Coraz więcej mieszkańców miast ma przydomowy ogród. Tu pojawia się więc pytanie o to, czy warto zatrudnić specjalistę od projektowania ogrodów. A może w przypadku kilkudziesięciometrowego ogródka to nie ma sensu? Odpowiadamy.
Czy warto zatrudnić specjalistę od aranżacji ogrodu i jak go znaleźć?
Na początek warto obalić największy mit dotyczący tego, czy warto zatrudnić projektanta ogrodów: w projektowaniu ogrodu nie chodzi o same kwiaty. Wiele osób myśli, że architekt krajobrazu odpowiada za projektowanie rabat, a skoro rośliny to najmniej istotny dodatek do domu, to można o nie zadbać samemu. Tymczasem projektant ogrodów odpowiada za:
Ścieżki, podesty i tarasy,
Oczka wodne, strumienie i tereny podmokłe,
Miejsca w ogrodzie dla owadów, płazów czy zwierząt,
Systemy zbierania deszczówki czy odprowadzania wody,
Osadzanie ogrodu w kontekście kulturowym i społecznym okolicy,
Dobór gatunków łatwych w uprawie i ekonomicznych,
Planowanie miejsc do relaksu, przechowywania, uprawy warzyw,
Przywracanie użyteczności i rekultywacja gleby,
Minimalizowanie hałasu i innych utrudnień w ogrodzie.
To tylko początek listy, ale już po jej przeczytaniu o wiele łatwiej jest odpowiedzieć na pytanie, czy warto zatrudnić specjalistę od aranżacji ogrodu. Odpowiedź brzmi: tak! Jego usługi płatne są jednorazowo, a ich efekty odczujemy w perspektywie dziesięcioleci i to dosłownie każdego dnia.
Zobacz też: Aranżacja wnętrza – samodzielnie, czy z projektantem?
Pozostaje jeszcze pytanie o to, ile kosztują usługi architekta krajobrazu? Ceny wynoszą zazwyczaj kilka tysięcy złotych i są najniższe (od ok. 1 tys. zł) w przypadku małych ogródków do 500 m2. To gotowa odpowiedź na pytanie, czy warto zatrudnić specjalistę od projektowania ogrodów w przypadku małego ogródka przy mieszkaniu na parterze. Zdecydowanie warto, bo wydatek będzie tak naprawdę symboliczny w zestawieniu z zyskaną jakością życia, jaką może wnieść pomoc projektanta ogrodu.
Rada: Tak naprawdę przy mało skomplikowanych zleceniach niewielkich ogródków można zapłacić jeszcze mniej, jeśli wybierzemy świeżo upieczonego absolwenta architektury krajobrazu. Za kilkaset złotych w ten sposób można otrzymać fachową poradę i projekt, którego samodzielne wykonanie zabrałoby wiele tygodni.
Na co zwracać uwagę, wybierając specjalistę od aranżacji ogrodu?
Opisany powyżej sposób na znalezienie projektanta ogrodów dotyczy oczywiście małych ogródków na parterze bloku. Osoby, które posiadają większy ogród i potrzebują bardziej fachowej porady, mogą podejść do poszukiwania architekta krajobrazu tak samo, jak do poszukiwań dobrego architekta:
Po pierwsze: portfolio — nie chodzi o to, ile realizacji na koncie ma dana osoba, ale czy odpowiadają one estetyce inwestora. Jeśli np. marzymy o dzikim, angielskim ogrodzie, a dany architekt krajobrazu specjalizuje się w labiryntach z żywopłotu we francuskim stylu, to jego projekt po prostu nie spełni naszych oczekiwań.
Po drugie: dyplom — jak już wspomnieliśmy wcześniej, architekt krajobrazu może rozwiązać realne problemy terenu i przynieść inwestorowi spore oszczędności w dłuższej perspektywie czasu. Jeśli więc na terenie są konkretne problemy do rozwiązania, warto zatrudnić profesjonalnego architekta krajobrazu, a nie enigmatycznego projektanta ogrodu, który może jedynie poradzić w zakresie nasadzeń.
Po trzecie: zakres usług — istnieje wielu architektów krajobrazu, którzy pracują w teamie z wykonawcami. To oznacza, że zaprojektują ogród, a następnie go stworzą, a przynajmniej pomogą znaleźć ogrodnika i wykonawców poszczególnych robót. Jeśli inwestor nie ma zbyt wiele czasu na projektowanie ogrodu, to może być dla niego olbrzymie ułatwienie.
Więcej: Marzysz o domu z patio, czyli wewnętrznym ogrodem? Zobacz projekty domów w stylu śródziemnomorskim
Plusy i minusy zatrudnienia projektanta ogrodów
Wiemy już, czy warto zatrudnić specjalistę od aranżacji ogrodu. A czy są sytuacje, w których nie warto? Jeśli ogródek ma żyzną glebę, ładny drzewostan i harmonijny wygląd, to tak naprawdę samodzielne zasadzenie róż czy iglaków może wystarczyć. Tak będzie szybciej niż z projektantem, szczególnie, jeśli ogródek jest mały. Bardzo wielu właścicieli ogrodów powyżej 1000 m2 twierdzi jednak, że jak najwcześniejsze zatrudnienie projektanta oszczędziłoby im mnóstwo błędów i zmartwień, bo samemu jest po prostu trudno dobrze zająć się taką przestrzenią.
Zobacz alternatywę dla dużego ogrodu, o który trzeba dbać: dom z oranżerią!
Podsumowanie
Jak widać, nie ma jednej odpowiedzi na pytanie o to, czy warto zatrudnić projektanta ogrodów. Z pewnością warto to rozważyć, bo może się okazać, że ten niewielki w sumie wydatek tak naprawdę pomoże zaoszczędzić dużo w dłuższej perspektywie. Przy okazji projektowania ogrodu można też rozwiązać takie problemy, jak odprowadzanie deszczówki, uporządkowanie działki czy urządzenie tarasu. Z tej perspektywy pomoc specjalisty może okazać się nieoceniona, więc zdecydowanie warto zatrudnić projektanta ogrodów.
Pytania i odpowiedzi: czy warto zatrudnić projektanta ogrodu?
1. Czy warto zatrudnić projektanta ogrodów?
Tak, projektant zapewni funkcjonalny i estetyczny ogród, co podnosi jakość życia.
2. Co robi projektant ogrodów?
Projektuje ścieżki, systemy nawadniania, strefy relaksu, dobiera rośliny i dba o funkcjonalność przestrzeni.
3. Ile kosztują usługi projektanta?
Ceny zaczynają się od 1 tys. zł za mały ogród, a rosną w zależności od wielkości i skomplikowania projektu.
4. Czy projektant jest potrzebny do małego ogródka?
Tak, nawet małe ogródki zyskają na funkcjonalności i estetyce dzięki profesjonalnemu projektowi.
5. Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektanta?
Sprawdź portfolio, kwalifikacje oraz zakres oferowanych usług.
6. Kiedy nie warto zatrudniać projektanta?
Jeśli ogród jest mały, ma dobrą glebę i już wygląda harmonijnie, samodzielna aranżacja może wystarczyć.
7. Czy można znaleźć tańszego projektanta?
Tak, świeżo upieczeni absolwenci oferują tańsze usługi, co jest idealne dla mniejszych ogródków.
8. Jakie są plusy i minusy zatrudnienia projektanta?
Plusy to profesjonalizm i trwałość projektu, minusy mogą dotyczyć kosztów w małych, prostych ogródkach.