Proces budowy może zająć lata i zdarza się, że to, co podobało się kiedyś, dziś już się nie sprawdzi. Co w takiej sytuacji? Czy można poszerzyć projekt domu (a raczej zawarty w nim dom)? A może da się zmienić projekt domu na zupełnie inny? Odpowiadamy.
Pisaliśmy już kiedyś o tym, ile jest ważny projekt domu:
Projekt domu: ile jest ważny? Czy trzeba się go trzymać?
Tym razem jednak pytanie jest nieco inne: czy można zmieniać projekt domu, jakie zmiany są niedopuszczalne i czy da się zamienić swój projekt na zupełnie inny nawet po rozpoczęciu budowy? Okazuje się, że to nie takie proste, choć wiele rzeczy rzeczywiście da się zmienić.
Czytaj też: Czy można samemu zrobić projekt domu? Odpowiadamy
Czy można poszerzyć dom z projektu?
Pierwsze pytanie dotyczy tego, czy można poszerzyć projekt (dom z projektu). Ogólnie to, czy można zmienić projekt domu, zależy od tego, czy zmiany są poważne czy drobne. Do drobnych zalicza się np.:
zmianę pokrycia elewacji,
zmianę technologii budowlanej, przy zachowaniu odpowiedniej izolacji cieplnej i pozostałych parametrów,
zmianę wybranego źródła ogrzewania,
zmianę pokrycia dachowego
Itp.
Natomiast nie powinno się za bardzo ingerować w projekt, co odpowiada już na pytanie o to, czy można poszerzać dom z projektu. Odpowiedź brzmi: nie. Są jednak wyjątki. Jeśli projekt był zamawiany u architekta, to oczywiście można go zapytać, czy może zmienić projekt domu w zakresie, o jaki prosi inwestor. Taka zgoda często będzie wydana, o ile powody są praktyczne (warunki na działce, montaż paneli fotowoltaicznych na dachu itp.). Zmiany mogą być płatne lub darmowe, zależnie od umowy.
Więcej: Jaki będzie najlepszy projekt domu: gotowy czy indywidualny? To zależy!
W przypadku projektów gotowych projektant może, ale nie musi wyrazić zgody na niektóre zmiany. W Z500.pl istnieje możliwość zamówienia zmian w projekcie bezpośrednio u projektanta lub poproszenia go o wydanie zgody na zmiany, które naniesie ktoś inny. W tym drugim przypadku, można:
dodać taras lub balkon,
zmienić zewnętrzne wymiary budynku o 5 proc., jeśli to wynika ze specyfiki materiałów elewacyjnych (np. grube deski, docieplenie itp.)
podwyższyć pomieszczenie ze standardowych 2,65 m do 3 m.
Jak widać, z powyższych punktów nie wynika, że można poszerzyć dom z projektu gotowego. To byłaby zbyt duża ingerencja w projekt i większość autorów nie godzi się na takie zmiany.
Czy można zmniejszyć dom z projektu?
Może się wydawać, że nieco inaczej będzie, gdy dom ma być pomniejszony, a nie powiększony. Czy można zmniejszyć dom z projektu? Niestety okazuje się, że też nie. Da się zmienić rozstawienie ścian działowych i w tym sensie można zmienić projekt domu nawet w czasie budowy. Wiele osób dokonuje takich przeróbek, dodając sypialnie czy usuwając ścianę między kuchnią a salonem. Jednak nie można tych pokoi “skasować”, bo to oznaczałoby jednocześnie konieczność ponownego zaprojektowania m.in. dachu czy fundamentów.
Czy wiesz, że… wiele projektów z pracowni Z500.pl występuje w wariancie z garażem jedno- i dwustanowiskowym lub bez garażu. W takiej sytuacji może być możliwa zamiana wersji z garażem na taką bez garażu, i w tym sensie zmniejszenie projektu domu.
Czy można zmienić projekt domu w trakcie budowy?
Ostatnie pytanie dotyczy tego, czy można zmienić projekt domu na inny już w trakcie budowy. Odpowiedź oczywiście brzmi: nie. Właściwie jedynym przypadkiem, gdy byłoby to możliwe, jest sytuacja, w której Inwestor dopiero stawia fundamenty. Jeśli całkowicie zmieniła mu się koncepcja, to być może da się zmienić projekt domu w trakcie budowy na inny, o identycznej powierzchni. Inna sytuacja to wspomniane już projekty “bliźniacze”, czyli takie, w których ten sam dom widnieje z garażem lub bez. W projekcie da się wiele zmienić jeszcze w trakcie budowy, jak np. już wspomniane pokrycie elewacyjne czy dachowe. Jednak jeśli chodzi o to, czy można zmienić projekt domu w trakcie budowy na zupełnie inny, to najczęściej - po ukończeniu etapu fundamentów - nie ma takiej możliwości.
Podsumowanie
Podsumowując, pomimo pewnej elastyczności, zmiany są ograniczone, szczególnie jeśli chodzi o poszerzanie lub zmniejszanie domu. Częsta jest konieczność konsultacji z architektem oraz przestrzegania umowy, gdy chodzi o zmiany w gotowych projektach. Ponadto, zmiana projektu w trakcie budowy jest zazwyczaj niemożliwa po ukończeniu etapu fundamentów. Warto więc dokładnie przemyśleć projekt przed rozpoczęciem budowy, aby uniknąć potencjalnych komplikacji i dodatkowych kosztów.