Taras krok po kroku – wszystko, co musisz wiedzieć

Taras krok po kroku – wszystko, co musisz wiedzieć

Wieczory na własnym tarasie to marzenie wielu osób budujących dom. Zazwyczaj jednak budowa domu wysuwa się na pierwszy plan, a marzenie o ganku z prawdziwego zdarzenia są odkładane na później. Poniżej wszystko o tym, jak zorganizować taras krok po kroku od strony prawnej, budowlanej i aranżacyjnej.

Jak przygotować się do urządzenia tarasu?

Wszyscy myślenie o tarasie zaczynamy od dobierania uroczych mebli i pięknych dodatków. Tymczasem to detale, a najważniejsze w tarasie są aspekty praktyczne.

Na czym będzie się opierał?

Jaka wielkość?

Co z zadaszeniem?

Poniżej podpowiadamy, jak zorganizować taras krok po kroku.

Taras — jaka podstawa?

Najważniejsze pytanie, jakie trzeba sobie zadać, dotyczy podstawy tarasu. Po pierwsze, czy taras ma być na poziomie gruntu, czy podniesiony? Większość osób wybiera to drugie rozwiązanie, choć jeśli drzwi Twojego domu są umieszczone kilka cm nad ziemią, to musiałbyś je wymienić i nieco przebudować wyjście, by móc schodzić z nich wygodnie na taras, który jest położony niżej. Czyli masz do wyboru mniej więcej takie rozwiązania:

  • Taras na gruncie — najłatwiej go dodać do już wybudowanego domu, a dzięki specjalnym podkładkom tak naprawdę jest nieco wzniesiony, co zapewnia lepsze odpływanie wody.

  • Taras wzniesiony o 30-50 cm w stosunku do gruntu — najczęściej spotykany, ale musisz go zaplanować przed budową domu lub zamontować drzwi tarasowe odpowiednio wyżej

  • Taras wyżej — od 1 m dla półpięter czy parterów z podniesioną kuchnią, po nawet kilka m w przypadku wyższych kondygnacji. W tym przypadku w grę wchodzą nie tylko tarasy na palach itp., ale też tarasy na naturalnych wzniesieniach terenu, jak w tym projekcie domu.

O ile taras na gruncie da się postawić bez większego doświadczenia budowlanego, to do wielu wzniesionych tarasów będzie potrzeby fachowiec. W przypadku tarasów na palach, na skarpie etc., konieczne może być zamówienie projektu tarasu i uzyskanie zgody na jego wzniesienie.

Z czego wykonać taras?

Kolejne pytanie dotyczy tego, z czego właściwie wykonasz swój taras. Poniżej trzy najpopularniejsze możliwości:

  • Taras drewniany

Taras drewniany wymaga pomocy fachowców. Większość tego typu konstrukcji rozstawia się na legarach, więc wymagają odpowiedniego materiału, wiedzy i siły. Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić taras, to na pewno myślałeś o drewnie. Jest najpiękniejszym materiałem konstrukcyjnym, ale niestety również jednym z droższych. Daje dużo możliwości, bo zależnie od gatunku ma różny charakter. Niestety, jest też drogie i trzeba je regularnie konserwować. Jeśli chcesz na tarasie grillować lub ogrzać się przy kominku, to może nie być odpowiednie rozwiązanie, bo choć drewno tarasowe jest odpowiednio konserwowane, to nie da się ukryć, że jest też bardziej łatwopalne, niż metalowy lub betonowy taras.

Czy wiesz, że… najprostszy możliwy sposób na taras to rozstawienie palet. W zwyczajnych szerokość odstępu deszczułek jest zbyt duża, ale da się kupić tzw. pełne palety lub gotowe podesty tarasowe. To nie jest rozwiązanie, które przetrwa kilkadziesiąt lat, ale świetnie się sprawdzi na 1-2 lata.

  • Taras betonowy

Choć w pierwszej chwili wydaje się, że “wystarczy wylać beton”, w rzeczywistości taki taras najczęściej jest zbrojony, a przy ścianie znajduje się 1-2 centymetrowa szczelina. W tym wypadku ważna jest też odpowiednia izolacja ściany domu. Budowa betonowego tarasu krok po kroku raczej nie jest więc zadaniem dla amatorów.

Może się wydawać, że betonowy taras nie wygląda zbyt szlachetnie. Jednak da się go w taki sposób wykończyć, że będzie wyglądał jak drewniany, metalowy czy kamienny taras. Beton świetnie sprawdza się do bujnych ogrodów, w których trawnik nie będzie regularnie przycinany. Ukryte w cieniu zarośli drewno mogłoby niszczeć, podczas gdy taki taras przetrwa kilkadziesiąt lat.

  • Taras metalowy

Metalowe ramy tarasów są rzadsze, ale fajnie wyglądają jeśli chodzi o urządzenie tarasu w lofcie lub domu w takim stylu. Zazwyczaj spawa się go na miejscu na wymiar. Zaletą jest możliwość stosunkowo prostego (na tle drewna czy betonu) stawiania wznoszonych tarasów, również z gotowymi, krętymi schodami prowadzącymi w dół. Nie jest jednak zbyt przytulny, a jego wykonanie należy do najdroższych.

  • Inne, eksperymentalne metody

Tak naprawdę samodzielna budowa tarasu krok po kroku jest możliwa, a poniżej kilka ciekawych pomysłów na to, jak to zrobić: z kostki brukowej, bloczków betonowych, bloczków perlitu. Szczególnie warto zainteresować się tym ostatnim sposobem, bo perlit w blokach po prostu stawia się jeden obok drugiego — nie trzeba już ich w żaden dodatkowy sposób łączyć. Rzadziej spotyka się tarasy szklane, jak w tym projekcie domu.

Wykończenie podłogi tarasu

Najprzyjemniejszą częścią, jeśli chodzi o to, jak urządzić taras, jest z pewnością wybieranie pokrycia podłogowego. Tu też istnieje szereg opcji, od kafelków, płyt betonowych czy kamiennych, które powinien układać fachowiec, po gotowe panele z deseczkami, które montuje się samodzielnie w systemie “na klik”.

Więcej: Taras z boku czy od frontu? Ile to kosztuje? Przeglądamy

Ważne! Nawet takie gotowe systemy trzeba będzie przyciąć na krawędziach, a niekiedy też podkleić. Warto więc wybierać je tylko wtedy, gdy masz takie umiejętności lub Twój taras idealnie odpowiada wielkością wymiarowi tych paneli.

Nie jest prawdą, że betonowy taras da się wykończyć tylko kamieniem i betonem, choć układanie na nim desek jest skomplikowanym zadaniem dla fachowca. Najłatwiej jest z tarasami drewnianymi, bo same w sobie stanowią ozdobę i nie musisz ich już wykańczać.

Inne dodatki do tarasu

Przez wieki taras był prostą, powtarzalną na całym świecie konstrukcją. Dziś jednak coraz więcej osób decyduje się na specyficzne dodatki. Większość z nich trzeba wprowadzić do konstrukcji jeszcze na etapie budowy. Chodzi o ogrzewanie — np. Kanałowe, przy użyciu grzejnika w rynience umieszczonej pod tarasem, lub po prostu ogrzewanie podłogowe.. Inny taki pomysł to listwa lub punkty świetlne wpuszczone bezpośrednio w podłogę tarasu. Czy da się je zamontować w każdym tarasie? Niestety nie; najprościej będzie w przypadku betonowych i murowanych konstrukcji.

Zobacz: Tradycyjny projekt domu z garażem dwustanowiskowym i tarasem bocznym.

O czym pamiętać, zaczynając budowę tarasu?

Najważniejsze, o czym trzeba pamiętać, to dwie kwestie: odprowadzanie wody i zadaszenie tarasu. To pierwsze trzeba zaplanować jeszcze przed zakupem komponentów do budowy tarasu.

Ważne! Taras nie powinien być idealnie równy! Wskazane jest stworzenie spadku od 1 do 3 proc. Na metr tarasu, zaczynając od ściany budynku. Dzięki temu nie będzie się tam gromadziła woda.

Poza odprowadzaniem deszczówki zadbaj też o zadaszenie i to na tyle duże, by woda spływała z niego już poza obręb tarasu. Istnieją jednak również mobilne markizy czy żagle, które można zwinąć po sezonie. Przy tarasach drewnianych świetnie wyglądają pergole i rzeźbione słupki.

Nie chcesz budować tarasu kro po kroku? Zobacz parterowy dom, z dachem wielospadowym oraz gotowym zadaszonym tarasem w bryle budynku.

Urządzenie tarasu a przepisy prawne

Wiele osób popełnia następujący błąd: o ile ich dom znajduje się w odpowiedniej odległości od granicy działki, to budując taras krok po kroku, zapominają już o takich wymogach. Tymczasem prawo budowlane mówi, że:

„Odległość od granicy z sąsiednią działką budowlaną nie może być mniejsza niż: 1,5 m do okapu, gzymsu, balkonu lub daszku nad wejściem, a także do takich części budynku jak galeria, taras”

Warto więc to dobrze zmierzyć. A co mówi prawo budowlane na temat zadaszenia tarasu?

  • Urządzania czy remontu domu, a więc np. postawienia pergoli czy montażu markizy, nie trzeba nigdzie zgłaszać.

  • Remont czy rozbudowę polegającą na dodaniu pewnych elementów, jak ścian i zadaszenia dużego tarasu, trzeba zgłosić.

  • Większe prace budowlane, które naruszają konstrukcję budynku (np. Wymiana dachu, a przy tym jego podniesienie i przedłużenie, by zachodził na taras) - to wymaga pozwolenia na budowę.

Pozwolenia wymaga też sama budowa tarasów większych niż 35 m2. Mniejsze tarasy można budować bez takich formalności. Oczywiście pozwolenia będzie wymagało też dobudowanie tarasu w budynku wielorodzinnym; również w bliźniaku czy segmencie. Dlaczego? Nikt nie chciałby, by nad nim lub pod nim powstało coś jak w Jastrzębiu-Zdroju, gdzie mężczyzna postawił sobie na dachu bloku ogród, willę i lądowisko dla helikopterów. Podczas uzyskiwania pozwolenia na budowę tarasu urząd sprawdzi m.in. strefę oddziaływania obiektu. Dzięki temu nasz daszek tarasu nie zablokuje sąsiadowi widoku na słońce ani nie będzie go zmuszał do okrążania domu dużym łukiem.

Jak umiejscowić taras?

Umiejscowienie tarasu po pierwsze musi być właściwie pod względem domowych pomieszczeń, po drugie: stron świata, a po trzecie — brać pod uwagę prywatność mieszańców względem sąsiadów czy przechodniów.

Ważne! Najprostszym sposobem na to, jak zorganizować taras pod względem stron świata, jest wybór projektu domu z gotowym tarasem. Zwykle będzie on już zaplanowany od południa z wejściem z salonu.

Taras najczęściej planuje się z wyjściem z kuchni lub salonu, rzadziej — z sypialni, a raczej unika się tarasów od strony łazienki i dziecięcych pokoi. Taras dookoła domu robi wrażenie, ale w praktyce może krępować osoby przebywające w sypialni. Sprawdza się natomiast, jeśli parter domu to duża, otwarta kuchnia z salonem. Jeśli chodzi o strony świata, to najlepiej sprawdza się taras od południa i południowego zachodu. Wyjątek stanowią tarasy na wyższych kondygnacjach czy na dachach — taras od wschodu umożliwi obserwowanie wschodów słońca i jedzenie śniadań w jego blasku. Jeśli nie ma wyjścia i taras musi być od północy czy północnego wschodu, to warto go zabudować. Powierzchnia szyb pozwoli go nieco dogrzać, a poza tym będzie można z niego korzystać również zimą.

Jak zorganizować taras?

Do urządzania tarasu można podejść tak samo, jak do projektowania ogrodu czy wnętrza — tworząc makietę w programie komputerowym lub na kartce. Zmierz swój taras i zrób burzę mózgów jeśli chodzi o to, co koniecznie musi się tam znaleźć. Rośliny? Grill lub urządzenia grzewcze? Hamak? Następnie sprawdź, czy wszystkie z tych dodatków zmieszczą się na tarasie. Jeśli nie, stwórz listę priorytetów i zacznij wydzielać strefy, które pomieszczą te sprzęty.

Ważne! Zaplanuj na tarasie miejsce na ok. 50 proc. Więcej osób, niż mieszka w domu i tak kupuj kanapy czy zestawy wypoczynkowe. Czyli: 3-4 miejsca do siedzenia w domu, w którym mieszkają dwie osoby, 7-8 dla rodziny 5-osobowej itp.

Jeśli taras jest mniejszy, szukaj mebli wielofunkcyjnych, jak skrzynia do przechowywania, na której można siedzieć czy pufa z miejscem do chowania poduszek.

Tras krok po kroku – porady

Poniżej kilka porad, które ułatwią stworzenie efektownego tarasu krok po kroku:

  • Wybierz kolor lub kształt przewodni i szukaj takich dodatków czy mebli. To pomoże uniknąć wizualnego chaosu. Czyli: okrągłe pufy, stoli i fotele lub kwadratowy stół, krzesła i grill.

  • Dywan na tarasie sprawia, że robi się bardzo przytulnie, ale unikaj go na tarasach na poziomie gruntu, nie w pełni zadaszonych, z wyjściem do ogrodu i z grillem lub urządzeniami grzewczymi. Szybko się pobrudzi i zniszczy.

  • Wybierz najlepsze oświetlenie, na jakie Cię stać, bo plastikowe lampki robią kiczowate wrażenie. Warto zainwestować w żeliwne latarnie lub rzeźbione klosze, do których wstawisz świeczkę.

  • Urządzenie tarasu może ułatwić trzymanie się jednego stylu przewodniego. Najbardziej inspirujące są obecnie: styl boho, śródziemnomorski i minimalistyczny. Odwołuj się do jednego z nich, gdy robisz zakupy, a łatwo stworzysz spójny, efektowny taras krok po kroku.

Podsumowanie

Urządzanie tarasu to samo dobieranie lampek i foteli? Błąd! Ten poradnik pokazuje, że budowa tarasu krok po kroku to złożony proces, który warto rozpocząć jeszcze na etapie budowy domu. Później trzeba zaplanować odprowadzanie wody, wykończenie i zadaszenie, a urządzanie tarasu jest tak naprawdę wisienką na torcie tych wielomiesięcznych wysiłków.

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Taras krok po kroku – wszystko, co musisz wiedzieć"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.
OK, zgadzam się zmieniam zgody