Projekty domów
Zmiany
Dla deweloperów
Plac budowy

Załóż konto Z500
Zyskaj pełne wsparcie

Co zyskujesz?

 • rysunki szczegółowe do projektu
 • kontakt z innymi użytkownikami
 • informację o budowach w okolicy
 • specjalne promocje
 • obserwację innych budujących
 • dodawanie do ulubionych

Jadalnia – centrum domu i rodzinnego życia


Jadalnia – centrum domu i rodzinnego życia

Jadalnia jest wyjątkowym miejscem w każdym domu. Jedzenie w dobrym towarzystwie to, oprócz odżywania ciała, dzielenie się przeżyciami i historiami z najbliższymi i z gośćmi. To przy głównym stole toczą się najciekawsze rozmowy i przebiegają różne uroczystości – od przyjęć urodzinowych po Wigilie Bożego Narodzenia. Jak zaprojektować jadalnię i na co zwrócić uwagę podczas wyboru projektu domu, aby jak najlepiej wykorzystać przestrzeń, w której będzie się ona znajdowała?

Jadalnia a projekt domu

W małym domu ważne jest, aby jak najefektywniej wykorzystać dostępne miejsce. Tworzenie osobnego pomieszczenia na jadalnię nie jest dobrym pomysłem. Najczęstszym rozwiązaniem jest więc połączenie jej z kuchnią lub salonem. Aby takie wnętrze dobrze wyglądało, można ustawić stół z krzesłami od strony kuchni, a dalej od nich meble salonowe. Dzięki temu przygotowywanie i spożywanie posiłków będzie się odbywać w jednym miejscu. Kształt stołu jest ważny z punktu widzenia wykorzystania powierzchni pomieszczenia. Stół okrągły zajmuje więcej miejsca niż kwadratowy lub prostokątny, dlatego nie jest polecany do mniejszych wnętrz. Można zdecydować się na rozkładaną wersję tego mebla i na co dzień używać mniejszego rozmiaru, a od święta lub na przyjazd gości skorzystać z większego wariantu. Oszczędzić przestrzeń można również dzięki krzesłom, które nie mają podłokietników lub posiadają takie, które pasują do wymiaru stołu, dzięki czemu można je wsunąć pod blat.

W dużym domu mieszkańcy mają większą swobodę. W niektórych projektach domów jadalnia stanowi osobne pomieszczenie. Oczywiście zależy to od projektu i potrzeb lub preferencji inwestora. Można zdecydować się na większą otwartą przestrzeń i połączyć duży stół z salonem lub kuchnią. Dla licznej rodziny duża jadalnia to przede wszystkim więcej komfortu w trakcie spożywania posiłków, ale również możliwość ciekawszego zaaranżowania tej części wnętrza.

Minimalna i komfortowa wielkość stołu

Jeśli zdecydujesz się na oddzielną jadalnię, to w projekcie domu powinno być na nią co najmniej 9 m kw., a by to pomieszczenie było w pełni komfortowe, potrzeba przynajmniej 12 m kw. Kiedy przeprowadzono badania, aby określić odpowiednią do liczby domowników wielkość stołu, okazało się, że dla dwóch osób stół prostokątny powinien mieć wymiary 60 x 80 cm, dla czterech – 120 x 80, dla sześciu –150 x 100 lub – w wersji dłuższy a węższy – 180 x 80 cm. Aby swobodnie móc odsunąć krzesło i wstać, potrzeba przynajmniej 55 cm. Aby bez przeszkód przejść za kimś, kto już siedzi, dobrze jest zachować kolejne 55 cm. Daje to w sumie odległość 110 cm między krawędzią stołu a na przykład ścianą. Dzięki temu domownicy bez problemu będą mogli zająć miejsce przy stole, wstać i przemieszczać się po pomieszczeniu. Jest to jednak obliczenie dotyczące zachowania jak największej swobody i komfortu. Przyjęło się, że liczba krzeseł musi odpowiadać liczbie domowników, jednak jeśli w domu często pojawiają się goście, lepiej wybrać odrobinę większy stół i dołożyć kilka, aby stale przy nim były. Na większe przyjęcia praktyczniejszy będzie zakup rozkładanego stołu i składanych krzeseł, które można przechowywać w niewidocznym na co dzień miejscu, np. na strychu, w piwnicy lub pomieszczeniu gospodarczym.

Projekt domu z jadalnią połączoną z salonem lub osobną

Otwartą jadalnię warto wyróżnić na tle połączonego z nią pomieszczenia. Można w tym celu zdecydować się na jej wersję kontrastową poprzez zastosowanie innego rodzaju podłogi lub pomalowanie kawałka ściany przy którym stoi stół na inny kolor. Może to być farba o ciemniejszej barwie, jak np. granat, szmaragdowa zieleń, burgund. Otwarta jadalnia znajdująca się pomiędzy salonem a kuchnią jest współcześnie najczęściej wybierana przez inwestorów. Dzięki takiemu rozwiązaniu optycznie powiększa się całe wnętrze.

W zamkniętej jadalni łatwiej operować kolorem i dobrać meble w stylu niekoniecznie zbliżonym do kuchni lub salonu. Można użyć barw, które wzmagają apetyt. Należą do nich czerwień, mocy pomarańczowy i żółty. Należy pamiętać o odpowiednim oświetleniu stołu. Już na etapie projektu domu należy zadbać o właściwie poprowadzoną instalację, aby lampa znalazła się w centrum jadalni, a światło padało na całą powierzchnię stołu. Dlatego decyzję dotyczącą tego pomieszczenia, jego otwartości bądź odrębności, warto podjąć już przy wyborze lub podczas adaptacji projektu domu.

Jadalnia to serce domu. Tu toczą się rozmowy i powstają wspomnienia. Warto zadbać o komfort domowników i gości, którzy będą z niej korzystali. Małe elementy składają się na funkcjonalną całość, dlatego warto zadbać o szczegóły, aby jadać i dobrze spędzać czas w przytulnej, przyjemnej przestrzeni.

ZOBACZ WSZYSTKIE PROJEKTY DOMÓW Z500

Czytaj także:

Oceń artykuł
(
Ocen: 3
Średnia: 5
)

Co Ty na to?

Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.

Jeśli nie możesz odzyskać hasła lub masz inne problemy techniczne zgłoś to na adres it@z500.pl.

wysłano e-mail resetujący hasło

Sprawdź adres e-mail: gdzie wysłany został reset Twojego hasła.

Gdyby wiadomość nie dotarła w ciągu kilku minut, sprawdź także wiadomości w folderze spam.

Dlaczego warto mieć konto w Z500

 • rysunki szczegółowe do projektu
 • informacje o budowach w okolicy
 • specjalne promocje
 • obserwację innych budujących
 • kontakt z innymi użytkownikami
 • dodawanie do ulubionych
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj.