Najbardziej klasyczny projekt domu
W niektórych polskich gminach obowiązują określone warunki zabudowania przestrzennego. Może się okazać, że Twój awangardowy projekt domu po prostu się w nie nie wpisuje. Wówczas będziesz musiał sporo zmieniać przed budową lub zaczynać od początku... Projekty domów tradycyjnych z poddaszem lub bez niosą ze sobą dużo mniejsze ryzyko. Proporcje zostały w nich dopasowane tak, by nie raziły ani na Podlasiu, ani postawione nad morzem. Nadają się świetnie, jeśli planujesz taki dom później sprzedać, wynająć, lub jeszcze nie wiesz, na której działce stanie. Na stronie z500.pl dział z polecanymi projektami domów skupia właśnie te, które sprawdziły się u największej liczby osób. Być może wśród nich znajdziesz ten tradycyjny, który będzie pasował również u Ciebie?
Dach dwuspadowy, okna drewniane...
Projekty domów w stylu klasycznym zaskakują różnorodnością, ale mimo wszystko można mówić w ich przypadku o pewnych punktach stycznych:
dach dwuspadowy lub kopertowy – jak np. w kultowym projekcie Z60. Poza uniwersalnym wyglądem ta prosta konstrukcja ma jeszcze jedną zaletę. Jest po prostu tania – płacisz za minimum blachy lub dachówek, bez niepotrzebnych powierzchni.
Standardowe proporcje – strzelisty dach lub konstrukcja przypominająca stodołę sprawdzają się w nieszablonowych wizjach architektów, ale nie w przypadku gotowych projektów domów tradycyjnych. Proporcje jak w domu Z454 (I) Real Green nie zaburzą krajobrazu niezależnie od tego, gdzie je zastosujesz.
Tradycyjne rozwiązania – nie da się ukryć, że dziś w projektach domów tradycyjnych spotyka się zamienniki, takie jak plastikowe okna czy blaszany dach. Jednak przynajmniej wizualnie konstrukcja pozostaje podobna do tej, jaką znasz z domów z dawnych lat. Spodziewaj się więc pojedynczego komina, prostych okien czy nawiązania do standardowych dachówek na dachu, jak w projekcie Z253 D.
Zazwyczaj w pracowniach z gotowymi projektami domów znajdziesz osobne kategorie, które skupiają projekty tradycyjnych domów parterowych i z poddaszem. Jeśli nie możesz ich znaleźć, to zapytaj o nie, lub kieruj się opisanymi wyżej wyznacznikami.
Inne domy tradycyjne – projekty, które przetrwają próbę czasu
Kolejnym rodzajem projektu domu tradycyjnego jest ten w technologii drewnianej. Stosuje się ją w Polsce od tysięcy lat, nic więc dziwnego, że pasuje do naszego krajobrazu. Domy drewniane szczególnie dobrze wyglądają pod miastem, a odpowiednio dobrany projekt wpisze się nawet w zabytkowe otoczenie. Bardzo rzadko mają eksperymentalną konstrukcję. Najczęściej takie gotowe projekty domów tradycyjnych przypominają domki stawiane od setek lat w różnych regionach Polski. Dobrym przykładem może być mały Z42D, który świetnie się nadaje zarówno na dom całoroczny, jak i letniskowy.
Podsumowanie
Jeśli nie możesz się zdecydować jak ma wyglądać Twój dom, to projekty tradycyjnych domów parterowych będą dla Ciebie najlepsze. Sprawdzają się również wtedy, gdy stawiasz dom nie tylko dla siebie. Jest mała szansa, że szybko pojawi się kupiec na awangardowy bliźniak, ale z pewnością uda Ci się znaleźć chętnego do zamieszkania w tradycyjnym dworku polskim czy chatce z bala. Taki klasyczny projekt domu eliminuje ryzyko, które niosą ze sobą bardziej eksperymentalne koncepcje.