Cena za ten rodzaj podłogi do domu o pow. 50 m2: 1500-2000 zł.
Podsumowanie
Wydawałoby się, że po przeczytaniu takiego tekstu powinno być już jasne, jaki typ podłogi wybrać. Czasem jednak na tym etapie pojawia się więcej pytań, niż odpowiedzi, bo jak widać, temat jest złożony i wymaga dobrego przygotowania. Budżet, rodzaj pomieszczenia i umiejętności — to biorą pod uwagę najczęściej inwestorzy, którzy zastanawiają się, jaki rodzaj podłogi wybrać.
Bonusowa rada na koniec: będąc w sklepie, u znajomych, w kawiarni, warto przyglądać się podłogom. Jeśli któraś ci się spodoba, zapytaj, co to za rodzaj i producent. Często dopiero po zamontowaniu, w świetle dziennym widać, co rzeczywiście wygląda szlachetnie, a co szybko się ściera i pozostawia złe wrażenie.
A jeśli wybór wciąż jest zbyt trudny? Zawsze można zatrudnić architekta wnętrz i skorzystać z przygotowanej przez niego listy materiałów wykończeniowych.