Koszt budowy domu do 70 m2 bez pozwolenia

Koszt budowy domu do 70 m2 bez pozwolenia

Na temat domów do 70 m2 bez pozwolenia napisano i powiedziano już wiele, a uregulowania prawne w tym zakresie wciąż budzą emocje. W Internecie trwają dyskusje o wadach i zaletach tego rozwiązania. Jednym z często podnoszonych aspektów jest koszt budowy domu do 70m2 bez pozwolenia. Sprawdzamy, za ile można postawić niewielki dom do 70 m2.

Czym są domy do 70 m2 bez pozwolenia?

3 stycznia 2022 r., w ramach Polskiego Ładu, weszła w życie ustawa dotycząca domów do 70 m2. Nowe uregulowania dają każdemu właścicielowi działki możliwość wybudowania na niej domu do 70 m2. Budynek taki ma być przeznaczony do celów mieszkaniowych lub rekreacyjnych. Można postawić go w procedurze uproszczonej, bez kierownika i dziennika budowy.

Choć z całą pewnością ustawa dotycząca domów do 70 m2 rozwiązuje niektóre problemy i jest odpowiedzią na potrzeby wielu Polaków, to zanim zdecydujesz się na budowę, powinieneś rozważyć jej wady i zalety. Jedni upatrują w domach do 70 m2 bez pozwolenia szansy na własne lokum w dobie kryzysu i szalejących cen nieruchomości. Inni dostrzegają luki prawne i niebezpieczeństwa, takie jak ryzyko prowadzenia budowy przez osobę bez wiedzy i doświadczenia czy konieczność podpisania oświadczenia, że inwestor buduje dom w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.

Ile kosztuje dom do 70 m2 bez pozwolenia?

Jeśli plusy budowy domu do 70 m2 bez pozwolenia mają według Ciebie przewagę nad minusami, kolejnym krokiem powinna być kalkulacja budżetu. Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić wybierając niewielki dom do 70 m2.

Choć budowa niedużej nieruchomości wydaje się mało skomplikowanym przedsięwzięciem, to warto podzielić ją na trzy etapy, by następnie oszacować koszty każdego z nich: 

 • Konstrukcja budynku, czyli wykonanie fundamentów, ściany nośne, ściany działowe, kominy i wentylacja, strop i schody na poddasze użytkowe, elewacja zewnętrzna.
 • Budowa dachu, czyli konstrukcja dachu, docieplenie poddasza użytkowego, podbitka okapu, dodatki i wykończenie dachu.
 • Stolarka zewnętrzna i wykończenia wnętrz, czyli posadzki, tynki i gips, parapety wewnętrzne i zewnętrzne, instalacja elektryczna i wodno-kanalizacyjna, ogrzewanie.

  Poniżej prezentujemy szacunkowe koszty za każdy z etapów oraz za całość inwestycji. W kalkulacji wzięliśmy pod uwagę dom do 70 m2 – murowany, całoroczny, z poddaszem użytkowym oraz dachem dwuspadowym.

  Dom do 70 m2 bez pozwolenia – najtańsza opcja

  W pierwszym przypadku założyliśmy wykorzystanie najtańszych na rynku materiałów budowlanych, zatrudnienie wykonawców z niższej półki cenowej, a także wykonanie niektórych prostych zadań samodzielnie przez inwestora.

  • Konstrukcja budynku – koszt wynosi ok. 77 500 zł.
  • Budowa dachu – koszt wynosi ok. 23 100 zł.
  • Stolarka zewnętrzna i wykończenia wnętrz – koszt wynosi ok. 64 000 zł.

   W sumie koszt budowy domu do 70m2 bez pozwolenia, przy wyżej opisanych założeniach, wynosi ok. 164 600 zł.

   Dom do 70 m2 bez pozwolenia – średni koszt

   Kolejny wariant kalkulacji zakłada wybór materiałów o średnim koszcie i podobnych ekip budowlanych. 

   • Konstrukcja budynku – koszt wynosi ok. 92 600 zł.
   • Budowa dachu – koszt wynosi ok. 28 600 zł.
   • Stolarka zewnętrzna i wykończenia wnętrz – koszt wynosi ok. 83 100 zł.

    W tym przypadku koszt budowy domu bez pozwolenia do 70 m2 wyniesie ok. 204 300 zł.

    Dom do 70 m2 bez pozwolenia – najdroższa opcja

    Jeśli wybierzesz materiały budowlane z wyższej półki cenowej i postarasz się o ekipy z dobrą renomą, oznaczać to będzie większe koszty budowy.

    • Konstrukcja budynku – koszt wynosi ok. 129 700 zł.
    • Budowa dachu – koszt wynosi ok. 41 600 zł.
    • Stolarka zewnętrzna i wykończenie wnętrz – koszt wynosi ok. 123 700 zł.

     Maksymalny koszt budowy domu do 70 m2 bez pozwolenia przy powyższych założeniach wyniesie ok. 295 000 zł.

     Czy dom do 70 m2 bez pozwolenia to tani dom?

     Jeśli rozważasz budowę taniego, niewielkiego domu, na pewno warto, abyś wziął pod uwagę dom do 70 m2 bez pozwolenia. Ograniczysz dzięki temu koszty inwestycji. W zależności od tego, jakie materiały i ekipy wykonawcze wybierzesz, będą one wahały się od ok. 164 600 zł do 295 000 zł. Czeka Cię także mniej formalności związanych z inwestycją.

     Musisz mieć jednak świadomość, że budowa domu jednorodzinnego bez pozwolenia ma pewne ograniczenia. Zastanów się, czy koszt budowy domu to najważniejsze kryterium, oraz czy budowa bez nadzoru kierownika jest dla Ciebie. Innymi słowy – czy poradzisz sobie z takim zadaniem. Jeśli tak, korzystaj z nowych przepisów i ciesz się własnym lokum.

     Oceń artykuł
     (
     Ocen: 11
     Średnia: 4.45
     )
     Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Koszt budowy domu do 70 m2 bez pozwolenia"
     Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
     ^
     Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem