Jak tanio wybudować mały dom parterowy?

Jak tanio wybudować mały dom parterowy?

Najtańsze projekty domów parterowych

To, ile kosztuje budowa domu parterowego, zależy od wybranego projektu. Jeśli na tym etapie zdecydujemy się na droższe rozwiązania, to później trudno będzie zaoszczędzić. Warto szukać projektów domów parterowych, które uwzględniają konstrukcję szkieletową budynku. To stosunkowo tania technologia, która daje pewną dowolność, jeśli chodzi o użyte materiały wykończeniowe i wypełnienie ścian.

UWAGA – Sam projekt parterowego domu kosztuje średnio od 500 do 5000 zł. Bardziej jednak powinien liczyć się wyliczony w projekcie koszt całkowity powstałego budynku. Projekt droższy o kilkaset złotych może nam później oszczędzić dużo wydatków, jeśli uwzględnia np. energooszczędne rozwiązania czy tańsze materiały. Dlatego nie warto za wszelką cenę oszczędzać na projekcie domu parterowego.

Zobacz projekty domów parterowych w różnych stylach.

Ile kosztuje budowa domu parterowego?

Młodzi Polacy z niedowierzaniem patrzą na ceny domów. Budynek o powierzchni ok. 120 m2 kosztuje dziś nawet 200 – 300 tys. zł. Tyle kosztowałoby wybudowanie domu „pod klucz”, bez szukania na siłę oszczędności po drodze. Nic dziwnego, że pojawiają się liczne pomysły na to, by ciąć te koszty. Jednym z nich jest budowa małego domu parterowego.

Gdy rząd ogłaszał projekt domów parterowych i piętrowych bez pozwolenia do 70 m2 powierzchni, obiecywał, że ich postawienie będzie kosztowało ok. 125 – 185 tys. zł. Analizując zaproponowane w ramach programu projekty, nie widać było różnicy w kosztach dla stawiania domu o jednej lub dwóch kondygnacjach. Trzeba przyjąć, że takie wartości to minimum, jakie trzeba byłoby zapłacić za taki mały, parterowy domek, pamiętając, że na tym lista wydatków się nie kończy (działka, wylanie fundamentów, wykończenie). Chyba, że skorzystasz z jednej z bardziej oszczędnych technologii.

Z czego najtaniej budować dom?

Za najtańsze uchodzą następujące technologie budowy domu parterowego:

  • domy szkieletowe – jedna z najtańszych i najszybszych w budowie technologii
  • Eneroo – tzw. domy w paczce, czyli gotowe projekty domów parterowych i dwupiętrowych, które trzeba tylko „złożyć” na miejscu. Inwestor musi wylać fundamenty i położyć dach we własnym zakresie, ale prostota technologii zmniejsza koszty np. na etapie robocizny.
  • Domy z gliny i słomy – ta technologia uchodzi za tanią, bo inwestorzy mogą uczestniczyć w budowie, co pozwala ciąć koszty. Porównując jednak ceny domu wykonanego metodą tradycyjną przez ekipę z domem z gliny i słomy, koszty będą podobne.
  • Domy modułowe – to również system gotowych elementów, który pozwala wybudować nowoczesny dom nieco niższym kosztem, niż taki budowany tradycyjnym sposobem.

Jak zbudować domek na działce ogrodniczej?

Na działce ogrodniczej (np. w ramach ROD) bez pozwolenia może powstać altana lub domek parterowy o powierzchni do 35 m2. Dozwolone są wszystkie wymienione powyżej technologie, ale też inne:

  • kontenery – luksusowe kontenery mieszkalne mogą mieć kilkaset metrów powierzchni i kosztować setki tysięcy złotych. Jednak najprostsze kosztują już od kilku tys. zł. Nie nadają się może do stałego mieszkania, ale mogą sprawdzić się na działce.
  • Gotowe domy drewniane – w marketach budowlanych można kupić 10-15-metrowe domki za maksymalnie 20 tys. zł. Większe kosztują już ok. 50 tys. zł i są budowane według gotowych projektów domów parterowych dostępnych u producenta.
  • Domy mobilne – technologia jest modna i obiecuje spełnienie marzenia o tanim domu, choć w rzeczywistości taki domek do 35 m2 wraz z postawieniem i wszystkimi instalacjami może kosztować nawet 100 tys. zł i więcej. Alternatywą mogą być domy modułowe budowane od podstaw według projektu domu parterowego Z490 HB w technologii H-block.

Ile kosztuje pozwolenie na budowę domu?

Na tak postawione pytanie odpowiedź może pozytywnie zaskoczyć, bo pozwolenie to koszt jedynie 47 złotych plus 1 zł od każdego planowanego metra powierzchni domu. Łącznie to naprawdę drobne sumy, jednak te wydatki nie zamykają listy.

Wniosek o pozwolenie na budowę domu trzeba przecież skompletować, dołączając do niego projekt budowlany, informacje o ukształtowaniu terenu na działce czy mapy w kilku egzemplarzach. Wszystko to kosztuje łącznie kilka tysięcy złotych. Wiele osób powierza zebranie dokumentów specjalistycznym firmom, które dokładnie wiedzą, jakie są wymagania w danej gminie i potrafią szybko skompletować wymagane dokumenty. To dodatkowe ułatwienie, ale i koszty.

Gdy wstępnie orientujemy się w cenniku budowy domu, to zazwyczaj nie bierzemy pod uwagę wszystkich wydatków. Zdarza się, że w wycenie projektanci biorą pod uwagę same materiały i robociznę. Działka, pozwolenia czy przygotowanie terenu – to wydatki, o których samemu trzeba pomyśleć. A ile kosztuje wylanie fundamentów? Portale budowlane wyliczają, że za materiały i robociznę dla obiektu o powierzchni 100 m2 trzeba zapłacić nawet 25-30 tys. zł. Korzystanie z lokalnego piasku czy metody gospodarczej pozwala trochę zaoszczędzić, a dodatkowo robocizna w niektórych regionach kraju może być nieco tańsza. Nawet jednak licząc na duże oszczędności, trzeba być przygotowanym na wydatek rzędu 8-10 tys. zł.

Działka 500 m2 – jaki dom?

Dom parterowy może się wydawać prostszy w budowie, a przez to tańszy. W rzeczywistości raczej nie ma takich różnic jeśli chodzi o to, ile kosztuje wybudowanie domu. Bardziej liczą się użyte materiały, projekt i pozostałe czynniki. Projekt domu parterowego sprawdzi się najlepiej na dużej działce, gdzie można swobodnie rozbudowywać się we wszystkie strony. A działka 500 m2? ?Jaki dom się na niej sprawdzi? Warto odwołać się do prawa budowlanego. Jeśli odległość od granicy działki do ściany domu musi w każdym punkcie wynosić minimalnie 3-4 metry, to dla domu o powierzchni 70 m2 minimalna działka to 300 m2, a na działce o powierzchni 500 m2 będzie można stawiać dom parterowy o maksymalnej powierzchni wynoszącej ponad 200 m2.

Podsumowanie: jakie domy są najtańsze w budowie?

Dobra wiadomość jest taka, że postęp technologiczny daje nadzieję na kolejne możliwości, jeśli chodzi o tanią budowę parterowego domu – przykładem mogą być "domy z paczki" Eneroo. Każdą technologię trzeba jednak dokładnie sprawdzać, bo nie zawsze modna nowinka rzeczywiście jest tańsza w budowie (jak pokazuje przykład domów mobilnych). Wciąż bez zmian za najtańsze w budowie uchodzą domy drewniane i szkieletowe.

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Jak tanio wybudować mały dom parterowy?"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem