Znaczenie klamer przy montażu dachówek płaskich

Porada Eksperta: Znaczenie klamer przy montażu dachówek płaskich

Klamry to niezwykle ważny element montażowy, pozwalający na trwałe mocowanie dachówek do łaty. Ich prawidłowy montaż poprawia szczelność połaci, co jest niezwykle ważne przy dachach o niskim kącie nachylenia jak w projekcie Zx92. Ponadto zapobiega przemieszczaniu się pokrycia, na przykład pod wpływem sił ssących wiatru. Dodatkowo właściwe klamrowanie jest warunkiem osiągnięcia oczekiwanego efektu wizualnego – jednolitej gładkiej powierzchni połaci, charakterystycznej dla nowoczesnej bryły, jak w przypadku projektu Z389. Korzyści te uzyskamy jednak wyłącznie pod warunkiem, że montaż zostanie poprawnie wykonany.



Produkty wspierające precyzję montażu

W realizacjach biura Z500 bardzo ważna jest synergia najwyższej jakości i optymalnej ceny, dlatego zaleca ono rozwiązania systemowe, takie jak te, które znajdziemy na przykład w ofercie CREATON Polska. Do każdego modelu dachówek dobierane są oryginalne akcesoria, różniące się od siebie między innymi długością. Przekłada się to na wyjątkowo precyzyjny montaż, jak również usprawnienie pracy dekarzy. Ma to szczególnie istotne znaczenie przy układaniu modeli płaskich, które wymagają dodatkowej uwagi ze względu na większe ryzyko błędów. Profesjonalne rozwiązania CREATON zapewniają też stabilniejsze mocowanie i lepszy docisk elementów niż nieoryginalne zamienniki. W efekcie skuteczniej chronią pokrycie przed przesuwaniem. Stosując uniwersalne klamry “J” na dachach z pokryciem płaskim (jak wielkoformatowa SIMPLA) narażamy się na zjawisko tak zwanego sterczenia dachówek. Spowodowane jest ono nieprawidłowym ułożeniem tego elementu w zamku i finalnie unoszeniem dachówki przykrywającej zamek ze względu na oparcie o klamrę.

Przemyślana konstrukcja i doskonałej jakości materiały

Klamry CREATON dedykowane do dachówek płaskich wyróżniają się innym materiałem wykonania. Mimo cieńszego kształtu przenoszą dokładnie takie samo obciążenie jak modele standardowe. Dodatkowo posiadają kwadratowe zakończenie uchwytu trzymającego zamek dachówki. Dzięki temu klamra praktycznie chowa się w ryflowanym profilu zamka i nie unosi pokrycia. Pozwala to uzyskać efekt płynnego połączenia jednej dachówki z drugą.

Dekarze preferujący klamry wbijane mogą wybrać z oferty CREATON także tego typu rozwiązanie. Akcesoria te nadal posiadają jednak spłaszczone, kwadratowe uchwyty na zamek boczny dachówek.

Dopracowane rozwiązania w atrakcyjnej cenie

Popularne modele dachówek ceramicznych z oferty CREATON Polska – jak na przykład wielkoformatowa SIMPLA, pasująca do projektu Zx17, czy elegancka KODA, doskonała do realizacji Z4 biura Z500 – otrzymały dedykowane klamry “J” (podwieszane), wykonane w innowacyjnej, opracowanej przez ekspertów technologii. Umożliwiła ona znaczącą redukcję kosztów ich wytworzenia – nawet o kilkadziesiąt procent. Przełożyło się to korzystnie na cenę tych akcesoriów, przy zachowaniu jednak tej samej, najwyższej jakości, cechującej wszystkie produkty marki CREATON.

Dobór klamer to kluczowe zagadnienie podczas montażu dachówek płaskich – ma decydujący wpływ na ich poprawne mocowanie. Najlepszym wyborem pod tym względem pozostają rozwiązania dedykowane i dopasowane do konkretnego pokrycia. Nie tylko pozwolą one uniknąć najczęstszych problemów, ale stanowią również gwarancję atrakcyjnego wyglądu dachu. Zastosowanie nieoryginalnych klamer często niweczy całą pracę włożoną przez wykonawcę w poziomowanie oraz trasowanie połaci.

Rafał Ziółtkowski, doradca handlowo-techniczny CREATON Polska

Oceń artykuł
(
Ocen: 1
Średnia: 5
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Znaczenie klamer przy montażu dachówek płaskich"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^