Projekty domów
Adaptacja i zmiany
Dla deweloperów
Plac budowy

Załóż konto Z500
Zyskaj pełne wsparcie

Co zyskujesz?

 • rysunki szczegółowe do projektu
 • kontakt z innymi użytkownikami
 • informację o budowach w okolicy
 • specjalne promocje
 • obserwację innych budujących
 • dodawanie do ulubionych

Nowoczesny dom letniskowy – projekt jak z marzeń

Nowoczesny dom letniskowy – projekt jak z marzeń


Domki z bali i inne domki drewniane


Pierwszym i najbardziej naturalnym wyborem są domki z bala. Z definicji dom letniskowy ma nam służyć do wypoczynku, a co nadaje się do niego lepiej niż drewniana chatka rybacka lub góralska chata? Naturalne drewno na ścianach i podłogach pozwala poczuć się jak na wakacjach bez wychodzenia z domu, a do tego świetnie odpoczywa się na ciepłym, drewnianym tarasie. Zobacz pod tym linkiem klasyczny, drewniany domek o powierzchni 73 m2.

Ale nie jest prawdą, że domki drewniane muszą być tradycyjne w stylu. Da się znaleźć również liczne projekty domów, w których drewniane detale tylko uzupełniają nowoczesną fasadę z kamienia czy cegieł.

Projekty domków z drewna można dodatkowo modyfikować, wybierając:

 • gatunek drewna,

 • kolor farby,

 • wykończenie (matowe lub błyszczące).

To sprawia, że jeden projekt da się wykorzystać na kilkanaście różnych sposobów.


A może nowoczesny domek letniskowy?


Nowoczesna bryła, przeszklenia czy nowatorskie formy nie kojarzą się z domkiem letniskowym. A jednak da się znaleźć również takie projekty. Wiele osób je wybiera z uwagi na uniwersalny charakter. Może się okazać, że za kilkadziesiąt lat działkę będzie dało się sprzedać lub wykorzystać w charakterze zwykłego domu mieszkalnego. Przykładem może być ten projekt domu letniskowego o powierzchni 35 m2.

Wygląda tak samo, jak zwykły dom mieszkalny, więc świetnie wpisze się w każdą podmiejską zabudowę. W tym miejscu warto dodać, że niektóre gminy i związki działkowców mają własne zasady dotyczące tego, jak zbudować dom do 35m2. Na terenach rekreacyjnych i takich o chronionym krajobrazie czasem preferowana jest tradycyjna, drewniana architektura. Jednak w innych miejscach nie ma tych ograniczeń – warto to sprawdzić przed podjęciem decyzji o tym, jaki zbudować dom letniskowy.


Domek szkieletowy – ile kosztuje?


  Jednym z najpopularniejszych pomysłów na domek letniskowy do 35 m2 jest domek szkieletowy. Stawia się go szybko, a wykończenie może być praktycznie dowolne. Nie jest prawdą, że w ten sposób powstają tylko proste konstrukcje. Owszem, da się kupić na portalu aukcyjnym drewniany szkielet, a następnie uzupełnić go o płyty ścienne, drzwi i okna, nie dbając o estetykę obiektu. Częściej jednak taka technologia jest tylko bazą do stworzenia bardziej zaawansowanej konstrukcji, która wygląda zupełnie tak samo, jak zwykły dom.

  A ile kosztuje domek szkieletowy? Niestety cena również nie odbiega od domów stawianych tradycyjnymi technologiami i dla małego metrażu do 70 m2 będzie wynosić ok. 125-180 tys. zł.

  Na bazie technologii szkieletowej można postawić dom w dowolnej technologii ekologicznej. Przykładem mogą być modne domy z gliny i słomy, z konopi lub domy kopułowe.


  Domek na działkę w podwójnej wielkości?


   Na stronie z500.pl można trafić na bardzo nowatorski projekt domku letniskowego do 35 m2. Ten konkretny ma tylko 27 m2, ale ma też jeden bardzo ciekawy wyróżnik. Na wizualizacji widać dwa takie domki ustawione obok siebie i stykające się powierzchnią patio, garażu czy tarasu. Dzięki temu tak naprawdę da się uzyskać powierzchnię ponad 50m2. Czy to zgodne z prawem i czy taki domek na działce ogrodniczej bez pozwolenia można postawić?

   Po pierwsze, dałoby się dwa takie domki letniskowe bez pozwolenia postawić obok siebie na dużej działce rekreacyjnej lub zwykłej, budowlanej, jeśli nikt nie zgłosi zastrzeżeń do stykających się krawędzi dziedzińców obu domów.

   Po drugie, właściciele dwóch małych działek mogą spróbować postawić każdy domek na osobnej działce. Wreszcie ci, którzy stawiają domki letniskowe z myślą o agroturystyce, w ten sposób zyskują dwa razy więcej miejsca dla gości, którzy mogą cieszyć się osobnymi domami na wyłączność. 


   Jaki domek na działce ogrodniczej bez pozwolenia?


    Czasem można trafić na nieporozumienia w sieci czy wśród znajomych, gdy mowa o domkach letniskowych.

    • Co to jest działka rekreacyjna? Jak sugeruje jej nazwa, służy ona do rekreacji (wakacji, odpoczynku), a nie do mieszkania. Zasady dla ROD i działek ogrodniczych są jednak nieco inne niż dla działek rekreacyjnych i letniskowych, które nie są zrzeszone w takim obiekcie.

    • Czy na działce rekreacyjnej można mieszkać? Nie można tam mieszkać przez cały rok, a konkretnie: przez więcej niż 180 dni w roku. Niektórzy obchodzą ten zakaz; zresztą zdarzają się ROD-y, które tego nie przestrzegają.

    • Jaki domek na działce rekreacyjnej? Bez pozwolenia na działce rekreacyjnej można postawić domek do 35m2. Niektóre gminy pozwalają stawiać na działkach tego typu znacznie większe domy letniskowe, ale to zależy od konkretnego miejsca.

    • Skąd wiadomo, o jakiej działce mowa? Zazwyczaj określa to umowa; np. umowa o korzystanie z ROD może opiewać tylko na dzierżawę lub najem. Poza tym w księdze wieczystej każdego terenu przed podpisaniem umowy można sprawdzić, czy chodzi o działkę rolną, budowlaną czy rekreacyjną.

    • Czy tylko na działkach można postawić domek letniskowy? Oczywiście nie – z różnych powodów Polacy chcą mieć takie domki również na innych działkach, np. po to, żeby je wynajmować turystom, dla gości lub jako tymczasowe mieszkanie. Stąd bierze się niezwykła różnorodność domków letniskowych, bo np. właściciel działki budowlanej może zamarzyć sobie letnisko do 100 czy nawet 200 m2 i po otrzymaniu stosownego pozwolenia ma prawo postawić taki dom na swojej ziemi. Przeczytaj nasz artykuł: Dom rekreacyjny, czyli jaki? Co można postawić na działce?

    Mamy nadzieję, że udało nam się w skrócie wyjaśnić różnicę pomiędzy działką rekreacyjną a budowlaną, a także wynikające z tego różnice w metrażu i sposobie budowania domków letniskowych.

    Oceń artykuł
    (
    Ocen: 2
    Średnia: 5
    )

    Co Ty na to?

    Administratorem Twoich danych osobowych jest Z500 Sp. z o.o., (05-077) Warszawa, ul. Trakt Brzeski 35, KRS 0000374974 (email kontaktowy: projekty@z500.pl).
    ^
    Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj.