Projektami bliźniaków zazwyczaj interesują się deweloperzy, którzy planują budowę większego osiedla. Czasem wybierają je też rodziny, które chcą budować wspólnie i mieszkać blisko siebie. Jest jednak i trzecia grupa osób, dla których projekty bliźniaków są wręcz stworzone — to właściciele firm.
W Polsce jest ok. 5 tys. średnich i 50 tys. małych firm. Działa też ok. 1,8 mln osób prowadzących działalność gospodarczą. I o ile duże firmy mają biura w wieżowcach lub własne siedziby, to tym mniejszym wystarczyłaby często niewielka powierzchnia magazynowa lub małe biuro na 1-2 osoby. Ta potrzeba rośnie wraz ze wzrostem popularności pracy zdalnej i tzw. „home office”. Praca z domu nie zawsze jest możliwa i komfortowa, dlatego wielu właścicieli firm rozważa budowę domu…z biurem. Projekty bliźniaków doskonale się do tego nadają. Czy są one rzeczywiście atrakcyjną alternatywą dla dwóch niezależnych budynków? Przyjrzyjmy się projektom bliźniaków na wąską działkę, nowoczesnym projektom domów bliźniaków do 100 m2 oraz projektom z poddaszem.
Zobacz też inne praktyczne projekty domów z lokalem usługowym.
Projekty bliźniaków na wąską działkę
Własna ziemia w mieście jest na wagę złota. Coraz częściej działki budowlane są wąskie, co sprawia, że znalezienie odpowiedniego projektu staje się wyzwaniem. Projekty bliźniaków na wąską działkę stanowią idealne rozwiązanie dla osób, które chcą wykorzystać dostępną przestrzeń w pełni, zyskując przestrzeń na dom, biuro i garaż na 150-300 m2.
Zb43 to ciekawy projekt bliźniaka z poddaszem, trzema pokojami i reprezentacyjnym salonem na parterze. Zamieniając jeden z segmentów na biuro, można w ten sposób uzyskać całkiem dużą firmową siedzibę z pokojami dla kilku osób, magazynem i miejscem do spotkań czy narad.
Zb3 to projekt bliźniaka z garażem. Zamieniając jeden z nich na magazyn, można uzyskać bardzo funkcjonalną przestrzeń dla firmy za naprawdę rozsądne pieniądze.
Nowoczesna bryłaZb8 wpisze się w zabudowę dzielnicy o bardziej biurowym charakterze. Z tyłu jest jednak miejsce na taras, balkon i ogród, przez co w takim domu można nie tylko pracować, ale i żyć na co dzień.
Nowoczesne projekty domów bliźniaków na wąską działkę często uwzględniają wszelkie udogodnienia jak garaż, kotłownia, spiżarnia czy garderoba, dzięki czemu można cieszyć się komfortem życia, nie rezygnując z funkcjonalności.
Więcej: czy dom dwulokalowy to dobry pomysł?
Projekty domów-bliźniaków do 100 m2: małe, ale praktyczne
Projekty domów-bliźniaków do 100 m2 stają się coraz bardziej popularne, zwłaszcza wśród osób, które cenią sobie oszczędność miejsca i minimalizację kosztów budowy. Dwa niewielkie lokale przedzielone ścianą łatwiej zaaranżować na część prywatną i biurową, niż jeden, większy dom. Jednocześnie gdyby w przyszłości plany się zmieniły, to projekt bliźniaka do 100 m2 wciąż pozostanie praktyczny — może w nim zamieszkać senior lub student, a w ostateczności segment można sprzedać. Zb47 to najlepszy przykład takiego projektu — na 70 m2 mieszczą się trzy pokoje i salon, więc to przestrzeń odpowiednia zarówno dla rodziny, jak i biznesu. Warto w tym miejscu wspomnieć, że budowa takiego bliźniaka będzie tańsza, niż dwóch osobnych domów.
Projekty domów bliźniaków z poddaszem
Projekty bliźniaków z poddaszem są idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Poddasze może stać się dodatkową sypialnią, biurem, czy przestrzenią rekreacyjną. Dla dwóch rodzin mieszkających obok siebie to doskonała okazja, aby zyskać dodatkową przestrzeń życiową bez konieczności budowy osobnych domów. Tego rodzaju projekty domów bliźniaków pozwalają na elastyczne dostosowanie wnętrza do indywidualnych potrzeb każdej rodziny. Biuro można zaaranżować nie tylko w jednym z segmentów, ale też na piętrze, pozostawiając parter do dyspozycji rodziny. Lub odwrotnie: części biurowe mogą znajdować się na dostępnym od strony ulicy parterze, z dyskretnym wejściem na piętro, gdzie mieści się mieszkanie.
Podsumowanie
Podsumowując, projekty bliźniaków stanowią interesującą alternatywę dla dwóch osobnych domów. Są bardziej efektywne pod względem wykorzystania przestrzeni i kosztów — da się w ten sposób zaoszczędzić ok. 20-40 proc. środków poświęconych na budowę. Warto dobrać projekt, który będzie najlepiej odpowiadał Twoim potrzebom i specyfice prowadzonej działalności, niezależnie od tego, czy to będzie projekt domu bliźniaka na wąską działkę, niewielkiego bliźniaka do 100 m2, czy nowoczesnego budynku z poddaszem.
Projekty bliźniaków: FAQ
Jakie są typowe metraże bliźniaków? Projekty bliźniaków najczęściej mieszczą się w przedziale od 70 do 140 m2 powierzchni na segment (czyli łącznie od ok. 140 do 280 m2).
Jak duża działka jest potrzebna, aby postawić bliźniak? Zazwyczaj wystarczy od ok. 200 do 400 m2, a więc znacząco mniej, niż potrzeba, by postawić dwa domy o podobnym metrażu.
Dlaczego warto rozważać projekty bliźniaków jako alternatywę dla dwóch osobnych domów? Ze względu na efektywne wykorzystanie przestrzeni, oszczędność kosztów budowy oraz bliskość sąsiadów, biura lub rodziny. Można też podzielić koszty, budując etapami lub część inwestycji realizując jako firma.
Czy zawsze da się prowadzić firmę w bliźniaku? To zależy od miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Poza tym biorąc kredyt lub dofinansowanie budowy (np. termoizolacji itp.), sprawdź, czy będziesz mógł wykorzystać postawiony dom jako biuro.
Czy istnieją projekty domów bliźniaków do 100 m2? Tak, istnieją projekty domów bliźniaków o powierzchni do 70 m2 na segment, co daje 140 m2 przy dwóch segmentach na jednej działce.
Czy projekty bliźniaków są tańszą opcją niż budowa dwóch osobnych domów? Tak, projekty bliźniaków mogą być tańszą alternatywą, ponieważ dzielą pewne koszty, takie jak zakup działki i przyłącza. Jednak koszty związane z budową i wykończeniem mogą się różnić w zależności od projektu i lokalizacji.