Kominek na tarasie lub w ogrodzie

Chyba większość z tych, którzy budują dom, szczególnie poza miastem, marzy o pięknym, wygodnym ogrodzie lub tarasie, na którym można by latem spędzać wolny czas. Z rozrzewnieniem wspominamy wpatrywanie się w ogień z dzieciństwa spędzanego u dziadków lub wakacji. Podobne wrażenia możemy zapewnić sobie, dzieciom i wnukom we własnym domu dzięki kominkowi zewnętrznemu.



W projekcie Zx183 zaplanowano kominki bliźniacze, na tej samej ścianie jest kominek w salonie i na tarasie.

Położenie komunika zależy od Twojego pomysłu, rozkładu domu i tarasów i innych warunków na posesji. Można go wybudować blisko budynku mieszkalnego, wręcz na którejś ze ścian, lub w otoczeniu małej architektury ogrodowej. Z tarasu będziesz mieć blisko do domu i co najważniejsze – do kuchni. Z kolei w głębi ogrodu łatwiej stworzyć kempingową atmosferę. Jeśli posadowisz go na tarasie osłoniętym od wiatru i zadaszonym, posłuży Ci także w czasie deszczu. Dobrym miejscem będzie załom ścian i podcień. Jeśli ktoś ma kominek w salonie, może zbudować bliźniaczy. Tarasowy powstanie wówczas na ”plecach” wewnętrznego. Jeśli wymyślisz sobie kominek wśród roślin ozdobnych, wystarczy utwardzony fragment gruntu i ścieżka. Wokół kominka przyda się trochę przestrzeni na letnią jadalnię, czyli stół i krzesła.

Kominek zewnętrzny możesz zbudować według własnego pomysłu lub kupić gotowy. Może on być wyposażony nie tylko w palenisko, okap, półkę i przestrzeń na drewno. Można zrobić lub dokupić ruszt, blachę do smażenia, wędzarnię, suszarnię itp. Na dużej działce zadaszony kominek ze stacjonarnym grillem pełni funkcję kuchni letniej. Konstrukcje oddalone od domu łączy się w aranżacji z zabudową ogrodową, a kominki na ścianie budynku przyjmują jego styl architektoniczny. Kominek powinien być wówczas spójny z bryłą budynku, utrzymany w podobnej kolorystyce i najlepiej zbudowany z podobnych materiałów. Okładzina kominka nawiązuje wówczas do elementów elewacji, cokołu lub komina. Kominek na tarasie buduje się jak najbliżej komina i powinien on być posadowiony na płycie fundamentowej na tej samej wysokości, na której znajduje się ława fundamentowa ściany zewnętrznej. Instalując gotowy kominek należy pamiętać o wykonaniu dylatacji między ścianą fundamentową i nośną budynku. Komin kominka zewnętrznego, analogicznie do wewnętrznego, musi być wysoki i sięgać ponad dach domu – 40 cm powyżej kalenicy.


Nietypowe rozwiązanie przedstawia wizualizacja z projektu Zx146 . Kominek zewnętrzny znajduje się na tarasie na piętrze budynku i podłączony jest do komina, z którego „korzysta” kominek w salonie, na parterze.

Jako zewnętrzny sprawdzi się kominek otwarty, który ze względu na niska wydajność grzewczą nie jest zalecane do salonu i wnętrza domu. Najważniejszymi elementami kominka otwartego są palenisko, gardziel, półka, służąca do wychwytywania spadającej sadzy, i nadproże, które zapobiega wydostawaniu się dymu.

Ściany, tył kominka, płytę paleniska i czapę muruje się z materiałów odpornych na działanie wysokich temperatur, wilgoci i mających zdolność akumulacji ciepła. Zazwyczaj są to kamień, cegła szamotowa lub klinkierowa. Zewnętrzną część płyty paleniska umieszcza się zwykle dość nisko, dlatego powinna być wysunięta do przodu, aby uniemożliwić spadanie popiołu na podłogę. Palenisko, komorę dymową i kanał muruje się z zachowaniem pełnej spoiny, aby były absolutnie szczelne. Okap musi być oparty na stalowej belce, jego obudowę może stanowić blacha stalowa, którą później się zabudowuje. Montuje się w nim szyber, czyli zasuwę do regulacji wielkości ciągu w kominie, co decyduje o szybkości spalania. To obok dokładania drewna jedyny sposób regulacji procesu spalania w kominku otwartym.

Kominek w ogrodzie, oddalony od domu, pozwala na większą swobodę. Takie rozwiązanie mamy w projekcie garażu GZ14. Osoby spędzające czas na biesiadzie nie przeszkadzają innym domownikom.

Przepisy nie precyzują, z czego należy wykonać taras, gdy znajduje się na nim kominek zewnętrzny. Może być on porośnięty trawą, wyłożony kostką lub płytami betonowymi czy deskami należy tylko pamiętać, aby ją zabezpieczyć materiałem niepalnym w odległości 60 cm od kominka. Może to być , terakota, blacha mosiężna lub kamień. Warto pamiętać również o tym, że kominek należy starannie odizolować od elewacji. Podczas grillowania często dookoła pryska tłuszcz, który może szybko ją zabrudzić. Nie powinno się budować kominka w miejscu bardziej uczęszczanym, aby ktoś kto przechodzi obok nie musiał się obawiać o bliskość ognia ani o to, że ograniczy widok na ogień domownikom, którzy relaksują się przy kominku.

Kominek na tarasie lub w ogrodzie to centrum relaksu domowników. Tworzy niepowtarzalny klimat i zachęca do relaksu na świeżym powietrzu. Różnorodność dostępnych rozwiązań umożliwia wybudowanie kominka niemal w każdych warunkach.

ZOBACZ OFERTĘ PONAD 1300 WYJĄTKOWYCH DOMÓW Z500

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Kominek na tarasie lub w ogrodzie"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.

Jeśli nie możesz odzyskać hasła lub masz inne problemy techniczne zgłoś to na adres [email protected].

wysłano e-mail resetujący hasło

Sprawdź adres e-mail: gdzie wysłany został reset Twojego hasła.

Gdyby wiadomość nie dotarła w ciągu kilku minut, sprawdź także wiadomości w folderze spam.

Dlaczego warto mieć konto w Z500

  • rabat na projekt i specjalne promocje
  • oferta na budowę i kredyt
  • kontakt z innymi użytkownikami
  • darmowa wysyłka
  • rysunki szczegółowe do projektu
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem