Ile sypialni w domu? Jak wybrać projekt domu dla małej i większej rodziny?

Ile sypialni w domu? Jak wybrać projekt domu dla małej i większej rodziny?

Posiadacze większych rodzin często latami odkładają budowę swojego pierwszego domu. Wydaje się, że wymaga to projektu stworzonego na zamówienie u architekta, a to generuje dodatkowe komplikacje i koszty… Tymczasem okazuje się, że w pracowniach architektonicznych da się też znaleźć gotowe projekty domów z trzema czy czterema sypialniami. Ile ich tak naprawdę potrzeba, by pomieścić większą rodzinę?

Jak podaje GUS, choć buduje się najwięcej od niemal pół wieku, to polskie domy są coraz… mniejsze. Dziś to średnio 132,4 m2, ale właściciele trójki czy czwórki dzieci wiedzą, że to niekoniecznie wystarczy na potrzeby całej rodziny. Wybór projektu domu z 4 sypialniami może być doskonałym rozwiązaniem, zapewniając odpowiednią przestrzeń dla każdego.

Ile sypialni powinno być w domu?

Domy jednorodzinne zazwyczaj nie mają mniej, niż 3 pokoje — w tym dwie sypialnie. W takim małym domku o powierzchni ok. 70-100 m2 może się pomieścić rodzina z 1-2 dziećmi. Projekt domu z trzema sypialniami będzie idealny, jeśli dzieci jest troje lub więcej. Niektórzy wybierają projekty domu z czterema lub nawet pięcioma sypialniami, żeby mieć zapasowy pokój dla kogoś z rodziny czy znajomych. Są to jednak już zazwyczaj większe, nawet 200-metrowe domy. Dają one dodatkowe możliwości, bo niektórzy taki dodatkowy pokój wynajmują lub traktują jako bazę pod agroturystykę. Warto więc zastanowić się, czy dom z czterema lub pięcioma sypialniami będzie miał zwartą bryłę, czy może pokój nad garażem lub przybudówkę z dodatkowym wejściem.

Projekt domu z salonem 40 m2+

Większość koncepcji architektów nie zakłada aż tak dużej bawialni, ale część rodzin wielodzietnych może potrzebować dużo miejsca do spędzania czasu w kilka osób. Znaleźliśmy kilka koncepcji, które mogą Cię zainteresować, jeśli marzysz o projekcie domu z dużym salonem:

  • W projekcie Zx42 salon ma niemal 40 m2 powierzchni. Ciekawa jest bryła budynku, która może kojarzyć się z tradycyjną, japońską architekturą.

  • Duży salon w projekcie kojarzy się z amerykańską rezydencją, jak w domu Zr11 budowanym w stylu country. Tu też salon ma ok. 40 m2.

  • Jeśli marzysz o naprawdę dużym salonie, projekt Z59 Cię zadowoli. Salon ma tu aż 55 m2, a tuż obok znajduje się też duża kuchnia, w której można postawić stół jadalny.

Jeśli natomiast zależy Ci na naprawdę oryginalnej koncepcji, to projekt domu z dużym salonem możesz też zamówić indywidualnie u architekta. Weźmie pod uwagę wszystkie specyficzne czynniki, takie jak źródło ogrzewania (przekładające się na maksymalną możliwą powierzchnię zabudowy dla salonu), ilość domowników czy Twoje przyzwyczajenia. Pamiętaj, że nie ma zasady mówiącej, że im większy salon, tym lepiej. Jeśli będzie zawsze wychłodzony, nieproporcjonalny lub pusty, bo nie masz odpowiedniej ilości mebli, to nie sprawdzi się u Ciebie w domu.

Projekt małego domu z dużym salonem – czy to ma sens?

Na rynku nieruchomości da się znaleźć domki 70-80-metrowe, które składają się praktycznie w całości np. z jednego małego pokoju i dużego salonu. Projekty tego typu trafiają się rzadziej, ale można je znaleźć. Czy to się opłaca? Wszystko zależy od Twoich potrzeb. Im mniejsza rodzina, tym mniej sypialni będzie potrzebnych, więc nawet przy małym metrażu da się wygospodarować miejsce na duży salon. Projekt takiego domu powinien jednak mieć opcję poddasza. Jeśli z czasem domowników przybędzie, to uda się łatwo wygospodarować dodatkowe miejsce do życia. Inne praktyczne rozwiązanie to salon połączony z jadalnią i kuchnią za pomocą rozsuwanych drzwi. Jeśli chcesz, możesz zyskać w ten sposób projekt domu z salonem 40-50-metrowym, ale da się też zasunąć drzwi i uzyskać 2-3 osobne, mniejsze pomieszczenia.

Ile łazienek w domu z 4 sypialniami?

Projekty domów z 4 sypialniami muszą zapewnić odpowiednią przestrzeń dla każdego członka rodziny. Każda sypialnia powinna być odpowiednio przemyślana, z uwzględnieniem wygody i prywatności. Czy taki dom musi mieć cztery osobne łazienki? Niekoniecznie. Wystarczy jedna łazienka na parterze, i jedna na piętrze, lub łazienka dla dorosłych i druga, z której korzystać będą dzieci.

Tak jest w projekcie domu z 4 sypialniami, WC i dwoma łazienkami Zx158. Jest o tyle nietypowy, że wygląda bardzo nowocześnie i nie ma piętra, przecząc stereotypowemu dwupiętrowemu, klasycznemu domkowi rodzinnemu. Sypialnia rodziców z ich łazienką i garderobą znajduje się na końcu korytarza, a dzieci zajmują trzy pokoje obok siebie.

Projekty domów z 4 sypialniami i…przestrzenią

Nowoczesne projekty domów z 4 sypialniami często uwzględniają otwarte przestrzenie, które łączą kuchnię, jadalnię i salon. To doskonałe rozwiązanie dla większych rodzin, ponieważ sprzyja spędzaniu czasu razem i pozwala swobodnie bawić się wielu dzieciom. Tak jest w projekcie Z264, który dodatkowo zaskakuje niezwykłą przestrzenią na powierzchni zaledwie 110 m2. To kolejne zaprzeczenie stereotypu: 4 i więcej pokoi nie oznacza, że dom będzie „klaustrofobiczny” i złożony z wielu małych, nieustawnych pomieszczeń.

Więcej inspiracji: Polacy kochają tradycję, ale chcą też mieszkać nowocześnie? Te 9 projektów domów drewniano-murowanych to potwierdza!

Jaki styl w domu dla większej rodziny?

Tradycyjne projekty mogą zachwycić miłośników klasycznej architektury i raczej się nie znudzą. Istotne jest, aby wybór stylu odzwierciedlał charakter rodziny i jej potrzeby. Można wybrać projekt domu z 4 sypialniami w stylu dworku (np. Z20), choć, jak już pokazywaliśmy, możliwe są też znacznie bardziej nowoczesne rozwiązania.

Podsumowanie

Podsumowując, projekt domu z 4 sypialniami dla większej rodziny powinien łączyć przestronność, funkcjonalność i nowoczesność. Wybór stylu, materiałów i instalacji zależy od preferencji rodziny, ale zawsze warto inwestować w nowoczesne źródła ciepła i dobre materiały ociepleniowe, aby zapewnić trwałość i komfort mieszkania przez wiele lat.

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Ile sypialni w domu? Jak wybrać projekt domu dla małej i większej rodziny?"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^