Miejsce do nauki w nowym domu

Początek roku szkolnego jest okazją, aby pomyśleć o miejscu do nauki dla dzieci. Jeśli zamierzasz kupić gotowy projekt domu i planujesz budowę, to najczęściej z myślą o tym, aby każde Twoje dziecko miało swój pokój z miejscem do nauki i na relaks. Własny pokój wspiera optymalny rozwój dziecka i kształtowanie dobrych relacji w rodzinie, ponieważ każdy powinien czuć, że ma swoje miejsce w domu. Być może rozważasz projekt z dodatkowym pokojem do pracy, czy to dla siebie czy dla dorastających dzieci. Komfortowe i sprzyjające kreatywności miejsce do nauki lub pracy umysłowej powinno przede wszystkim być zorganizowane w sposób zapewniający zdrową pozycję kręgosłupa i ochronę wzroku przy czytaniu, ale warto też zadbać o inspirujący wystrój.


Miejsce do nauki powinno być nie tylko komfortowe, ale i inspirujące. Zobacz wnętrza w projekcie domu parterowego Z35

Pokój do nauki


Kiedy przeglądasz gotowe projekty domów, prawdopodobnie w pierwszej kolejności zwracasz uwagę na metraż poszczególnych pomieszczeń. Myślisz o tym, aby znacznie powiększyć przestrzeń życiową dla siebie i dzieci. Jeśli chodzi o projekt pokoju dla dziecka zauważ, że nie tylko wielkość jest ważna. O tym, czy pokój jest naprawdę dobrze zaprojektowany, przekonasz się, kiedy zaczniesz rysować lub ustawiać w nim meble i wyobrazisz sobie codzienne funkcjonowanie w tym pomieszczeniu. Pokoje dzieci pełnią bowiem kilka funkcji, dlatego zasadnicze znaczenie ma możliwość wygodnego podzielenia ich na poszczególne strefy. Przestrzeń pokoju dziecka powinna dać się urządzić w ten sposób, by nie tylko pomieścić, ale także rozdzielić poszczególne funkcje. Pokój młodzieżowy zazwyczaj jest jednocześnie miejscem nauki, relaksu i sypialnią, musi więc być możliwość odizolowania łóżka od biurka z komputerem, a także urządzenia miejsca, w którym będzie mógł przyjąć kolegów. Oczywiście wielkość tego pomieszczenia ma duże znaczenie, jednak ważne są też inne jego parametry.


Pokój w kształcie prostokąta można również ciekawie zaaranżować. Zobacz pokój dla starszego dziecka w projekcie Zx76

Jeśli chodzi o kształt, pokoje dla dzieci zbliżone do kwadratu urządza się łatwiej, a ich przestrzeń jest lepiej odbierana przez mieszkańców. Długi a wąski pokój nie będzie komfortowy, a ustawienie mebli wzdłuż ścian tylko pogłębi nieprzyjemne wrażenie. Kolejnym istotnym elementem jest położenie drzwi wewnętrznych. Powszechnym błędem jest osadzanie ich w narożniku pomieszczenia tak, że po otwarciu za skrzydłem nic już się nie mieści. Przed otwartymi drzwiami musi pozostać dostatecznie dużo wolnego miejsca, aby nie wchodzić bezpośrednio na biurko czy szafę. Usytuowanie okien ma znaczenie o tyle, o ile jeśli są one dużą płaszczyzną, to nie wykorzystamy jej na ustawienie regału czy szafy. To, czy okno jest wysoko bądź nisko osadzone, ma wpływ na rodzaj mebli, które można pod nim ustawić .

Meble dla ucznia


Kolejne zagadnienie dotyczące pokoju do nauki to meble. Obecnie ciekawy designe jest tak samo ważny jak komfort użytkownika. Dzięki właściwej pozycji przy biurku Twoje dziecko skupi się na pochłanianiu wiedzy a nie na bólu kręgosłupa czy karku. Przy wybieraniu i zakupie pierwszego biurka dla dziecka zadbaj, aby jego wysokość wynosiła około 55 cm. W wieku sześciu lat dziecko mierzy około 120-125 cm, zatem taka wysokość biurka jest jak najbardziej odpowiednia. Z roku na rok wysokość powinna być większa, dlatego praktycznie jest kupić biurko o regulowanej wysokości. Najczęściej wybiera się model o zakresie regulacji od 55 do 75 cm. Starsi uczniowie i dorośli powinni używać sobie biurka nie tylko wyższego, ale i szerszego, o pulpicie co najmniej 130 cm szerokości i około 85 cm głębokości. W miejscu do nauki warto potrzebna jest też odpowiednia ilość wolnej przestrzeni pod biurkiem - nogom wystarczy około 80 cm szerokości. Idealnie będzie, kiedy siedząc przy biurku dziecko będzie miało proste plecy, ręce swobodnie oparte o blat, a stopy o podłogę. Kąt pomiędzy ramieniem a przedramieniem oraz kąt pomiędzy podudziem a łydką powinien być prosty. Zwróć na to szczególną uwagę, kiedy będziesz dobierać do biurka wysokość krzesła. Pewnym wyznacznikiem są podłokietniki siedziska - wysokość krzesła należy ustawić tak, aby znajdowały się one mniej-więcej na wysokości blatu.

Oświetlenie


Odpowiednie światło w czasie nauki to rzecz podstawowa. Idealnie będzie jeśli umieścisz biurko bokiem do okna, tak aby dziecko pisząc nie zasłaniało sobie dłonią światła dziennego. Biurko osoby praworęcznej powinno zatem stać lewym bokiem do okna, a leworęcznej – bokiem prawym. Wieczorami bądź w pochmurne dni potrzebne będzie sztuczne oświetlenie. Lampka biurkowa może być wyposażona w żarówkę halogenową, świetlówkę albo żarówkę LED. Najlepiej, jeśli dobierzesz żarówkę LED o temperaturze barwowej około 4000-5000K. Takie światło ma subtelny, neutralny kolor, który nie męczy oczu. Odległość pomiędzy źródłem światła, a biurkiem również ma znaczenie – dobrze jeśli mieści się w granicach 35-50 cm. Ramię lampki biurkowej powinno być regulowane. Umożliwi to zachowanie odpowiedniej odległości pomiędzy biurkiem a źródłem światła.


Jasne pastelowe kolory sprzyjają skupieniu i nauce. Spójrz na ten ekonomiczny projekt domu

Kolory i inspirujący design

Obecnie dostępne są rozmaite designerskie gadżety uatrakcyjniające naukę, takie jak tablice kredowe o fantazyjnych kształtach, wieszaki na kolorowe karteczki z notatkami, piętrowe organizery na przybory biurowe. Dzięki tego rodzaju drobiazgom nauka staje się prostsza i ciekawsza, wzmacniają one kreatywność dziecka! Dobrze jeśli otoczenie, w którym zasiada ono do nauki będzie utrzymane w jasnych barwach - bieli, wanilii, jasnej zieleni czy błękicie. Te kolory uspakajają i sprzyjają przyswajaniu wiedzy. Z kolei krzykliwe dodatki – przedmioty w czarno-białe pasy czy elementy w kolorze fuksji pobudzają kreatywność, a jednocześnie nie będą nadmiernie męczyć oczu.

Komfortowe i zdrowe miejsce do nauki dla dziecka to nierzadko jedna z głównych przesłanek, które prowadzą do decyzji o budowie domu. Prawidłowy rozwój, szczęśliwe dzieciństwo i dobry start w dorosłość to są w końcu rzeczy, które najbardziej leżą na sercu rodzicom. Zanim wybierzesz gotowy projekt domu, wyobraź sobie, jak będą w nim wyglądały pokoje Twoich dzieci, w których będą one zdobywały wiedzę – swój podstawowy kapitał na dobrą przyszłość.

ZOBACZ GOTOWE PROJEKTY DOMÓW JEDNORODZINNYCH Z500

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Miejsce do nauki w nowym domu"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.

Jeśli nie możesz odzyskać hasła lub masz inne problemy techniczne zgłoś to na adres [email protected].

wysłano e-mail resetujący hasło

Sprawdź adres e-mail: gdzie wysłany został reset Twojego hasła.

Gdyby wiadomość nie dotarła w ciągu kilku minut, sprawdź także wiadomości w folderze spam.

Dlaczego warto mieć konto w Z500

  • rabat na projekt i specjalne promocje
  • oferta na budowę i kredyt
  • kontakt z innymi użytkownikami
  • darmowa wysyłka
  • rysunki szczegółowe do projektu
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem