Pytanie z pozoru wydaje się proste, a przecież odpowiedzi jest sporo i mocno się od siebie różnią. Najtańszą? Najsłynniejszą? Polecaną przez znajomych? Wybór ekipy budowlanej niesie ze sobą bardzo poważne konsekwencje, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że budowa domu to często jedna z najpoważniejszych decyzji w życiu. Poniższe zasady wyboru ekipy budowlanej sprawią, że nie będzie to jeden z najbardziej stresujących okresów w życiu, lecz sama przyjemność.
Wybór ekipy budowlanej – najważniejsze zasady
Pierwsze wrażenie? Opinie w internecie? Ceny? Wszystko to może oczywiście wpływać na wybór ekipy budowlanej, ale nie powinno decydować. Poniżej najważniejsze zasady wyboru ekipy budowlanej, które wykrystalizowały się nam podczas tysięcy rozmów z budującymi na przestrzeni lat funkcjonowania pracowni Z500.pl:
Jak wybrać ekipę budowlaną? Mieć szczegóły na piśmie
Niejedna budowa domu została “uratowana”, bo inwestor na samym początku ustalił z wykonawcą zakres, harmonogram i kosztorys prac, do których mógł się odwołać w razie sporu. Oczywiście — zawsze trzeba zakładać margines bezpieczeństwa na nieprzewidziane sytuacje, ale jeśli majster twierdzi, że “nie da się” niczego oszacować i nie potrafi ocenić, ile potrwa budowa domu, to albo nie jest najlepszym fachowcem, albo ma bardzo małe doświadczenie.
Więcej: Projekt domu z kosztorysem, czyli ustal 9 kwot, zanim ruszysz z budową
Jak wybrać ekipę budowlaną? Ustalić zakres odpowiedzialności
Warto też na początku zapytać, czy fachowcy są w stanie sami kupić materiały i umówić podwykonawców, a może o wszystko ma zadbać inwestor. To o tyle istotne, że później będziesz musiał koordynować dostawy, szukać odpowiedniego tartaku i odpowiadać na pytania (łącząc to z własną pracą zawodową i życiem rodzinnym) lub, w lepszym przypadku, będziesz cieszyć się świętym spokojem, omawiając tylko detale ze swoją zaufaną ekipą.
Czytaj też: Ile kosztuje budowa domu metodą gospodarczą?
Jak wybrać ekipę budowlaną? Po sprawdzeniu realizacji
Najłatwiejszy sposób, jak wybrać ekipę budowlaną? Jeśli jesteś z wizytą u znajomych, których dom olśniewa, a o ekipie remontowej wypowiadają się w samych superlatywach, to masz ułatwione zadanie. Jeśli nie masz takiego szczęścia, warto przynajmniej obejrzeć poprzednie realizacje i zapytać właścicieli domów o wrażenia. Gdy ekipa nie jest w stanie wskazać żadnego zadowolonego klienta i ciągnie się za nią długa lista sporów i oskarżeń, to lepiej poszukać wykonawców gdzie indziej.
Jak wybrać ekipę budowlaną? Zobaczyć na własne oczy
Warto zobaczyć na własne oczy, jak pracują fachowcy. Jest kilka sposobów: jeśli np. pracują u znajomych czy gdzieś w okolicy, to możesz ich obserwować w sposób naturalny, jeszcze zanim podejmiesz decyzję. Gdy nie ma takiej okazji, można zlecić na początek drobne prace, np. postawienie garażu czy ogrodzenia. Po co? Chodzi o atmosferę na budowie, styl bycia, podejście. Można powiedzieć, że to nieuchwytne, ale odczuwalne już po kilku minutach. Z drugiej strony, jeśli plac budowy jest po prostu wyściełany puszkami po piwie i śmieciami, a prace postępują wolno, to też coś mówi o kulturze pracy ludzi, którzy mieliby przez kilka miesięcy być obecni w Twoim domu…
Jak wybrać ekipę budowlaną? Ostrożnie
Ostatnia zasada wyboru ekipy budowlanej jest najprostsza: nie spiesz się. Często bywa tak, że wybór ekipy budowlanej następuje szybko. Od słowa do słowa uzgadniamy cenę i ani się obejrzymy, a fachowcy chcą wchodzić na plac budowy. Stop! Masz prawo porównać kilka ofert, zadawać dodatkowe pytania i wycofać się, jeśli znajdziesz lepszego wykonawcę.
Czego wystrzegać się, wybierając ekipę budowlaną?
Wiemy już, jak wybrać ekipę budowlaną. A czego się wystrzegać, czyli mówiąc wprost: czego nie robić, wybierając ekipę? Wielu z nas chce być tzw. dobrym szefem. Jeśli się da, unikamy konfliktów — to zrozumiałe. Tymczasem jeśli nie powiemy jasno, co ma zostać zrobione podczas budowy domu, to można mieć pewność, że… nie zostanie zrobione. Niedopowiedzenia są największym wrogiem udanego remontu czy budowy domu.
Z tym wiąże się kolejna złota zasada wyboru ekipy budowlanej: najlepiej, o ile to możliwe, wystrzegać się zatrudniania znajomych (chyba że to po prostu najlepsi fachowcy w swojej dziedzinie). W teorii kolega na placu budowy brzmi całkiem niegroźnie, a wręcz dobrze! A w praktyce?
Jeśli zatrudniamy męża koleżanki, to tak naprawdę bardzo trudno jest postawić granicę pomiędzy relacjami przyjacielskimi a twardymi wymogami harmonogramu i jakości, jakich oczekujesz na placu budowy. Czy jeśli coś “zawali” z uwagi na trudną sytuację w domu, to będzie wypadało zwrócić mu uwagę?
Przyjaciołom czy rodzinie wybaczymy wszystko, a ekipie budowlanej — nie powinniśmy wybaczać niedoróbek czy ignorowania zasad bezpieczeństwa.
Jeśli coś trzeba będzie poprawić czy renegocjować, to będzie to bardzo niezręczne, jeśli majstrem jest ktoś z krewnych czy znajomych.
Tysiące osób popełniły już podobny błąd, dlatego warto wprowadzić to jako złotą zasadę wyboru ekipy budowlanej: o ile kuzyn czy znajomy nie jest najlepszym fachowcem w Polsce, a Ty masz zamiar swojej ekipie zapłacić uczciwe, rynkowe stawki, (a nie: wybudować “ze szwagrem” dom metodą gospodarczą), to koniecznie zatrudnij osoby, od których będziesz mógł wymagać pełnej fachowości.
Podsumowanie
Jak widać, jeszcze ważniejsze od tego, jak wybrać ekipę budowlaną, jest to, z kim nie wchodzić w takie współprace i czego się wystrzegać. Mamy nadzieję, że z tym tekstem wybór ekipy budowlanej będzie prostszy, a poniżej podsumowanie tematu:
Jak wybrać ekipę budowlaną: pytania i odpowiedzi
Czy cena powinna być głównym kryterium wyboru ekipy budowlanej?
Cena nie powinna być decydującym czynnikiem przy wyborze ekipy budowlanej.Dlaczego warto ustalić szczegóły na piśmie przed rozpoczęciem budowy?
Ustalenie zakresu, harmonogramu i kosztorysu na piśmie zabezpiecza inwestora przed problemami z ustaleniem zakresu prac czy terminu zakończenia projektu.Co należy ustalić z ekipą budowlaną w kwestii odpowiedzialności?
Trzeba uzgodnić, kto będzie odpowiedzialny za zakup materiałów i koordynację podwykonawców.Jak sprawdzić, czy ekipa budowlana jest godna zaufania?
Warto obejrzeć wcześniejsze realizacje i zapytać o opinie ich klientów.Dlaczego dobrze jest zobaczyć ekipę budowlaną w trakcie pracy?
Można ocenić atmosferę na budowie, styl pracy i podejście fachowców.Dlaczego nie należy spieszyć się z wyborem ekipy budowlanej?
Ważne jest porównanie ofert i zadawanie pytań, zanim podejmie się ostateczną decyzję.Jakie ryzyko niesie zatrudnianie znajomych jako ekipy budowlanej?
Zatrudnienie znajomych może utrudniać egzekwowanie jakości i harmonogramu prac.Czego należy unikać przy wyborze ekipy budowlanej?
Należy unikać niedopowiedzeń i niejasnych ustaleń, które mogą prowadzić do problemów na budowie.