Projekty domów na zgłoszenie 70m2: porównujemy darmowe, gotowe i od architekta.

Projekty domów na zgłoszenie 70m2: porównujemy darmowe, gotowe i od architekta.


W rządowej bazie znajduje się już kilkadziesiąt darmowych projektów domów do 70 m2. To oczywiście nie jest jedyne wejście, bo projekty domów do 70 m2 bez pozwolenia są też dostępne w pracowniach architektonicznych — gotowe lub na zamówienie. Tylko co wybrać?

Poniżej przeglądamy różne opcje:

  • Darmowe projekty domów do 70 m2?

  • Gotowe domy bez pozwolenia 70 m2 - z paczki czy modułowe?

  • Ile kosztuje projekt domu 70 m2 bez pozwolenia od architekta?

  • Domy bez pozwolenia 70 m2 - projekty gotowe

Zdajemy sobie sprawę z tego, że to złożony temat, a na szali są tysiące złotych oszczędności. Mamy nadzieję, że z poniższym poradnikiem nieco łatwiej będzie dokonać wyboru.

Domy 70 m2 bez pozwolenia — co mówią przepisy?

Regulacje, a konkretnie ustawa z dnia 17 września 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. poz. 1986) zmniejszają ilość formalności, co umożliwia rozpoczęcie budowy niewielkiego domu jednorodzinnego bez potrzeby uzyskiwania pozwolenia na budowę, wyznaczania kierownika budowy oraz prowadzenia rejestracji prac budowlanych.

To pozwala na przyspieszenie procesu budowy o kilka tygodni.

Zgodnie z obowiązującym prawem, można wznosić dom mieszkalny o powierzchni do 70 m2 na zgłoszenie, bez potrzeby uzyskania pozwolenia na budowę, pod warunkiem spełnienia określonych kryteriów dotyczących liczby kondygnacji, położenia na działce oraz celu budowy.

Podobne uproszczenia dotyczą także budowy domów rekreacyjnych o powierzchni do 70 m2. Inwestor musi posiadać jedynie odpowiedni tytuł prawny do nieruchomości przeznaczonej pod budowę (czyli nie może to być np. podnajęty teren). Dzięki tym przepisom wiele osób ma okazję do łatwiejszego dostępu do własnego domu lub domku rekreacyjnego, a w przyszłym roku być może będzie jeszcze łatwiej:

Wszystkie domy bez pozwolenia w 2024 r.? Kiedy zmiany i… czy na pewno wejdą w życie?


A może darmowe projekty domów do 70 m2?

Póki co jednak obowiązuje ograniczenie do 70 m2. Rządowy projekt darmowych projektów domów o powierzchni do 70 m2 to inicjatywa, która ruszyła w 2022 r. Jak dotąd ze strony Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego projekty pobrano już ok. 70 tys. razy! Projekty te są udostępniane bezpłatnie, często stworzone przez dobre pracownie architektoniczne.

Korzyści z korzystania z rządowych projektów domów o powierzchni do 70 m2 obejmują:

  • Oszczędności finansowe: Darmowe projekty eliminują koszty wynajmu architekta do opracowania indywidualnego projektu, co może być znaczącym oszczędnością.

  • Prostota i dostępność: Projekty te są ogólnie dostępne i proste w użyciu. Mogą być szczególnie atrakcyjne dla tych, którzy nie posiadają wcześniejszego doświadczenia w zakresie projektowania domów, nie mają czasu i wiedzy, by samemu szukać projektu.

  • Pewność: Darmowe projekty domów do 70 m2, które trafiły do ogólnodostępnej bazy, zostały sprawdzone pod kątem formalnym.

Jednak warto zwrócić też uwagę na inne kwestie:

  • Indywidualność: Darmowe projekty domów do 70 m2 nie uwzględniają indywidualnych potrzeb i preferencji. Będzie im brakować pewnych elementów, które inwestor chciałby uwzględnić w swoim domu.

  • Regulacje lokalne: Darmowe projekty nie są dostosowane do konkretnej lokalizacji lub regulacji urbanistycznych, co może skomplikować proces uzyskania pozwoleń budowlanych.

  • Bez modyfikacji: Projekt z biura architektonicznego można dostosować do swoich potrzeb, choćby dobudowując garaż czy wymieniając technologie grzewcze na inne. W przypadku darmowego projektu domu do 70 m2 tak naprawdę może być trudno zlecić później przeróbki lub znaleźć pasujący garaż.


Gotowe domy bez pozwolenia 70 m2 - z paczki czy modułowe?

Jakie są alternatywy? Kolejną możliwością, pozwalającą znacznie skrócić czas budowy, jest postawienie domu modułowego lub domu z paczki do 70 m2.

  • Brak konieczności występowania o pozwolenie daje kilka tygodni oszczędności, jeśli chodzi o czas budowy.

  • Dodając do tego krótki czas, jaki jest potrzebny na postawienie domu z paczki, otrzymujemy nieskomplikowany budynek, który można postawić już w kilka tygodni.

  • Gotowe elementy konstrukcyjne są wcześniej przygotowane w warunkach fabrycznych, co eliminuje opóźnienia spowodowane czynnikami atmosferycznymi i związanymi z pracami na placu budowy.

To innowacyjne podejście do budownictwa oferuje szereg zalet, które przyczyniają się do rosnącej popularności tych rozwiązań.

Czytaj więcej: 7 pytań o dom w paczce do montażu. Czy to rzeczywiście takie proste i… tanie?

Dodatkowo tego typu gotowe domy bez pozwolenia 70 m2 charakteryzują się wyjątkową mobilnością. Inwestor ma możliwość dostosowania projektu do swoich indywidualnych potrzeb, a także rozbudowy czy modyfikacji domu w przyszłości. Domy modułowe są często bardziej energooszczędne, co przekłada się na niższe koszty eksploatacji. To również bardziej ekologiczna opcja, ponieważ ogranicza ilość odpadów budowlanych i zmniejsza wpływ na środowisko. Kolejnym atutem jest znaczne obniżenie kosztów budowy, zarówno w zakresie materiałów, jak i robocizny. Jednak są i minusy — mała elastyczność, jeśli chodzi o architekturę tego typu projektów domów bez pozwolenia 70 m2. W pracowni z500.pl są tylko 3 projekty tego typu (zobacz najpopularniejszy z nich, Z271 D).

A może projekt domu szkieletowego 70 m2? Tu przeczytasz, ile tak naprawdę kosztuje dom szkieletowy 70 m2?

Ile kosztuje projekt domu 70 m2 bez pozwolenia od architekta?

Alternatywą dla darmowych projektów domów 70 m2 są koncepcje zlecone na zamówienie u architekta (o tym, ile kosztuje projekt domu u architekta, pisaliśmy tu). Jednak w praktyce mało osób decyduje się na tego typu rozwiązanie. Istotą projektu domów 70 m2 bez pozwolenia było maksymalne uproszczenie procesu stawiania takich budynków.


 Tymczasem od zamówienia do otrzymania projektu domu z pracowni architektonicznej mija wiele tygodni, a czasem i kilka miesięcy, nie mówiąc o tym, że koszt budowy domu wzrasta wówczas o kilkadziesiąt tysięcy złotych. To dlatego projekty domów bez pozwolenia 70 m2 raczej nie są tworzone na specjalne zamówienie.

Domy bez pozwolenia 70 m2 - projekty gotowe

Zdecydowanie popularniejszym rozwiązaniem jest korzystanie z bazy gotowych projektów domów. Jak je zamówić? Na stronach takich, jak z500.pl, można wybierać z kilkuset koncepcji architektonicznych tego typu. Jeśli chodzi o domy bez pozwolenia 70 m2, projekty gotowe dają większą elastyczność niż darmowe propozycje rządu, ale jednocześnie są dużo tańsze niż koncepcje na zamówienie od architekta. Poniżej kilka różnorodnych przykładów na każdą kieszeń:

  • Z264 D — Świetny przykład na to, jak praktyczne mogą być gotowe domy bez pozwolenia 70 m2. Projekt zakłada 40-metrowy parter i ok. 30-metrowe poddasze. Nadaje się więc nawet na najmniejszą działkę.

  • Z545 B — To jeden z nielicznych dostępnych w pracowniach projektów domów na zgłoszenie 70 m2 w nowoczesnym stylu. Jednocześnie jest uniwersalny — na bazie tej bryły może powstać domek modułowy na działkę lub… biuro czy sklep.

  • Z12 GP+ (FR s2s) — to z kolei przykład zaawansowanej koncepcji domu, porównywalnej z projektem domu bez pozwolenia do 70 m2 od architekta. Na uwagę zasługuje przemyślany, opcjonalny garaż w bryle obiektu.

To tylko kilka z przykładów na możliwości, jakie dają nowe przepisy, pozwalające budować dom do 70 m2 bez pozwolenia.

Podsumowanie — co wybrać?

Darmowe projekty dostępne w rządowej bazie stanowią ekonomiczne rozwiązanie, eliminując koszty związane z usługami architekta. Są proste w użyciu, ale mogą nie uwzględniać indywidualnych preferencji inwestora ani regulacji lokalnych. Z kolei projekty dostępne w pracowniach architektonicznych oferują większą elastyczność i dostosowanie do konkretnych potrzeb, ale są zwykle kosztowniejsze i wymagają więcej czasu na realizację. Alternatywą są gotowe projekty domów bez pozwolenia 70 m2, które łączą w sobie oszczędność czasu i kosztów. Większość koncepcji da się przy tym dostosowywać do swoich indywidualnych preferencji, np. zmieniając elewację czy kolor dachu. Wybór zależy od indywidualnych potrzeb inwestora, a każda opcja ma swoje zalety oraz ograniczenia. Jedno jest pewne: przyszli budujący mają teraz więcej możliwości niż kiedykolwiek wcześniej, aby znaleźć odpowiedni projekt domu do 70 m2, który spełni ich oczekiwania.

Więcej na ten temat: Projekty domów do 70 m2 - warto, czy nie?

FAQ dotyczące projektów domów do 70 m2 bez pozwolenia na budowę

  1. Czy mogę rozpocząć budowę domu o powierzchni do 70 m2 bez pozwolenia? Tak, zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym, możesz wznosić dom mieszkalny o powierzchni do 70 m2 z projektu, który wybierzesz, bez potrzeby uzyskiwania pozwolenia na budowę.

  2. Jakie są korzyści z wyboru darmowych projektów rządowych? Darmowe projekty rządowe eliminują koszty związane z wynajmem architekta do opracowania indywidualnego projektu. Są proste w użyciu i ogólnie dostępne, co może przyspieszyć proces budowy.

  3. Czy rządowe projekty uwzględniają indywidualne potrzeby inwestora? Niestety, darmowe projekty rządowe nie uwzględniają indywidualnych preferencji inwestora. Może im brakować pewnych elementów, które inwestor chciałby uwzględnić w swoim domu.

  4. Ile kosztuje projekt domu 70 m2 bez pozwolenia od architekta? Koszty projektu zleconego u architekta mogą być znacznie wyższe niż wykorzystanie darmowego lub gotowego projektu. Zazwyczaj będzie to ok. 10-20 proc. kosztów całej inwestycji.

  5. Czy mogę dostosować gotowy projekt do swoich potrzeb? Tak, większość gotowych projektów domów bez pozwolenia 70 m2 można dostosować do indywidualnych preferencji, np. poprzez zmiany elewacji, kolorystyki czy układu pomieszczeń.

  6. Czy rząd planuje zmiany w przepisach dotyczących budowy domów bez pozwolenia? Istnieją plany wprowadzenia zmian w przepisach, które miałyby zakładać możliwość budowy domów bez pozwolenia do 120 m2. Takie projekty już pojawiają się w rządowej bazie.

  7. Jaka jest najpopularniejsza opcja wśród budujących domy do 70 m2? Wybór zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb inwestora. Darmowe projekty rządowe zostały wybrane już kilkadziesiąt tysięcy razy… ale to oznacza również, że dom na bazie takiego projektu będzie taki sam, jak inne w okolicy.


Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Projekty domów na zgłoszenie 70m2: porównujemy darmowe, gotowe i od architekta."
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^

Renata
Witam,
Uważam je za ciekawą potrzebną propozycję.
Najtrudniejszym zadaniem będzie dogranie pozostałych elementów całej inwestycji.
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.
OK, zgadzam się zmieniam zgody