Jaki dom będzie najtańszy w budowie?

Jaki dom będzie najtańszy w budowie?

Dom tani w budowie – parterowy czy piętrowy?

  Na stronach takich, jak z500.pl są tysiące projektów domów. Zdobywając najpierw wiedzę na temat tego, jakie domy są najtańsze w budowie, możemy zawęzić poszukiwania i wybierać tylko spośród ekonomicznych obiektów.

  Pierwsze pytanie jakie trzeba sobie zadać może dotyczyć tego, czy lepszy będzie projekt domu parterowego, czy może takiego z poddaszem lub piętrem? Drugie piętro to dwa razy tyle okien i materiałów wykończeniowych na ściany, a do tego dodatkowe ocieplenie dachu. Dom z poddaszem lub parterowy zawsze powinien być tańszy w budowie.

  To samo dotyczy podpiwniczeń, tarasów i balkonów. Teoretycznie mogłoby wydawać się, że nie wiążą się one z większymi wydatkami. Piwnica to jednak bardzo głęboki wykop i konieczność dodatkowego ocieplenia. Podobnie ciepło ucieka przez balkon czy pod długimi schodami zewnętrznymi i wykuszami. Lepiej decydować się na budynki, które mają tylko jedną kondygnację i nie posiadają tych dodatkowych elementów.

  Jaki kształt domu? Projekty tanie w budowie

   Kolejne zagadnienie dotyczy tego, jak wybrać kształt domu, który będzie tani w budowie. Pytanie z pozoru może wydawać się dziwne, ale jest tu ukryta logika. Czworoboczne domy są najtańsze. Ich konstrukcja jest prosta, a z dwuspadowym lub płaskim dachem żaden majster nie będzie miał problemów. Projekty domów parterowych tego typu można łatwo uzupełniać o dodatkowe elementy lub modyfikować, bez obawy o to, że całkowicie zrujnuje to efekt. Tymczasem skomplikowane, wielokondygnacyjne i wieloboczne aranżacje będą bardziej wymagające, gdy przyjdzie do realizowania projektu domu. Później do tego mogą dochodzić dodatkowe wydatki na etapie wykańczania domu, na przykład w związku z nietypowym kształtem kuchni czy niewymiarowymi schodami. Wszystkie te elementy, które trzeba będzie dostosowywać i wykonywać na specjalne zamówienie, będą dużo droższe niż standardowe.

   Ile kosztuje dom szkieletowy na tle innych?

    Domy tanie w budowie to między innymi budynki szkieletowe. W porównaniu z cegłą czy bloczkami betonowymi są tańsze, ponieważ:

    • wypełnieniem mogą być bloczki gliny, karton-gips lub płyty drewnopodobne, co pozwala znacznie zaoszczędzić, jeśli będzie taka potrzeba.

    • Domy szkieletowe stawia się najszybciej, co pozwala zaoszczędzić na robociźnie.

    • Można go budować również w chłodniejsze pory roku, podczas gdy prace wymagające zaprawy wykonuje się tylko latem.

    Z tego powodu warto szukać projektów domu parterowego lub piętrowego wykonanego w tej technologii.

    Ile kosztuje wybudowanie małego domu?

     Zdesperowani właściciele działek, widząc, ile kosztuje budowa domu, zastanawiają się, czy nie lepiej byłoby zdecydować się na mały domek. Formalności w przypadku domów o powierzchni do 35 i do 70 m2 jest mniej niż przy innych wariantach, a wcale nie muszą mieć deklarowanych 35-70 m2. Zgodnie z prawem dom 70 m2 na zgłoszenie może mieć też poddasze, a łączna powierzchnia budynku może mieć wówczas tak naprawdę nawet 90 m2. Podobnie domki do 35 m2: mogą mieć też antresolę, więc łącznie to nawet 50-60 m2 powierzchni.

     • Gotowy, drewniany domek do 35 m2 do postawienia kosztuje ok. 50 tys. zł.

     • Domek do 35 m2 według projektu domu dostępnego w internecie kosztuje ok. 96 500 zł.

     • Domek do 35 m2 według projektu domu architekta na zamówienie to koszt od ok. 130 tys. zł.

     • Domek 70 m2: gdy w styczniu 2022 rząd ogłaszał ułatwienia w budowie takich domów w ramach Nowego Ładu, obiecywał, że ich koszt wyniesie ok. 125 – 185 tys. zł. Biorąc pod uwagę drożejące materiały budowlane, dziś to może być od 150 tys. zł wzwyż.

     • Średnia cena domu 70 m2 według projektu dostępnego na stronie z500.pl wynosi 192 500 + projekt domu, czyli ok. 200 000 zł.

     Taki metraż może już stanowić ofertę porównywalną z mieszkaniem, tańszą, a przy tym bardziej praktyczną („w pakiecie” zazwyczaj będzie przynajmniej mały ogródek i opcjonalne budynki gospodarcze).

     Dom jak stodoła – jak ją tanio przerobić?

      Sytuacja na rynku nieruchomości jest na tyle niezachęcająca, że inwestorzy szukają różnych sposobów na to, jak tanio wybudować dom. Niektórzy szczęśliwcy odziedziczyli lub kupili działkę ze starą stodołą. Dom-stodoła? Okazuje się, że i takie pomysły się pojawiają. Często na takie inwestycje decydują się zaradni architekci, bo w tym wypadku równie drogi co wykończenie, może być sam projekt. Zrobił tak np. niemiecki architekt Thomas Kroger. Na inny pomysł wpadło małżeństwo Woźniców, które kupiło starą stodołę na Podlasiu, przeniosło ją pod Warszawę i zamieszkało w niej. Pojawiają się zarówno domy-stodoły z drewna, budynki murowane, jak i mieszane konstrukcje.

      Odkryte belki przystropowe we wnętrzach nadają tym wnętrzom niezwykłego klimatu, a przypadek państwa Woźniców pokazuje, że nie trzeba mieszkać na wsi, by cieszyć się takim stylem. Jeśli budynek jest w dobrym stanie, pozostaje tylko odpowiednie ocieplenie go od wewnątrz i rozplanowanie pomieszczeń. W tym wypadku zdarza się, że wykończenie to najdroższy element remontu. Są też projekty domów, które tylko nawiązują do takiego stylu.

      To coś dla tych, którzy nie mają na oku domu-stodoły na wsi, ale też chcieliby zamieszkać stylowo. Taki budynek może też okazać się tańszy w eksploatacji, bo znajdują się w nim energooszczędne rozwiązania dotyczące ogrzewania i izolacji domu.

      A może domy z paczki?

       Nowością są „domy z paczki” w technologiach takich, jak Eneroo. Nie jest to aż tak proste, jak brzmi (dom mimo wszystko trzeba postawić, a nie złożyć jak klocki), ale i tak to duże ułatwienie dla ekipy i oszczędność czasu na budowie. Takie domy są statystycznie tańsze, niż większość innych dostępnych technologii.

       Technologie eksperymentalne – tanie w budowie?

        Pozostają jeszcze domy z gliny i słomy, bloczków konopnych czy domy kopułowe. Czy są tanie w budowie? W internecie można trafić na sensacyjne nagłówki o „domach za 30 tys. zł”. Na blogach padają też inne tego typu kwoty. Prawda jest taka, że każdy dom będzie tani w budowie, jeśli do budowy skrzyknie się grupa znajomych, a materiały pozyskamy za darmo (glina, słoma). Większość z nas jednak nie będzie stawiała domu w ten sposób, a wówczas okazuje się, że dom z gliny i słomy wcale nie jest tani w budowie. Warto prześledzić poczynania videoblogerów, którzy dokumentują swoje przygody z budową takich konstrukcji. Bardzo często ciągną się one latami z powodu trudności technicznych, nieprzemyślanego projektu i innych problemów. Zdecydowanie taniej będzie postawić dom według profesjonalnego projektu.

        Projekty domu tanie w budowie – przykłady

         Weźmy kilka konkretnych przykładów na to, jak wybrać dom tani w budowie:

         Z60

         Cena projektu: 1818 zł

         Powierzchnia: 43,6 m2

         Technologia: murowana

         planowane ogrzewanie: gazowe

         Mały, prosty do wykonania dla każdego murarza domek w nowoczesnym stylu. Tani projekt domu wraz z powszechnie dostępnymi materiałami budowlanymi sprawiają, że realizacja nie będzie stanowiła problemu. Niewielka powierzchnia nie wymaga też pozwolenia, a domek można postawić już na malutkiej działce.

         Link do projektu domu Z60: KLIK

         Z241 D

         Cena projektu: 3312 zł

         Powierzchnia: 88,8 m2

         Technologia: szkieletowa

         planowane ogrzewanie: gazowe

         Typowy dach dwuspadowy, najprostszy kształt i najtańsza technologia szkieletowa składają się na ten dom tani w budowie. Postawienie go powinno zająć najwyżej kilka miesięcy, a projekt domu wpisze się praktycznie w każde otoczenie.

         Link do projektu domu Z241 D: KLIK

         Zb47

         Cena projektu: 2630 zł

         Powierzchnia: 68 m2

         Technologia: beton

         planowane ogrzewanie: brak danych

         Wyróżniającą cechą tego projektu domu jest to, że da się z jednym projektem postawić dwa bliźniaki. Koszty drugiego segmentu może pokryć ktoś ze znajomych lub rodziny, jeśli zamierza tam mieszkać lub można go przeznaczyć od razu na sprzedaż lub wynajem. Budowa dwóch domów jednocześnie to lepsze ceny materiałów, a ekipie będzie łatwiej skończyć szybko dwa domy według tego samego projektu.

         Link do projektu domu Zb47: KLIK

         Z216

         Cena projektu: 3015 zł

         Powierzchnia: 79 m2

         Technologia: murowana

         planowane ogrzewanie: gazowe

         Wyjątkowo uniwersalny i prosty w wykonaniu projekt domu. Typowe technologie i materiały pozwalają zaopatrzyć się w każdym składzie budowlanym i szybko wykończyć obiekt. Będzie też tani w codziennej eksploatacji.

         Link do projektu Z216: KLIK

         Z553

         Cena projektu: 4480 zł

         Powierzchnia: 144 m2

         Technologia: drewniana

         planowane ogrzewanie: brak danych

         Ciekawy projekt domu dla większej rodziny, która potrzebuje dużo miejsca do życia. Przeszklenia zbliżają go do idei domu pasywnego, w którym ciepło zapewnia przez dużą część roku światło słoneczne. Zwarta bryła dodatkowo zmniejsza ilość niezbędnych izolacji i kosztów ogrzewania.

         Link do projektu domu Z553: KLIK


         Wczoraj i dziś: ile kosztuje budowa domu 2020-2023?

         Nie da się ukryć, że w ostatnich latach budowa domu mocno podrożała. Gdy w 2015 roku firma badawcza Sekocenbud zbierała dane o kosztach budowy domu do stanu deweloperskiego, dla całej Polski przyjęto średnią 2509 zł netto za m2. Dziś przy każdym projekcie firmy z500.pl można przeczytać, że orientacyjnie w II kw. 2022 cena wybudowania metra kwadratowego do stanu surowego zamkniętego szacowana jest na 2752 zł. Między rokiem 2021 a 2022 średnio ceny materiałów budowlanych powiększyły się o 30-34 %, a w przypadku izolacji termicznej to aż 63 %. Tak naprawdę każdy miesiąc zwłoki może obecnie oznaczać większe koszty budowy. Czy tak będzie też w dłuższej perspektywie? Trudno powiedzieć. Niektórzy eksperci widzą paralele dzisiejszej sytuacji z tą przed krachem na rynku mieszkań w 2008 roku, gdy ceny także rosły gwałtownie, by następnie opaść i ulec na jakiś czas wyrównaniu. Obserwując rynek, na pewno nie można powiedzieć, że dzisiejsze domy są tanie w budowie.


         Oceń artykuł
         (
         Ocen: 1
         Średnia: 5
         )
         Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Jaki dom będzie najtańszy w budowie?"
         Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
         ^
         Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem