Przepisy przejściowe do EP – dotychczasowe regulacje obejmą wnioski złożone do końca roku 2020

Zgodnie z Dyrektywą w sprawie charakterystyki energetycznej budynków wszystkie wznoszone budynki na terenie Unii Europejskiej mają spełniać wymagania dotyczące niskiego zapotrzebowania na energię pochodzącą ze źródeł nieodnawialnych. Zmiany przepisów, które mają wymusić jej realizację są wprowadzane etapami od 2014 roku. W Polsce z dniem 01.01.2021 ustawa „Prawo Budowlane” zostaje po raz kolejny znowelizowana i wprowadza obowiązkowy współczynnik EP o wartości 70 kWh/m2*rok. Wskaźnik ten określa roczne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną, wykorzystaną do ogrzania budynku, ogrzania wody, do wentylacji, chłodzenia, czy oświetlenia. O tym, co to oznacza dla inwestorów, zwłaszcza indywidualnych, pisaliśmy w styczniu w artykule Nowy standard energooszczędny WT 2021 dostępny w ofercie Z500

Aby budować zgodnie z WT2017 należy złożyć wniosek o pozwolenie na budowę do końca roku

Ważnym elementem nowej regulacji był termin, od jakiego inwestorzy zobowiązani są do spełniania nowych wymagań. Według pierwotnej treści rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie standard WT 2021 miał bezwzględnie obowiązywać inwestorów, którzy otrzymają pozwolenie na budowę w 2021 roku. Oznaczało to, że każdy stworzony według starych wymagań projekt, dla którego nie sfinalizowano formalności, to znaczy nie wydano pozwolenia na budowę, jeśli inwestor o nie zawnioskował, musiałby być dostosowany do nowych wytycznych. Uzależniało to działania inwestora od procedury administracyjnej i pracy urzędników. Na skutek działania wielu organizacji branżowych związanych z budownictwem przepis zostanie zmieniony. Obecnie konsultowany projekt rozporządzenia zmieniającego to wymienione powyżej zakłada, że dotychczasowe normy energetyczne zgodne ze standardem WT 2017 można stosować do spraw wszczętych i niezakończonych przed końcem bieżącego roku. Dzięki temu, wnioski złożone przez inwestora w bieżącym roku, będą procedowane na dotychczasowych zasadach, niezależnie od momentu, w którym decyzja stanie się ostateczna i nie trzeba mieć pozwolenia na budowę wydanego w 2020 roku aby budować według starego standardu.

Lepsze parametry energooszczędne domu oznaczają wyższe koszty budowy, ale niższe opłaty eksploatacyjne. Każdy inwestor jednak musi sam dokonać kalkulacji i wyboru. Nowe standardy oznaczają dom bardziej ekologiczny i komfortowy, który dzięki lepszej izolacji będzie chłodny latem i ciepły zimą, ale wiążą się z poniesieniem wyższych kosztów na materiały budowlane, głównie izolacje ścian i dachu, okna pionowych i dachowych oraz drzwi zewnętrze, które dla WT 2021 powinny mieć lesze parametry cieplne.


Najważniejsze zmiany w projekcie Z500 zaktualizowanym do WT2021

Jeśli chodzi o projekty w standardzie WT 2021, to uwzględniają one grubszą izolację na dachy, ściany i podłogi oraz bardziej energooszczędną stolarkę drzwiową i okienną. Zapewniają likwidację mostków cieplnych. Kominki przeważnie zastępowane są biokominkami. Konstrukcja domów uwzględnia Eurokody, czyli zestaw norm europejskich, które określają zasady projektowania i wykonywania konstrukcji budowlanych oraz sposoby weryfikacji cech wyrobów budowlanych o znaczeniu konstrukcyjnym, obowiązujący w państwach członkowskich Unii Europejskiej na podstawie Dokumentu Harmonizacyjnego. Instalacje grzewcze, zależne od wielkości domu, to rozwiązania korzystające w jak największym stopniu z odnawialnych źródeł energii, czyli np. pompy ciepła + ogrzewanie podłogowe albo piece na gaz i kolektory słoneczne oraz zawsze dodatkowo rekuperacja. Dokumentacja WT 2021 przygotowywana jest w nowym standardzie druku, na większych arkuszach z bardzo wysoką precyzją. Technologia Océ DirectPress® odpowiada za niezmiennie wysoką jakość druku i znakomite pasowanie rysunków.
Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Przepisy przejściowe do EP – dotychczasowe regulacje obejmą wnioski złożone do końca roku 2020"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem