Przeprowadzamy upgrade systemów - jeśli zauważysz problemy ze stroną WWW, zgłoś to : CZAT, e-mail lub WhatsApp

Formalności budowlane

Trzy kroki do rozpoczęcia budowy

Zanim kupisz projekt, zapoznaj się z procedurą, którą trzeba będzie przejść, aby zacząć budować. Nie na każdej działce można zbudować dowolny dom, a przyczynami są nie tylko przepisy ogólnobudowlane, ale także wymagania lokalnych urzędów. Zobacz, jakich informacji i dokumentów będziesz potrzebować i co należy zrobić, aby kupić właściwy projekt domu, czyli taki, który będzie można zrealizować na działce, którą posiadasz.

Być może sama budowa nie budzi w Tobie tyle obaw, co konieczność załatwienia formalności, wypełnienia skomplikowanych formularzy i zebrania wymaganych dokumentów. Zdobycie podstawowej wiedzy w tym zakresie jest równie ważne, jak orientacja w dostępnych technologiach budowy, cenach materiałów i sposobach wykonywania poszczególnych prac. Przygotowania do złożenia projektu w urzędzie i samo sporządzenie kompletu dokumentów opisaliśmy tu w trzech krokach. Zapoznaj się z nimi, aby jak najsprawniej przejść przez ten etap.

KROK 1 MAPA i WARUNKI ZABUDOWY

Zdobądź mapę i warunki zabudowy...
Sprawdź, czy Twoja działka podlega pod Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) lub czy ma Warunki Zabudowy.

 Aby dowiedzieć się więcej, udaj się do urzędu gminy. Możesz także zlecić to zadanie architektowi adaptującemu. W zależności od sytuacji w Twoim rejonie, są dwie drogi działania: z „wypisem” lub z „warunkami”:

1) Wypis z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) to kluczowe dokumenty, które przedstawiają, jakie zasady i ograniczenia obowiązują na Twojej działce według planu miejscowego. 

Aby uzyskać wypis i wyrys z MPZP, należy:
• złożyć wniosek do odpowiedniego urzędu (miasta lub gminy),
• uregulować opłatę skarbową (opłata uzależniona jest od ilości stron dokumentu).

2) Warunki Zabudowy (WZ) wymagają więcej zaangażowania, warto skorzystać z pomocy projektanta, aby upewnić się, że wszystkie kroki są wykonane poprawnie i zgodnie z przepisami:
• Udaj się do Wydziału Geodezji w Urzędzie i uzyskaj tzw. Mapę Zasadniczą.
• Wybierz projekt Z500, który chcesz zbudować, zrób kopię karty katalogowej lub pobierz rysunek szczegółowy ze strony z500.pl (dołącz do wniosku).
• Wrysuj na mapie działki kontur planowanego budynku (dom/garaż). Gotowy kontur domu w pliku PDF możesz pobrać i wydrukować ze strony z500.pl,
• Oznacz granice działki kolorowym zakreślaczem. Przeczytaj o przepisowych odległościach i usytuowaniu w terenie na bocznej zakładce.
• Złóż wniosek o wydanie Warunków Technicznych dostawcy mediów, czyli gazu, energii, wody oraz odbiór kanalizacji (chyba, że na Twojej działce ma zostać wykonane szambo; info w Warunkach Zabudowy).

Wypełnij wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy (gotowy formularz otrzymasz w urzędzie lub na stronie internetowej urzędu). Dane, które podajesz we wniosku, mają jedynie charakter orientacyjny. Przy określaniu zużycia wody oraz zapotrzebowania na media i energię często pomagają urzędnicy. Urząd w odpowiedzi wskaże, co i na jakich warunkach możesz wybudować na Twojej działce. warunkach możesz wybudować na określonej działce.

WARTO WIEDZIEĆ, ZANIM ZACZNIESZ BUDOWĘ

JEST PLAN, JEST ŁATWIEJ!

MAPA. ALE JAKA?

ODLEGŁOŚCI PRZY ZABUDOWIE DZIAŁKI

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego Zawiera uwarunkowania dla terenów w gminie ułatwiając ustalenie, jak można zabudować Twoją działkę. Wiele gmin w Polsce nadal pracuje nad uchwaleniem tych planów. Jeśli Twoja działka jest objęta planem, otrzymasz wypis natychmiast lub w ciągu kilku dni.



Mapa do Celów Projektowych sporządzana jest przez geodetę i polega na aktualizacji mapy względem stanu istniejącego w terenie. Taką mapę potrzebujesz do projektu budowlanego.









Ściany budynku od granicy: 

• Ściany z otworami (drzwi, okna)– 4 m

 • Ściany z otworami („ślepa”)– 3 m 

Śmietnik:

• Odległość od działki sąsiada – 3 m 

Studnia: 

• Odległość od szamba – 15 m 

• Odległość od granicy działki – 5 m


Jeśli Twoja działka znajduje się na terenie bez Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, skontaktuj się z urzędem gminy, aby dowiedzieć się, jaka jest procedura uzyskania Warunków Zabudowy i Zagospodarowania Terenu (WZiZT) dla Twojej działki.

Kopię Mapy Zasadniczej otrzymasz ją w Wydziale Geodezji. Służy do celów opiniodawczych, ale nie można jej wykorzystać do projektu budowlanego.



Zbiornik na ścieki do 10 m³ (szambo): 

• Odległość od budynku – 5 m 

• Odległość od granicy działki - 2 m






KROK 2 ADAPTACJA PROJEKTU, POZWOLENIE lub ZGŁOSZENIE

Ten etap polega na zgromadzeniu wymaganych dokumentów i map. Następnie zlecasz architektowi adaptującemu przygotowanie dokumentacji budowlanej. Dysponując kompletną dokumentacją, składasz projekt w urzędzie.

Zamów projekt Z500 – to dobry moment!

Geodeta - uzyskanie mapy
Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś, zleć przygotowanie Mapy do Celów Projektowych w skali 1:500 lub 1:1000. Najlepiej poszukać lokalnego geodety – w urzędach można znaleźć tablice ogłoszeń o usługach geodezyjnych. Geodeta powinien przekazać Ci mapę w formie papierowej. Przydaje się również wersja elektroniczna w pliku CAD, ale to zależy od potrzeb architekta adaptującego.

Znajdź projektanta adaptującego
Znajdź projektanta w swojej okolicy lub skorzystaj z listy naszych partnerów (spis na ostatnich stronach katalogu lub na stronie internetowej). Projektant wykona adaptację projektu gotowego, Projekt Zagospodarowania Terenu oraz może dokonać zmian w projekcie.

Uprawniony architekt wykona zmiany w projekcie, dopasowując konstrukcję do panujących w Twoim terenie warunków (śnieg, wiatr, grunt). Dodatkowo możesz uzgodnić indywidualne zmiany, które chcesz wprowadzić do zakupionego projektu gotowego. To dobry moment, aby wykonać badania geotechniczne i przekazać wyniki architektowi adaptującemu. Badania wykonuje geotechnik.

Adaptacja projektu do działki

Polega to na naniesieniu obrysu budynku oraz schematu zaprojektowania przyłączy mediów na Mapę do Celów Projektowych. Teraz przydadzą się wszystkie dokumenty dotyczące działki oraz uzyskane wcześniej Warunki Techniczne dla dostawy mediów, takich jak energia elektryczna, woda, gaz, kanalizacja itp. 

Wymagania dla Twojej działki zależą od zapisów w Warunkach Zabudowy i mogą obejmować: 

• uzyskanie decyzji o wyłączeniu gruntów z użytkowania rolnego lub produkcji leśnej, 

• zapewnienie odbioru ścieków i odpadów stałych (np. projekt szamba lub małej oczyszczalni), 

• uzyskanie opinii Konserwatora Zabytków lub Konserwatora Przyrody (opcjonalnie), 

• wykonanie projektu ogrodzenia, 

• uzgodnienie wjazdu na działkę.

KROK 3 ZŁOŻENIE WNIOSKU

Od 21 września 2021 roku obowiązuje nowa forma projektu budowlanego, na który składają się trzy części: projekt architektoniczno-budowlany, projekt zagospodarowania działki lub terenu i projekt techniczny. Dwie pierwsze stanowią załączniki do wniosku składanego w urzędzie. Ostatnia składowa nie jest załącznikiem do wniosku o pozwolenie. Projekt techniczny powinien być gotowy przed rozpoczęciem prac budowlanych, ale w urzędzie (nadzór budowlany) zostanie złożony dopiero z wnioskiem o udzielenie pozwolenia na użytkowanie budynku lub z zawiadomieniem o zakończeniu budowy. O szczegółach projektu budowlanego w nowej postaci przeczytasz w tym artykule.

Jeśli wybierzesz pozwolenie na budowę

Wniosek (formularz) składasz w urzędzie gminy. Jeżeli robisz to samodzielnie, do wniosku załącz:

 • uzgodnienia i pozwolenia zgodnie z zapisami w warunkach zabudowy (czyli prawie wszystkie dokumenty, które wcześniej zgromadziłeś).

• oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (wypełniasz gotowy formularz dostępny w urzędzie gminy).

Po otrzymaniu decyzji o pozwoleniu na budowę potrzeba tylko 2 tygodnie, aby dokument się uprawomocnił (stał się ważny). W ciągu 3 lat od momentu uzyskania pozwolenia na budowę należy rozpocząć budowę - inaczej decyzja wygasa.

 Nie zapomnij o kierowniku budowy i dzienniku budowy!  Kierownik budowy to osoba, która będzie nadzorować cały proces budowy, dbając o to, aby wszystko przebiegało zgodnie z planem i przepisami. Dziennik budowy to natomiast dokument, w którym będą zapisywane wszystkie ważne wydarzenia i postępy na budowie. To trochę jak pamiętnik Twojej budowy – warto go prowadzić starannie!

Zaczynamy budowę!

Na 7 dni przed rozpoczęciem prac w terenie zawiadom Twój urząd (Inspektorat Budowlany). Do zawiadomienia o rozpoczęciu budowy załącz:
• Oświadczenie uprawnionego Kierownika Budowy o przejęciu obowiązków kierownika
• Plan B.I.O.Z sporządzony przez Kierownika Budowy

Rozpoczęcie budowy następuje w momencie wytyczenia geodezyjnego budynku w terenie, wykonania tymczasowych przyłączy energetycznych i wodnych oraz tymczasowych budynków gospodarczych i przygotowania placu budowy.

Rozpocznij budowę na z500.pl
Po dopełnieniu powyższych etapów formalno-organizacyjnych, zaloguj się i załóż swoją wirtualną budowę.

Oceń artykuł
(
Ocen: 9
Średnia: 4.11
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Formalności budowlane"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.
OK, zgadzam się zmieniam zgody