Wiele osób dopiero niedawno po raz pierwszy usłyszało termin “dom modułowy”. Co to jest? Domy z gotowych elementów na Zachodzie Europy robią karierę od lat 70. XX w., ale dopiero dzisiejsza technologia pozwala im się rozwinąć na większą skalę. Coraz częściej budownictwo modułowe jest wybierane jako szybszy i pewniejszy sposób na zarobek na nieruchomościach.
Według danych Rzeczpospolitej, w styczniu 2024 r. rentowność brutto mieszkań na wynajem wyniosła średnio 6,1 proc., a zdarzają się mieszkania, które przynoszą jeszcze mniejsze zyski. Wszystko to przy założeniu, że lokal nie był kupiony na kredyt i nie trzeba doliczyć innych kosztów (jak np. za remont czy sprzątanie), a także zakładając, że mieszkanie jest wynajęte 12 miesięcy w roku. Coraz więcej osób zamiast w stronę mieszkań, spogląda na budownictwo modułowe jako na sposób na intratny biznes.
Budownictwo modułowe na wynajem?
Każdy, kto przejeżdżał w ostatnich latach przez Polskę, zauważył rosnące jak grzyby po deszczu osiedla domów z gotowych elementów. Najczęściej z myślą o wynajmie krótkoterminowym. W wielu miejscach w kraju wciąż oferta noclegowa jest dosyć uboga. Do tego coraz więcej osób przyzwyczaiło się już do apartamentów na wynajem i trudno im wrócić do standardu agroturystyki czy hotelu. Budownictwo modułowe jest tu świetnym rozwiązaniem, bo daje prywatność własnego domu, ale inwestycja jest gotowa o wiele szybciej, niż dom — nawet w kilka dni.
Więcej: Gotowe domy modułowe: opinie, projekty i ceny
Flipping domów z gotowych elementów
Kolejnym pomysłem na biznes jest budowa domów z gotowych elementów na sprzedaż. Eksperci zaznaczają, że flipping mieszkań też staje się coraz trudniejszy — ceny są wysokie nawet w przypadku zaniedbanych nieruchomości, więc trudno tu o duże zyski. Domy z gotowych elementów pozwalają w ciągu kilku miesięcy przemienić zwykłą działkę w siedlisko o wysokim standardzie — a za to drugie wielu Polaków jest gotowych zapłacić kilkaset tysięcy złotych.
Dom modułowy — co to właściwie jest?
Istnieje mnóstwo mylnych wyobrażeń na temat tego, co to właściwie znaczy budownictwo modułowe. Jednym takie domy kojarzą się z tymczasowymi barakami podobnymi do tych, jakie widzieliśmy w telewizji przy okazji wiadomości o huraganie Katrina w USA. Innym przed oczami stają drogie, designerskie domy, które zgarniają najważniejsze nagrody architektoniczne (jak np. ten drewniany domek autorstwa polskich studentów czy ten dom z gotowych elementów z recyklingu). Prawda leży pośrodku, a najłatwiej będzie wyjaśnić, czym nie jest budownictwo modułowe:
To nie są domy wykonane z określonych materiałów, bo budownictwo modułowe może być drewniane, keramzytowe, z paneli SIP, a nawet stalowe, plastikowe i z korka. Obecnie najwięcej nowych rozwiązań technologicznych dotyczy właśnie takich domów.
Wbrew kolejnej obiegowej opinii nie łączy ich też metraż; choć rzeczywiście domy z gotowych elementów najczęściej kojarzą się z tymi do 35 m2, to powstają w każdym metrażu (np. 122-metrowy dom Z454 (P) Real Green w technologii SIP to najlepszy przykład).
Nie ma też jednej określonej estetyki, która łączyłaby domy z gotowych elementów, choć rzeczywiście wiele z nich ma wyraźnie minimalistyczny, nowoczesny charakter z ukłonem w stronę domu-stodoły.
Jeśli więc weźmiemy kilka całkowicie różnych pod względem metrażu, wyglądu i materiału wykonania domów modułowych, to co będzie je łączyć? Właśnie wykonanie z modułów — są to bez wyjątku domy z gotowych elementów.
Więcej: Prościej się nie da: dom z paczki – koszty, technologia, metraż
Podsumowanie
Budownictwo modułowe, oparte na prefabrykowanych elementach, staje się coraz bardziej atrakcyjną opcją dla inwestorów, zarówno w kontekście wynajmu krótkoterminowego, jak i sprzedaży. Tradycyjny model flippingu mieszkań traci na opłacalności, a ceny nieruchomości utrudniają osiągnięcie wysokich zysków. Domy modułowe oferują szybszy czas budowy i dostarczających nowoczesne rozwiązania technologiczne, co przyciąga coraz większą uwagę inwestorów poszukujących intratnych możliwości w sektorze nieruchomości.