Projekty domów
Adaptacja i zmiany
Dla deweloperów
Plac budowy

Załóż konto Z500
Zyskaj pełne wsparcie

Co zyskujesz?

  • rysunki szczegółowe do projektu
  • kontakt z innymi użytkownikami
  • informację o budowach w okolicy
  • specjalne promocje
  • obserwację innych budujących
  • dodawanie do ulubionych

Domy skandynawskie – projekty w trzech stylach

Domy skandynawskie – projekty w trzech stylach


Typowe projekty domów szwedzkich

Każdy, kto odwiedził kiedyś Szwecję, zna typowe torpy czerwone domy z białym wykończeniem. Z kolei dom norweski w projekcie zazwyczaj jest pomalowany na niebiesko, a domki fińskie z warszawskiej kolonii Jazdów są smoliście czarne. Nie bez powodu marzą o nich ludzie z całego świata. Prostota i urok naturalnego drewna, dają olbrzymie możliwości aranżacyjne. Z drugiej strony to też wyszukany styl, jaki znamy z katalogów skandynawskich marek wnętrzarskich czy filmów. Jak stworzyć taką przestrzeń? Można poszukać kogoś, kto pracował wcześniej w Skandynawii i stawia takie domy na zamówienie. Inny pomysł to zamówienie projektu domu w stylu skandynawskim z naturalnego drewna i przemalowanie go później na interesujący nas kolor.

A może nordic housing?

Drugim najsłynniejszym rodzajem skandynawskiego domu jest tzw. nordic housing. Wyróżniony Archello BEST OF 2021, czyli nagrodą dla najpiękniejszego domu świata, Garden House według pomysłu Roberta Koniecznego stoi w Polsce. Prostota, przeszklenia i skandynawskie inspiracje to istota tego projektu.

Inną interpretację stworzyła pracownia SDA Architekci pod Warszawą w domku o charakterystycznej dla Skandynawii, spiczastej bryle i prostej formie. Inwestorzy niekiedy boją się takich konstrukcji. Wydaje im się, że projekt domu w stylu skandynawskim, który wygląda identycznie jak spod ręki słynnego C.F. Møllera czy Jensena i Skodvina musi kosztować miliony. A tak nie jest, co udowadniają poniższe projekty:

  • dom skandynawski z ścianami jak ze starego bala i nowoczesną bryłą w projekcie Z555 D

  • połączenie modernizmu ze skandynawskim stylem w projekcie Z493

  • minimalistyczny, przeszklony dom skandynawski, w projekcie Z553 D, który mógłby powstać w Oslo lub Sztokholmie

Jak widać, każdy z nich kosztuje około 5000 zł, a koszty budowy są takie same lub niższe, niż w przypadku zwyczajnego domu murowanego.

Dom skandynawski rodem z Kanady

W trudnych warunkach Kanady, Szwecji czy Finlandii liczą się aspekty praktyczne. Projekty domów w stylu skandynawskim mają pomóc w stworzeniu miejsca, które będzie przede wszystkim ciepły i proste w budowie. To typowe chaty drwala lub chatki rybaka. W domku niemal identycznym do tego z projektu Z71 D mieszkała na szwedzkiej wyspie autorka Muminków Tove Jansson. Podobny dom buduje sobie w Bieszczadach główny bohater w ostatnim odcinku serialu „Wataha”. Nic dziwnego – to prosta, uniwersalna konstrukcja idealna dla 1-2 osób. Taką chatkę da się nawet postawić bez pozwolenia na budowę, korzystając z tego projektu domu skandynawskiego o powierzchni 37,5 m2.


Pytania i odpowiedzi

Dom skandynawski czy murowany?

Za miastem zdecydowanie lepiej sprawdza się dom skandynawski. Projekt uwzględnia często taras i miejsce na samochody, a poza tym po prostu dobrze się wpisze w typowo wakacyjny krajobraz. W mieście może być inaczej, chociaż istnieją już projekty domów skandynawskich z paczki czy w technologii szkieletowej, które są częściowo przeszklone i murowane – te pasują wszędzie.

Ile kosztuje dom skandynawski?

Jeśli chodzi o dom skandynawski, projekty kosztują już od 1 tys. zł. Sama budowa może kosztować od 50 tys. zł za najmniejsze „domy z paczki”, aż do 400 tys. zł i więcej za bardziej wyszukane projekty domów skandynawskich o powierzchni 150 – 200 m2.

Dom kanadyjski czy skandynawski?

Domy kanadyjskie na dobre wpisały się już w krajobraz polskich miast i miasteczek. Nowoczesne projekty domów skandynawskich są bardziej wyszukane i nie wszędzie będą pasować. Jeśli jednak chcesz się wyróżnić w okolicy i postawić coś zupełnie nowego, to z pewnością spodoba Ci się któryś z projektów domów modułowych w skandynawskim stylu ze strony z500.pl.

Jak urządzić dom w stylu skandynawskim?

Dobra wiadomość: dom skandynawski w projekcie uwzględnia zwykle miejsce na własną inwencję, jeśli chodzi o urządzanie wnętrz. To jeden z najbardziej uniwersalnych stylów – nie bez powodu skandynawskie meble są wybierane na praktycznie wszystkich kontynentach. Do takich wnętrz pasują zarówno designerskie akcesoria, jak i zwykłe, białe ściany i sosnowe meble.


Oceń artykuł
(
Ocen: 1
Średnia: 5
)

Co Ty na to?

Administratorem Twoich danych osobowych jest Z500 Sp. z o.o., (05-077) Warszawa, ul. Trakt Brzeski 35, KRS 0000374974 (email kontaktowy: projekty@z500.pl).
^
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj.