Jak czytać projekt domu? Rysunek techniczny i najważniejsze oznaczenia

Jak czytać projekt domu? Rysunek techniczny i najważniejsze oznaczenia


Najważniejsze oznaczenia w projekcie domu

Szukaj tych oznaczeń w projekcie domu, jeśli chcesz poznać najważniejsze z Twojego punktu widzenia informacje:

  • ściany nośne i działowe – nośnych nie możesz usunąć, a działowe da się przestawiać, więc to może mieć dla Ciebie znaczenie. W wariancie podstawowym rozróżnisz je po grubości (jak w tym rysunku technicznym domu jednorodzinnego z projektu Zb 47). Plan może być też wyposażony w legendę i posiadać oznaczenia kolorystyczne, np. czerwony dla ścian nośnych i zielony – dla działowych.

  • Okna – każde okno powinno być oznaczone jednakowym symbolem i kolejnym numerem; najczęściej O1,2,3... Na projekcie domu w rysunku technicznym powinny też znajdować się wymiary okien.

  • Drzwi – na tej samej zasadzie oznacza się drzwi (D1,2,3...). Dodatkowo, co może być bardzo pomocne dla Inwestora i jego ekipy, widać tam od razu, w którą stronę się otwierają, co oznaczono łukiem.

  • Schody – oznaczone są wydłużoną kratką zakończoną strzałką, która wyznacza kierunek wchodzenia.

  • Szafy, schowki, komody – wszystkie stałe elementy wyposażenia są oznaczone na planie jako rozciągnięty X. W uproszczeniu, ta przestrzeń jest wyłączona z innych planów (nie można tam zaplanować regału, łóżka czy schodów, bo coś tam już jest).

  • Sprzęty – powinny być schematycznie oznaczone, co ułatwia orientację w tym, gdzie będzie znajdować się sypialnia, łazienka itp. Pamiętaj, że to nie są „sztywne” oznaczenia – Twoje łóżko czy kanapa może się znacznie różnić od tych, które znajdują się na projekcie. Jeśli jednak przyjrzysz się z bliska projektowi domu (rysunkowi technicznemu), to zauważysz, że na niektórych meblach znajdują się małe cyferki oznaczające najważniejsze wymiary. To ułatwi Ci potem kupno mebli, które będą pasowały do wnętrza.

Czytanie projektu domu krok po kroku

Nie każdy wie, jak wiele da się wyczytać z rysunku technicznego projektu domu jednorodzinnego. Na przykład bez zadawania pytań architektowi czy budowlańcom możesz się dowiedzieć (i skontrolować), z jakich materiałów będą stworzone konkretne warstwy ścian czy podłóg. To powinno być oznaczone w legendzie. Ważnym parametrem będzie też:

  • wysokość domu,

  • szerokość,

  • kubatura,

  • powierzchnia liczona po obrysie,

  • powierzchnia pięter i poddasza,

  • powierzchnia pokoi.

Pamiętaj, że kubatura to nie to samo, co powierzchnia. Czyli np. budynek o kubaturze 400 m3 może mieć 100 m2 przy wysokości ścian wynoszącej 4 metry. Warto znać kubaturę np. pod kątem ogrzewania. Sama powierzchnia pokoju może nie wystarczyć do określenia wydajności pieca, bo innej ilości energii potrzeba będzie do ogrzania pokoju o wysokości 2,20 m, a innej – gdy pokój jest dwukrotnie wyższy.

Co jeszcze warto wiedzieć, zanim przeczytasz projekt domu

Specjaliści od projektowania zapominają, że większość z nas jest wzrokowcami. Nie każdy rozumie oznaczenia w projekcie domu, dlatego tak ważne są wizualizacje obiektu. Rysunek techniczny to nie jedyne, co Inwestor powinien dostać od swojego architekta. Stereotypowo to indywidualny projekt u architekta oferuje najwięcej pod tym kątem, ale nie zawsze tak jest. Projekty gotowe siłą rzeczy zostały przygotowane bardzo starannie, tak, aby wiele różnorodnych osób mogło na ich podstawie wyobrazić sobie swój dom. Jeśli np. przyjrzysz się temu projektowi domu, to zauważysz:

  • różne warianty kolorystyczne,

  • propozycje urządzenia wnętrz,

  • kilka wersji projektu, z których stworzysz wiejską chatkę, bielony dom, dom w stylu skandynawskim itp.

  • gotowe dzienniki budowy innych inwestorów do wglądu (wraz z kosztorysami).

Tak naprawdę rzadko która pracownia architektoniczna byłaby w stanie zapewnić wszystkie te elementy i to zupełnie za darmo, bo przecież w przypadku gotowego projektu możesz je przeglądać jeszcze zanim podejmiesz decyzję.

Podsumowanie

Czytanie projektu architektonicznego domu wbrew pozorom nie jest aż tak trudne. Niezależnie, czy kupujesz gotowy projekt domu, czy zamawiasz go od architekta, Inwestor powinien dostać zestaw dodatkowych materiałów, które ułatwią jego czytanie. Najlepiej byłoby zamówić projekt w renomowanej pracowni, tak by nie trzeba było patrzeć na ręce architektom i kontrolować jakości projektu. Jeśli korzystasz z usług nowej, nieznanej Ci pracowni, to przejrzyj dokładnie wszystkie oznaczenia, zanim zaakceptujesz projekt.

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Jak czytać projekt domu? Rysunek techniczny i najważniejsze oznaczenia"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.
OK, zgadzam się zmieniam zgody