Budowa bliźniaka – zalety i wady

O budowaniu bliźniaka myślisz, jeśli masz do dyspozycji wąską działkę albo planujesz inwestycję z kimś, komu ufasz, kto dysponuje budżetem co najmniej podobnym do Twojego. Bliźniaki mają wiele zalet, ale też jest kilka kwestii wymagających przemyślenia, zanim podejmiesz decyzję o takiej budowie.

Budowa bliźniaka - zaoszczędzisz na kosztach i działce

Najważniejszymi atutami budowy bliźniaka są mniejsze koszty i oszczędność powierzchni działki. Podział gruntu na mniejsze kawałki jest korzystny na drogich terenach - z dobrą infrastrukturą, blisko centrum, z wygodną komunikacją. Budując bliźniaki można optymalnie zagospodarować wąską działkę, na której budynki wolno stojące otoczone byłyby wąskimi pasami przepisowych odległości. Ściana domu w granicy to zysk przynajmniej 3 m z obu stron, które można wykorzystać na ogród albo wygodny podjazd do garażu i możliwość swobodniejszego rozmieszczenia przeszkleń. Koszty budowy bliźniaka są niższe niż przy budowie tradycyjnego domu jednorodzinnego, ponieważ duża część wydatków dzieli się na dwa. Dotyczy to materiałów budowlanych, kosztów podłączenia wszelkich instalacji, mediów czy samego zakupu projektu budowlanego, a także wynagrodzenia kierownika budowy i inspektora budowlanego, jeśli buduje się jednocześnie. Dodatkowo – cała ściana budynku jest wspólna, dzięki czemu oszczędza się na materiałach i wykonaniu. Ponieważ powierzchnia bliźniaka jako jednego budynku przekracza zazwyczaj 200 m kw., można wynegocjować niższe ceny za stolarkę okienną czy drzwiową.


W projekcie Zb4 bliźniacze domy stykają się częściowo ścianami garażu, a częściowo - salonu. To bardzo funkcjonalny i tani w budowie dom.

Połączenie dwóch segmentów ogranicza też straty ciepła, a w konsekwencji - koszty ogrzewania domów. Dom będzie tańszy w otrzymaniu od jednorodzinnego chociażby dlatego, że nie będziemy musieli ogrzewać jednej wspólnej ściany. Możesz wybrać projekt, w którym domy będą stykać się ze sobą garażami. Daje to dodatkową przestrzeń zwiększającą komfort prywatności między sąsiadami, ale wówczas nie zaoszczędzisz na ogrzewaniu.

Poza oszczędzaniem na powierzchni działki i kosztach budowy i eksploatacji zaletą bliźniaków może być to, że o bezpieczeństwo i porządek na posesji dbają obaj sąsiedzi – pod warunkiem, że obie rodziny mają podobne wyobrażenia, jak to powinno wyglądać. Jeśli rodziny mają dzieci w podobnym wieku i uczące się w tej samej szkole, można sobie wyobrazić wzajemną pomoc w dowożeniu ich na lekcje, czy nadzorowaniu zabawy na terenie posesji.

Połówki bliźniaka nie muszą wyglądać tak samo, chociaż jeśli są bardzo zbliżone, to dom wygląda ładnie i jest ozdobą przestrzeni, w której się znajduje. Projektanci mogą wprowadzić zmiany, które zaspokoją nasze potrzeby, będzie to jednak wiązało się z większymi kosztami budowy. Asymetria jest jednak jak najbardziej możliwa. Jeśli w danym miejscu nie otrzymasz zezwolenia na zabudowę bliźniaczą, możesz postawić tam dom jednorodzinny, ale dwulokalowy, którego obie części mogą, ale nie muszą wyglądać identycznie. Po zakończonej budowie wystarczy wystąpić o podział działki.

Kolejnym pozytywem bliźniaka jest to, że połówkę domu łatwo jest wynająć lub sprzedać, dlatego bywa on traktowany jako inwestycja na przyszłość. Trzeba o tym pamiętać, bo to możliwość zarówno Twoja jak i Twojego sąsiada.

Budowa bliźniaka - poszukaj zaufanego partnera

Po stronie wad budowy bliźniaka lub trudności, z jakimi należy się liczyć, jest przede wszystkim wybór partnera w inwestycji. Powinien to być ktoś godny zaufania i o podobnych do Twoich potrzebach, ale miej na uwadze także zasobność jego portfela. Jeśli bowiem nagle zaprzestanie on budowy, gdy skończą się środki finansowe, termin realizacji i Twojej części może być zagrożony, może to też oznaczać dodatkowe koszty, które miały być dzielone na dwa.

Mieszkanie w bliźniaku to życie z sąsiadem za ścianą, prawie jak w bloku. Na granicy segmentów buduje się ściany trójwarstwowe, na przykład z dwóch warstw bloczków silikatowych grubości 18 cm rozdzielonych warstwą wełny mineralnej. Zapewni to komfort akustyczny i termiczny, czyli nie będziecie się nawzajem słyszeć, a wychłodzenie jednego domu nie będzie miało wpływu na drugi.

Jeśli dysponujesz większą gotówką, możesz wybudować bliźniaka z przeznaczeniem na wynajem lub sprzedaż drugiej części domu. Wówczas również masz wpływ na wybór osoby, która będzie dzielić z Tobą dom i posesję. Nie należy zapominać, że problemy z sąsiadem mogą zacząć się także już po zamieszkaniu w nowym domu. Przedmiotem nieporozumienia może być na przykład potrzeba przeprowadzenia remontów lub wymagany poziom czystości na działce. Dlatego warto sobie wyobrazić codzienność nawet z najstaranniej dobranym sąsiadem i postawić jasne granice. Jeżeli jesteś w zażyłych stosunkach z drugim inwestorem, brak ogrodzenia między działkami zadziała na waszą korzyść. Otwarta przestrzeń ogrodu i części działki przed budynkiem będzie efektowna i przyjazna, również jako widok z okna. Musisz się jednak wówczas liczyć z ograniczoną prywatnością. Dla zachowania jakiegoś poziomu intymności można osłonić swoją część szczelnym przepierzeniem lub żywopłotem. Z podobnych przyczyn dobrze jest, gdy w projekcie domu tarasy rozmieszczone się na bocznych elewacjach lub niesymetrycznie w obu częściach bliźniaka. Wówczas unikniecie zaglądania sobie nawzajem do stref relaksu.


W projekcie Zb26 bliźniaki są idealnie symetryczne, a w wizualizacji zaproponowano atrakcyjny żywopłot rozgraniczający ogrody sąsiadów.

W bliźniaku ze wspólną ścianą dość istotny jest układ pomieszczeń. Ponieważ ta ściana nie ma okien, nie umieszcza się tam salonu, sypialni ani pokoju dziecięcego, chyba że wnętrze jest dobrze doświetlone przez okna usytuowane na pozostałych ścianach. W środku budynku mogą pozostać: łazienka, garderoba, pomieszczenie gospodarcze, spiżarnia, czy klatka schodowa, a na niższych kondygnacjach – garaż albo kotłownia.

Budowa bliźniaka to atrakcyjna koncepcja. Pozwala świetnie się urządzić na wąskiej działce i jest korzystna finansowo. Najważniejsze to mieć do tego dobry projekt i zaufanego partnera.

ZOBACZ OFERTĘ GOTOWYCH PROJEKTÓW DOMÓW BLIŹNIAKÓW

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Budowa bliźniaka – zalety i wady"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.
OK, zgadzam się zmieniam zgody