Dom modułowy. Wreszcie odpowiedź na rosnące koszty budowy?

Dom modułowy. Wreszcie odpowiedź na rosnące koszty budowy?

Koszty materiałów budowlanych i robocizny wzrosły od 2020 r. aż o kilkadziesiąt procent. Nie dziwi więc, że coraz więcej osób rozgląda się za alternatywami. Czy dom modułowy pozwala zaoszczędzić i o jakich kwotach mowa? Sprawdzamy ceny projektów domów modułowych 70 m2 i większych, aby znaleźć odpowiedź na pytanie o to, czy to się opłaca.

Dom modułowy, czyli jaki?

Dom modułowy to koncepcja budownictwa, która rewolucjonizuje tradycyjne podejście do projektowania i konstrukcji domów. W jego przypadku budynek składa się z gotowych, fabrycznie wykonanych modułów, które są następnie zmontowane na miejscu docelowym. Ta metoda pozwala na znaczne skrócenie czasu budowy, eliminację wielu problemów związanych z budową oraz kontrolę nad jakością i precyzją wykonania.

Czytaj więcej: Jaką technologię budowy domu wybrać, by nie żałować?

Dom modułowy oferuje również znacznie większą elastyczność projektową, pozwalając na dostosowanie układu i rozmiaru budynku do indywidualnych potrzeb klienta. To innowacyjne podejście do budownictwa zyskuje na popularności szczególnie w obliczu rosnących cen tradycyjnych materiałów budowlanych. Przyjrzyjmy się kosztom na przykładzie autentycznych projektów domów modułowych dostępnych w biurach architektonicznych.

Dom modułowy 70 m2 - ceny i przykłady

SIP to gotowe panele ze sklejki, za pomocą których można szybko wznosić ściany. Większość tanich projektów domów modułowych opiera się właśnie na tej technologii, tak jak ciekawy w formie domek-stodołaZ 523 D. Ma tylko 50 m2, ale dzięki antresoli i osłoniętej werandzie wydaje się, że to co najmniej o połowę więcej. W środku są aż trzy pokoje, więc za jedyne ok. 220 tys. zł może tu zamieszkać cała rodzina!

Inny rodzaj projektu domu modułowego to ten oparty na nowatorskiej technologii Eneroo. Tu do inwestora przyjeżdżają „w paczce” całe moduły z oknami, drzwiami i stropem. Stawianie domu nigdy nie było prostsze i jest możliwe również dla osoby, która nie wie, jak dobrać okna i co wybrać na dach domu.

Z 71 D to typowy, ok. 70-metrowy dom w paczce, który może powstać za ok. 350 tys. zł.

Czy istnieją projekty domów modułowych 100 m2?

Jeszcze niedawno gotowe projekty domów modułowych były do siebie bardzo podobne. Obejmowały w większości budynki, które miały maksymalnie 70 m2. Dom modułowy dziś może jednak wyglądać inaczej. W pracowni Z500.pl znaleźliśmy np. Projekt zx 150 Real Green, czyli:


  • 107 m2 powierzchni;

  • możliwość ukończenia budowy za ok. 500 tys. zł;

  • garaż na dwa samochody;

  • prosty kształt do łatwej aranżacji.

A czy istnieje projekt domu modułowego 100 m2 w nieco bardziej tradycyjnym stylu? Okazuje się, że tak! Z454 (P) Real Green to tradycyjny domek z poddaszem, który można oszalować drewnem lub dodać kamienną elewację, uzyskując jeszcze bardziej sielski klimat. Jednocześnie jest wykonany z paneli prefabrykowanych, więc postawić go można już w kilka miesięcy.

Podsumowanie — jak tanie są projekty domów modułowych?

Jak widać, projekty domów modułowych pozwalają postawić budynek za ok. 220 - 500 tys. zł, przy czym domy o wielkości pozwalającej na swobodne mieszkanie kilkuosobowej rodzinie to koszt rzędu ok. 350 - 500 tys. zł. Czy to znacząco mniej, niż w przypadku innych systemów budowlanych? Wydaje się, że można mówić o niewielkiej oszczędności na poziomie 10-20 proc. kosztów budowy. Mimo wszystko, biorąc pod uwagę komplikacje związane z innymi technologiami (czas, fachowcy, inflacja), tanie projekty domów modułowych to całkiem rozsądne rozwiązanie.


Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Dom modułowy. Wreszcie odpowiedź na rosnące koszty budowy?"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.

Jeśli nie możesz odzyskać hasła lub masz inne problemy techniczne zgłoś to na adres [email protected].

wysłano e-mail resetujący hasło

Sprawdź adres e-mail: gdzie wysłany został reset Twojego hasła.

Gdyby wiadomość nie dotarła w ciągu kilku minut, sprawdź także wiadomości w folderze spam.

Dlaczego warto mieć konto w Z500

  • rabat na projekt i specjalne promocje
  • oferta na budowę i kredyt
  • kontakt z innymi użytkownikami
  • darmowa wysyłka
  • rysunki szczegółowe do projektu
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem