Adaptacja domu z lat 80. na nowoczesną bryłę to duże wyzwanie. W obliczu aktualnych cen mieszkań pojawia się jednak coraz więcej osób myślących o projekcie przebudowy domu z PRL. Dorosło też już pokolenie dzieci, które otrzymały w spadku nie zawsze piękne domy wybudowane w latach 80. i 90. i zastanawiają się, co z nimi zrobić.
Od czego zacząć projekt przebudowy domu z lat 80. XX w.?
Coraz więcej jest historii typu „Starą kostkę zamienili na dom marzeń”. Poniżej kilka kroków, które trzeba przejść, by przerobić dom z lat 80. na nowszy i… nie żałować.

1. Diagnoza stanu technicznego
Pierwszym krokiem jest gruntowna diagnoza stanu technicznego budynku. Obejmuje to ocenę stanu konstrukcji, instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych oraz ocieplenia. Wiele rozwiązań z tamtych czasów jest już dziś nie do przyjęcia (np. aluminiowe przewody, eternit na dachu), ale inne, jak np. posadzki w szachownicę, warto zachować.
2. Poprawa izolacji termicznej
Pojęcie na temat izolacji termicznej kilkadziesiąt lat temu było zupełnie inne, niż dziś. Nowoczesny budynek musi być dobrze izolowany, aby zmniejszyć straty ciepła i oszczędzać energię. Zastosowanie nowoczesnych materiałów izolacyjnych, takich jak wełna mineralna czy pianka poliuretanowa, jest kluczowe, ale najpierw musisz wiedzieć, jaki jest stan domu i co trzeba zmienić.
3. Nowa instalacja grzewcza
W większości starszych domów zastosowano przestarzałe systemy grzewcze, które nie spełniają dzisiejszych norm efektywności energetycznej. Warto zainwestować w nowoczesne źródła ciepła, takie jak pompa ciepła lub kolektory słoneczne, aby obniżyć koszty ogrzewania i zminimalizować wpływ na środowisko. Wszystko to jednak wiąże się często z gruntownym remontem (np. wymiana dachu, zrywanie podłóg), i dlatego właśnie warto ocenić stan domu przed podjęciem jakichkolwiek decyzji. Może się okazać, że projekt przebudowy domu z lat 80. będzie tańszy, niż mogłoby się wydawać, bo np. podłogi i tak trzeba byłoby wymienić, więc można przy okazji nieco taniej założyć elektryczne ogrzewanie podłogowe.
Projekty przebudowy domu z lat 80. — inspiracje
Gierkowska „kostka” czy dom z lat 80. to prosta bryła, którą da się zaaranżować w zupełnie nowy sposób. Poniżej kilka inspiracji:
Zx217 to najprostszy, typowy projekt przebudowy domu z lat 80. Nowe elewacje i przeszklenia czasem wystarczą, by nadać bryle całkowicie inny charakter.
Zx216 to ciekawa propozycja dla ambitnych — na bazie PRL-owskiego domku może powstać coś pomiędzy żoliborską willą a nowoczesnym dziełem dizajnera. Ciekawa fasada i drewno na elewacji sprawiają, że nie da się go pomylić z domem z czasów PRL.
Czasem gdy na działce stoi już prosty dom z lat 80., można to potraktować jako punkt wyjścia do śmiałej inwestycji. Świetnie sprawdzi się do tego projekt zr20, czyli futurystyczna willa z imponującymi przeszkleniami. Dość często takie budynki powstają na bazie PRL-owskich „kostek” (przykłady można znaleźć w tym artykule w branżowym piśmie Bryła.pl).
To tylko garść przykładów, które dają wyobrażenie o tym, co jest możliwe. Więcej znajdziesz tu:
Przebudowa starego domu — projekty.
Podsumowanie i koszty
Trzeba obalić jeden mit: zakup i przebudowa domu z lat 80. wcale nie muszą być tańsze, niż kupno nowego mieszkania. Niedawno media obiegł opis przypadku z Poznania. Inwestorzy w 2019 r. kupili tam PRL-owski bliźniak, który po remoncie rzeczywiście odmłodniał o kilkadziesiąt lat. Cena? Zakup domu kosztował 450 tys. zł, podczas gdy remont — kolejne 600 tys. zł…
Jak widać, przebudowa domu z lat 80. na nowoczesną rezydencję to wyzwanie. Nie ma co się czarować: czasem bardziej opłacalne będzie po prostu postawienie nowego domu. Jest jednak wiele osób, które odziedziczyły taką nieruchomość i zastanawiają się, co z nią zrobić. Może się okazać, że po odpowiednich pracach remontowych taki dom może stać się energooszczędny, ekologiczny i przestronny. W przypadku ewentualnej sprzedaży nabywcy nawet nie przyjdzie do głowy, że ma do czynienia z PRL-owską „kostką”... co pozwoli uzyskać o wiele lepszą cenę. Czasami warto skorzystać z pomocy architekta czy inżyniera, aby efektywnie wykorzystać potencjał przebudowy domu z lat 80. i stworzyć wymarzony, nowoczesny dom.