Idealny dom to taki, w którym ilość światła jest równomierna w każdym pomieszczeniu. Ale czy rzeczywiście? Czasami nie pozostaje nic innego, lez projekt domów z oknami na jedną stronę — przedstawiamy koncepcje i sprawdzamy, gdzie warto je stosować.
Okna na jedną stronę – Prywatność bez utraty światła
Wąskie działki często oznaczają bliskość sąsiadów, co nierzadko wpływa na naszą prywatność. Projekty domów z oknami umieszczonymi konsekwentnie na jedną stronę to rozwiązanie, które pozwala cieszyć się naturalnym światłem, jednocześnie minimalizując problemy związane z uciążliwym sąsiedztwem (głośna ulica, wysoki budynek, teren publiczny itp.).
Plusy: Zabezpieczenie prywatności, optymalne wykorzystanie naturalnego oświetlenia.
Minusy: Konieczność starannego planowania rozmieszczenia pomieszczeń wewnątrz domu.
Przykłady:
Dość trudno jest znaleźć w pracowniach gotowe projekty domów z oknami na jedną stronę, ale da się trafić na takie jak Z40 os, gdzie okna znajdują się tylko na tyłach budynku, a dodatkowo jest jedno okienko od frontu. To zmniejsza ilość potencjalnych komplikacji związanych z brakiem prywatności — to jedno okno trzeba obsadzić bluszczem lub po prostu zainwestować w dobrą roletę.
Inna tego typu propozycja to mały domek Z389, który ma małe okna na jedną stronę i przeszklenia w tylnej fasadzie domu.
Projekty można też modyfikować; jeśli np. na działce są warunki tylko na projekt domu z oknami z jednej strony, to można zastąpić okno kuchenne z projektu Z452D - świetlikiem.
Problem wąskiej działki niesprzyjającej oknom z kilku stron został ciekawie rozwiązany w projekcie Z292. Drzwi tarasowe są osłonięte od świata pergolą, a okna na piętrze — zabudowaną balustradą. W ten sposób mieszkańcy mają dostęp do światła, ale projekt zapewnia im przy tym dyskrecję.
Okna z boku – jak to zaaranżować?
Projekty domów z oknami umieszczonymi z boku działki to szansa na kreatywne podejście do aranżacji wnętrz. Dzięki temu rozwiązaniu możemy swobodnie planować przestrzenie wewnątrz budynku, nie ograniczając się jedynie do tradycyjnych układów. Inspirującym przykładem jest projekt domu artystycznego, gdzie okna umieszczone z boku działki są różnych rozmiarów i kształtów. Ta asymetryczna kompozycja dodaje charakteru i oryginalności całej konstrukcji, jednocześnie umożliwiając dostęp zmiennego światła do różnych zakątków pomieszczeń.
A może projekty domów z oknami narożnymi?
Jest jeszcze jeden pomysł na okna na jedną stronę, który zyskuje w ostatnich latach na popularności. Projekty domów z oknami narożnymi zapewniają wbrew pozorom bardzo dużo światła wewnątrz. Szczególnie te zwane kolankowymi, gdzie obie powierzchnie ścian (pozioma i pionowa) są pokryte taflami. Skąd rosnąca popularność tych rozwiązań? Stale poprawia się jakość i dostępność systemów okiennych. Dziś już coraz łatwiej jest znaleźć, a potem zrealizować za rozsądne pieniądze, projekt domu z oknami kolankowymi, jak np. w tych koncepcjach:
Z315, czyli duży, wygodny dom-stodoła z parterem praktycznie pozbawionym okien od frontu i oknami kolankowymi w poddaszu.
Z378 - projekt domu z oknami narożnymi, które zapewniają dużą ilość światła wewnątrz
Z388 z oknem narożnym w sypialni i innymi ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi
Podsumowanie
Projekty domów z oknami skierowanymi na jedną stronę to innowacyjne podejście do budowy na wąskich działkach. Sprytnie rozplanowane otwory okienne mogą zmniejszyć uciążliwość sąsiedzkich spojrzeń, jednocześnie wprowadzając do wnętrza domu naturalne światło. Ważne jest odpowiednie dostosowanie rozmieszczenia okien do naszych preferencji i warunków otoczenia, aby finalny efekt był zarówno funkcjonalny, jak i estetyczny