Wymarzony dom bez pozwolenia na budowę i to jeszcze z bezpłatnym projektem? To nie jest mrzonka! Rządowy program zainicjowany w 2022 r. nie tylko umożliwia Polakom budowę małego domu bez uciążliwych formalności, ale również oferuje dostęp do darmowych projektów domów 70 mkw. Zastanawiasz się, jak skorzystać z tego programu, a przede wszystkim: czy warto? Przeczytaj nasz przewodnik o projektach domów za darmo.
Gdzie szukać bezpłatnych projektów domów?
Program z 2022 r. udostępnia bazę darmowych projektów gotowych domów o powierzchni do 70 mkw, a wkrótce być może również większych.
Czytaj więcej: Wszystkie domy bez pozwolenia w 2024 r.? Kiedy zmiany i… czy na pewno wejdą w życie?
Obecnie na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB) dostępne są 73 darmowe projekty domów do 70 mkw. oraz 11 projektów domów rekreacyjnych do 70 mkw. Przyjrzyjmy się im bliżej.
Zalety i wady projektów domów za darmo
Główna zaleta to oczywiście fakt, że projekty te są darmowe. Wiele osób nawet nie zastanawiałoby się nad zakupem drogiego projektu u architekta, ale gdy okazało się, że istnieją również bezpłatne projekty domów z GUNB, zniknęła ta bariera psychologiczna. Polacy ruszyli po projekty — dosłownie, bo jak dotąd ściągnęli je ponad 70 tys. razy. A co z minusami? To przede wszystkim:
Mała elastyczność — te koncepcje przygotowane są „dla każdego”, a to oznacza, że często brakuje im charakteru zgodnego z indywidualnymi preferencjami użytkowników, takimi jak układ czy wielkość pomieszczeń.
Brak dostosowania do warunków lokalnych — w pracowniach z gotowymi projektami można znaleźć tysiące koncepcji, spośród których łatwo dobrać coś na wąską działkę, na skarpę itp. W przypadku projektów domów za darmo trzeba coś wybrać spośród kilkudziesięciu pozycji.
Brak wsparcia — autorzy bezpłatnych projektów domów z GUNB siłą rzeczy nie mogą odpowiadać na pytania tysięcy osób, które pobierają czy wykorzystują do swoich celów dany projekt. To sprawia z kolei, że w razie wątpliwości czy problemów inwestor jest właściwie pozostawiony sam sobie —jeśli będzie chciał powiększyć pokój czy zmienić piec, i tak będzie musiał prosić o adaptację w pracowni architektonicznej.
Czytaj dalej: Projekty domów na zgłoszenie 70 m2: porównujemy darmowe, gotowe i od architekta.
Jak pobrać projekt domu z GUNB?
Ściągnięcie darmowego projektu domu 70 mkw. z bazy GUNB to prosty proces. Przed jego rozpoczęciem pamiętaj, że projekty te nie zawierają planu zagospodarowania działki, co stanowi obowiązkową część projektu budowlanego. Konieczna jest zatem adaptacja projektu przez osobę z uprawnieniami budowlanymi.
Jak pobrać bezpłatny projekt domu z bazy GUNB krok po kroku?
Na stronie www.gunb.gov.pl/projekty-architektoniczno-budowlane wybierz odpowiedni wariant.
Zapoznaj się z warunkami jego wykorzystania.
Wypełnij formularz, podając niezbędne dane, takie jak imię, nazwisko, adres email, adres zamieszkania, numer telefonu.
Zaznacz, że przeczytałeś i akceptujesz warunki wykorzystania projektu.
Na podany adres email otrzymasz darmowy projekt w formie pliku .zip.
Co konkretnie zawierają projekty domów za darmo?
Bezpłatne projekty domów zawierają pełną dokumentację projektową, umożliwiającą bezproblemową realizację budowy. Oto, co otrzymasz wraz z projektem domu z GUNB:
Projekt architektoniczno-budowlany
Rzuty kondygnacji, widoki elewacji i dachu, przekrój
Projekt techniczny wraz z rysunkami
Informacja BIOZ dotycząca bezpieczeństwa i ochrony zdrowia
Karta tytułowa projektu budowlanego
Przedmiar prac budowlanych
A czego nie znajdziesz w projekcie? Już na pierwszy rzut oka widać, że oferta projektów domów za darmo w GUNB jest skromna. To dosłownie jedna wizualizacja. Jeśli porównać to z ilością dostępnych zdjęć, wizualizacji, a czasem filmów przy projektach domów na stronie Z500.pl, to od razu da się wywnioskować, za co tak chętnie dopłacają inwestorzy. Poza tym od mają też dostęp do studia adaptacji i możliwości zlecenia projektu: garażu, instalacji czy elewacji. Wszystko to znacznie ułatwia i przyspiesza proces budowy, który miał paradoksalnie zostać uproszczony właśnie dzięki darmowym projektom domów z GUNB.
Jak wykorzystać bezpłatne projekty domów 70 mkw.?
Procedura tzw. zgłoszenia projektu budowlanego umożliwia rozpoczęcie inwestycji bez zbędnych formalności. Do zgłoszenia budowy domu do 70 mkw. potrzebujesz:
Projekt zagospodarowania działki
Projekt architektoniczno-budowlany — czyli np. darmowy projekt z GUNB
Oświadczenie o budowie domu dla własnych potrzeb mieszkaniowych
Oświadczenie, że przyjmuje się odpowiedzialność za kierowanie budową w braku kierownika budowy
Podsumowanie
Program rządowy z 2022 roku umożliwia Polakom budowę małego domu bez uciążliwych formalności, oferując jednocześnie dostęp do darmowych projektów domów o powierzchni do 70 mkw. Na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB) dostępnych jest 73 darmowych projektów domów do 70 mkw. oraz 11 projektów domów rekreacyjnych do 70 mkw., co skłoniło ponad 70 tysięcy osób do ich pobrania. Z drugiej strony istnieją pewne wady tych projektów, o których warto wiedzieć, aby oszczędzić sobie zmartwień podczas budowy wymarzonego domu.