Kamień w domu: elewacja i aranżacja posesji

Niekwestionowana trwałość, łatwość w utrzymaniu i piękno płynące z bogactwa kolorów i różnorodności struktur kamienia, a także konkurencyjne ceny to główne przyczyny jego coraz większej popularności. Gotowe projekty domów jednorodzinnych uwzględniają go coraz częściej do wykończenia elewacji budynku, ogrodzeń, schodów zewnętrznych, kominków i innych drobnych elementów w otoczeniu domu. W aranżacjach nowoczesnych wnętrz wykorzystuje się go również z powodzeniem. Dostępne obecnie nowoczesne technologie obróbki umożliwiają zastosowanie tego materiału w dowolnym kształcie i formie, chociaż najpopularniejsze są wciąż kwadratowe lub prostokątne płyty i płytki.


W projekcie nowoczesnego domu ZX137 zaproponowano kilkuelementową elewację, w której kamień świetnie współgra z ciemnym i jasnym tynkiem.

Elewacje z kamienia naturalnego

Kamienne elewacje domów wyglądają elegancko i imponująco. Mogą to być całe fasady lub cokoły, słupy, narożniki podkreślające architektonicznych detale budynku. Kolory elewacji, sposób obmurowania kamienia i rodzaj materiału zależą od Twojej wyobraźni i dobrego projektu. Najpopularniejszym kamieniem w budownictwie jest marmur, ale rzadko używa się go na elewacje, ponieważ jest mało odporny na mróz i przebarwia się pod wpływem czynników atmosferycznych. Na elewację wybierzmy raczej granit – twardy, mrozoodporny kamień, występujący w wielu odmianach i kolorach. Łatwo dopasować go do każdego projektu elewacji, dlatego mimo dość wysokiej ceny, jest często wykorzystywany na okładziny zewnętrzne. Dobry jest piaskowiec – twardy i gładki, doskonale wygląda, a ponieważ jest dostępny w wielu kolorach, często wykorzystuje się go do wykańczania reprezentacyjnych elementów, jak np. cokoły. Trawertyn natomiast to pochodna wapieni w barwach beżu i brązu idealnie nadająca się na fasady. Łupek kwarcowy jest kamieniem o nierównomiernej, lekko metalicznej fakturze. Występuje w bardzo różnorodnych kolorach, od jasnych, poprzez beże i szarości, nawet do czerni, dzięki czemu wykańcza się nim fasady nowoczesnych domów. Bardzo wytrzymałym kamieniem jest także gnejs, powstały z przeobrażenia. Jeśli chodzi o sposób zastosowania, to kamieniem można pokryć całą fasadę lub tylko wybrane jej elementy. Powierzchnie z niego wykonane mogą mieć regularny geometryczny bądź nieregularny, nawiązujący do naturalnego, kształt. Kamień na elewacji może mieć powierzchnię gładką, groszkowaną, łupaną lub płomieniowaną.

Okładziny kamienne doskonale komponują się z zielenią ogrodów, warto również aby nawiązywały do nich ścieżki ogrodowe, podjazd,  a także elementy ogrodzeń. Wystarczy uważny dobór odcieni i faktury materiałów, aby elementy wykonane z kamienia tworzyły harmonijną kompozycję. Świetnie komponują się one z innymi materiałami wykończeniowymi, jak szkło czy stal.

Elewacja z kamienia dobrze wygląda w otoczeniu sielskich krajobrazów wsi, ale może też świetnie nawiązywać do estetyki kamienic i zabytkowych budowli wielkich miast, dlatego jest stosowany praktycznie wszędzie.

Kamień polny

To jeden z najstarszych materiałów budowlanych, łatwo dostępny, tani i praktycznie niezniszczalny. Kamień polny wykorzystuje się zarówno przy budowie domów, jak i w ogrodzie. Kiedyś kamienie zbierane na polach i większe głazy narzutowe stosowano tylko tam, gdzie występowały naturalnie, ale obecnie kamień polny można kupić w każdym składzie kruszyw budowlanych. Kamienie polne mają różne wielkość i kształt. Mogą być nieregularne albo obtoczone na skutek obróbki przez wodę. Różnorodne pochodzenie i odmienny skład chemiczny kamieni ma odzwierciedlenie w ich wybarwieniu, więc występują one w najrozmaitszych kolorach. Kamień polny doskonale komponuje się nie tylko w aranżacjach ogrodowych o charakterze rustykalnym. Można go wykorzystać przy domu w każdym stylu do budowy podmurówki domu, jako okładzinę elewacji, tarasów, kominków, jako budulec na ogrodzenia, ścieżki ozdoba oczek wodnych, na skalniaki ,kwietniki paleniska. Kamień polny nada Twojemu domowi charakterystyczny, rustykalny wygląd.


Kamień jest najbardziej oczywistym budulcem na zewnętrzy kominek – jak zaproponowana w projekcie funkcjonalnego domu Z1 L D 2k

Kamień sztuczny

To płytki lub płyty produkowane z betonu lub z konglomeratu kamiennego. Betonowe są mieszaniną kruszywa kamiennego z cementem, z dodatkiem pigmentów oraz plastyfikatorów. Wyrabia się z nich płytki, płyty oraz elementy nieregularne naśladujące kamienie tradycyjne. Konglomeraty kamienne natomiast to mieszaniny kruszyw kamienia naturalnego zespolonych żywicami poliestrowymi. Użyte w nich cząstki kamienne mają różną wielkość – od drobnej mączki kamiennej, przez piasek, do drobnego grysu. Ich struktura wpływa na ostateczny wygląd i fakturę płyty. Można na nich również wytłaczać wzory naśladujące układ kamieni łupanych lub cegły. Dzięki dostępnym technologiom kamień sztuczny może być niemal idealną imitacją kamienia naturalnego. Jeśli chodzi o wykonanie elewacji, to najczęściej jest to montaż cienkowarstwowej okładziny ze sztucznego kamienia na ociepleniu. Okładzinę kamienną przykleja się do warstwy ocieplenia wzmocnionej siatką i elastycznym, mrozoodpornym klejem. Na powierzchniach poziomych, jak sufit nad wejściem, styropian dodatkowo zabezpiecza się przed odpadnięciem stalową siatką o oczkach 10 x 10 cm mocowaną kołkami do stropu. Po zakończeniu montażu płytki maluje się preparatem gruntującym, który zabezpiecza je przed nasiąkaniem wodą oraz brudem mogącym spowodować plamy. Okładzinę z kamienia sztucznego montuje się w suche dni, w temperaturze 5-20 ºC, dobierając je na zmianę z kilku opakowań, aby uniknąć dużych różnic kolorystycznych.


W projekcie parterowego domu Z473 kamienna fasada budynku współgra idealnie z ogrodzeniem.

Elewacja domu, ogrodzenie posesji, podjazd i ścieżki to elementy wymagające trwałego i praktycznego wykończenia. Materiały użyte do ich wykonania decydują o ich charakterze, a kamień jest jednym z najszlachetniejszych. O jego zastosowaniu możesz pomyśleć zanim kupisz gotowy projekt domu.
Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Kamień w domu: elewacja i aranżacja posesji"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
 
Tomek
Ciekawy artykuł. Kamień na elewacji to prestiż. Jedyną negatywną uwagą z mojej strony to wizualizacje. Nie zawsze oddają one naturalny wygląd kamienia i bywa z tym problem. Klienci szukają tego co mają w projekcie z wizualizacją i niekiedy jest to niemożliwe do zdobycia. Jak wiadomo komputer jak kartka przyjmie wszystko :) . Lecz poza tym niema się do czego doczepić w tym artykule.
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.

Jeśli nie możesz odzyskać hasła lub masz inne problemy techniczne zgłoś to na adres [email protected].

wysłano e-mail resetujący hasło

Sprawdź adres e-mail: gdzie wysłany został reset Twojego hasła.

Gdyby wiadomość nie dotarła w ciągu kilku minut, sprawdź także wiadomości w folderze spam.

Dlaczego warto mieć konto w Z500

  • rabat na projekt i specjalne promocje
  • oferta na budowę i kredyt
  • kontakt z innymi użytkownikami
  • darmowa wysyłka
  • rysunki szczegółowe do projektu
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem