Dom letniskowy – zgłoszenie czy pozwolenie na budowę?

Motywacją do budowy domu w ogromnej części jest stworzenie dzieciom bezpiecznego i komfortowego miejsca do rozwoju. Albo pamiętamy swój wygodny rodzinny dom, w którym mieliśmy własny pokój i chcemy zapewnić równie dobre warunki swoim dzieciom, albo zamierzamy dać im to, czego nam samym wiele lat temu brakowało. Kiedy wybieramy projekt domu, zwracamy uwagę na położenie, wielkość i możliwość umeblowania sypialni dziecięcych. Zdajemy sobie sprawę z tego, że jeśli obecnie potrzebujemy pokoju dla niemowlaka, to lada moment będzie potrzebny pokój ucznia, a następnie – pokój nastolatka. W domu z poddaszem najczęściej mamy do urządzenia pokoje dziecięce ze skosami, co może być pewnym wyzwaniem. Warto poświęcić tym zagadnieniom trochę uwagi, aby uwzględnić wszystkie obecne i i przyszłe potrzeby dzieci w projekcie domu.Wiata garażowa zupełnie wystarczy jako miejsce dla auta. Zobacz wszystkie ciekawe rozwiązania w projekcie Z542.

Działka pod domek letniskowy

Poszukiwanie działki o statusie działki budowlanej, położonej w atrakcyjnej okolicy, w otoczeniu pięknej natury, i posiadającej dostęp do mediów jest znacznie trudniejsze niż kupno działki rolnej, rolno-rekreacyjnej czy rekreacyjnej bez dostępu do sieci. Działka budowlana powinna mieć infrastrukturę, czyli tzw. media. Zgodnie z definicją powinna być „działką, której wielkość, cechy geometryczne, dostęp do drogi oraz wyposażenie w urządzenia umożliwiają prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków i urządzeń położonych na tej działce”. Tego rodzaju parcele są znacznie droższe i zwykle położone są w mniej atrakcyjnym miejscu niż działki rolne i typowe działki przeznaczone do rekreacji indywidualnej. Pod dom letniskowy na zgłoszenie nie musisz kupować działki budowlanej, a działkę rekreacyjną lub rolno-rekreacyjną znajdziesz łatwiej i kupisz taniej. Przed decyzją o kupnie warto zapoznać się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunkami Zabudowy, aby przekonać się, czy dokumenty te dopuszczają zabudowę jednorodzinną mieszkaniową oraz budowę domków letniskowych lub gospodarczych.


Zadaszony taras to świetny sposób na powiększenie strefy relaksu w domku letniskowym. W projekcie Z543 przedstawiamy jedną z możliwości budowy takiego tarasu.

Zgłoszenie a pozwolenie na budowę: ile kosztuje i jakie formalności trzeba spełnić?


Różnica pomiędzy zgłoszeniem a wystąpieniem o pozwolenie na budowę to nie tylko inne dokumenty, ale także inne koszty.
Aby wystąpić o pozwolenie na budowę potrzebujesz :

1. Zakupić gotowy lub zamówić u architekta pełny projekt architektoniczny, który zawiera część architektoniczną, konstrukcyjną oraz obliczenia statyczne, schematy instalacji elektrycznej, wodnej i kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, wentylacji mechanicznej i gazowej, jeśli zaplanujesz ogrzewanie gazowe. Przeciętny projekt gotowy małego domu to koszt 2500 zł, a projekt takiego domu stworzony przez architekta – 9000 zł. 

2. Mapy do celów projektowych, która kosztuje około 1000 zł.

3. Zatrudnić architekta adaptującego, który wrysuje w mapę dom wraz z przyłączami i zleci lub sam wykona badanie geologiczne, określi lokalizację zjazdów, pomoże uzyskać odbiór budynku. To kosztuje około 4000 zł.

4. Zatrudnić kierownika budowy – za około 2500 zł, w przypadku małego domu.

5. Wytyczyć położenia budynku, płotu, śmietnika – minimalny koszt geodety 1500 zł.
Całkowity koszt przygotowania dokumentacji to 11500 zł przy projekcie gotowym lub 17500 – przy projekcie indywidualnym na zamówienie.

Aby wystąpić ze zgłoszeniem domu letniskowego potrzebujesz : 

1. Zamówić w urzędzie mapę dla celów informacyjnych – koszt około 50 zł.

2. Znaleźć uproszczony projekt gotowy, najlepiej z oferty Z500, za 479 zł.

3. Wrysować samemu projekt w mapkę i złożyć wniosek w urzędzie. Opłaty wyniosą około 50 zł.
Całkowity koszt zgłoszenia domku, łącznie z projektem to 579 zł. Różnica jest zatem duża i warto dowiedzieć się, jak skorzystać z możliwości zgłoszenia. Status prawny domu przesądza o konstrukcji i kosztach budowy.Fundamenty domku letniskowego na zgłoszenie

Dom na zgłoszenie nie musi być trwale związany z gruntem, czyli może, ale nie musi posiadać trwałych fundamentów. Dawniej domki letniskowe stawiano w zależności od rodzaju gruntu na płytach chodnikowych lub fundamencie punktowym, czyli słupkach lub blokach betonowych, albo na klasycznym fundamencie. Obecnie wielu inwestorów stosuje płytę fundamentową, a na terenach podmokłych – pale.


Konstrukcja i instalacje


Jeśli budujesz dom rekreacyjny, nie obowiązują Cię normy wartości przenikania ciepła przez przegrody. Różnice dotyczą zatem grubości ściany, w tym poziomu ocieplenia i izolacji ścian budynku. Podobna zasada dotyczy okien, drzwi, ocieplenia dachu – to inwestor decyduje, jakie materiały będą użyte. Drzwi wejściowe ani rozmiar toalety nie muszą być przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dodatkowo pomieszczenia do przebywania osób nie muszą mieć minimalnej wysokości 2,5 m, jak jest to wymagane w przypadku domów całorocznych, a jedynie 2,2 m.

Dom całoroczny powinien przewidywać instalację grzewczą, indywidualną lub centralną instalację ciepłej wody. Dom letniskowy nie musi posiadać własnego ujęcia wody (jeśli użytkownicy mają możliwość czerpania wody z innych dostępnych źródeł, poza granicami działki) oraz nie wymaga doprowadzenia ciepłej wody do umywalek. Domek na zgłoszenie nie wymaga też doprowadzenia oświetlenia elektrycznego w części dojścia do budynku.

Czym jeszcze różni się dom całoroczny od domu letniskowego, a właściwie budynku rekreacji indywidualnej? Różnica pomiędzy domem mieszkalnym całorocznym a domkiem letniskowym polega na jego przeznaczeniu użytkowym. Budynek mieszkalny podlega znacznie bardziej wymagającym przepisom prawa budowlanego i administracyjnego. Nie wszystkie domy do 35m2 uda się legalnie wybudować na zgłoszenie, w niektórych przypadkach mogą one wymagać standardowej procedury i projektu jak domy całoroczne.


Jakie warunki musi spełniać dom letniskowy, aby można było wybudować go na zgłoszenie?


Po pierwsze musi to być budynek wolnostojący, to znaczy, że nie jest połączony z innym obiektem budowlanym i nie wykorzystuje w swej konstrukcji jakichkolwiek elementów innego obiektu budowlanego. Jego powierzchnia zabudowy, liczona według normy PN-ISO 9836:2015-12, nie może przekroczyć 35 metrów kwadratowych.

Altany, szklarnie, cieplarnie lub szopy nie będą się wliczać do powierzchni zabudowy, o ile stanowią niezależne obiekty, czyli takie, które mają swoje niezależne ściany i nie są połączone przejściem z drugim obiektem. Nie są liczone do tego także podziemne części budynku, jak piwnice, garaże, ściany fundamentowe ani świetliki, balkony, nawisy dachu oraz elementy drugorzędne, takie jak pochylnie i schody zewnętrzne. A więc uwaga! Dom na zgłoszenie, jeśli inwestor ma takie marzenie, mógłby posiadać garaż czy piwnicę znacznie przekraczające rozmiar samego budynku!

Domek letniskowy na zgłoszenie jest budynkiem parterowym. Oznacza to, że jego poddasze nie może być użytkowe. Zgodnie bowiem z zapisami ustawy, domku letniskowego do 35m2, który będzie posiadał poddasze użytkowe, nie da się realizować na podstawie uproszczonej procedury zgłoszenia. W świetle prawa budowlanego za kondygnację nie uznaje się antresoli czy poddasza nieużytkowego, tzw. strychu.

Kolejny ważny warunek dotyczy wielkości działki. Liczba takich obiektów na działce nie może być większa niż jeden na każde 500 m2 powierzchni. Zatem na działce o powierzchni 1500 m2 będziesz mógł wybudować maksimum 3 domy rekreacji indywidualnej, zapraszać rodzinę i cieszyć obecnością bliskich.


Niewielki dom letniskowy, a dużo korzyści


Własny dom letniskowy to świetny sposób na spędzanie czasu wolnego, zwłaszcza dla osób, które cenią spokój natury albo uwielbiają uprawiać ogród. Nasz klimat pozwala wykorzystywać domy letniskowe od maja do października, a jeśli zadbasz o właściwe ocieplenie i system wspomagający ogrzewanie, sezon można nieco wydłużyć. Kiedy posiadasz taki dom na własność, nie jesteś uzależniony od ograniczeń wprowadzanych przez rząd, terminu urlopu, który będzie odpowiadał Twojemu pracodawcy, dokonanych przez innych rezerwacji miejsca, w którym zamierzasz wypocząć. W sezonie nie musisz płacić potrójnej stawki za pokój, a w czasie kiedy z niego nie korzystasz, możesz go komercyjnie wynająć znajomym czy udostępnić rodzinie.

Małe domki na zgłoszenie to także warta rozważenia koncepcja dla właścicieli ośrodków wypoczynkowych, inwestorów czy gospodarzy prowadzących agroturystykę. Dają one większy komfort gościom i umożliwiają szybki zwrot z inwestycji.

ZOBACZ PROJEKTY MAŁYCH DOMÓW LETNISKOWYCH Z500

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Dom letniskowy – zgłoszenie czy pozwolenie na budowę?"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^

Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem